Sana daha iyi bir alışveriş deneyimi sunulabilmesi için sitemizde çerez konumlandırmaktayız, kullanmaya devam ettiğinde çerezler ile toplanan kişisel verilerin Veri Politikamız - Bilgilendirmelerimizde belirtilen amaçlar ve yöntemler ile mevzuatına uygun olarak kullanılacaktır.

Devlet Opera ve Bale
Patara

KONU

I. PERDE

PROLOG
Carmen içindeki karanlık yüzden kaçmaya çalışsa da, bir yandan da onsuz olamayacağını bilmektedir.

I. TABLO - TÜTÜN FABRİKASI
Subay, tütün fabrikasının bahçesinde, askerlerinin gelmesini beklemektedir. Masayı temizleyen kız onunla flört etse de onunla ilgilenmez.
Askerler, çavuş Don José komutasında gelirler.
Tütün fabrikasında çalışan kızlar molaya çıkmaktadırlar.
Kızlar ve askerler fabrikanın bahçesinde vakit geçirirken bağımsız ruhuyla ve güzelliğiyle tanınan Carmen de fabrikadan çıkar. Her zamanki gibi tüm dikkatler ona dönmüştür, sadece bir kişi hariç, Don José. Normalden farklı olan bu durum Carmen'in dikkatini çeker ve Don José'nin ilgisini çekmek için ona yaklaşarak saçından çıkardığı muhteşem kokulu akasya çiçeğini Don José'ye atar. O anda Don José onu görür.
Don José, Carmen'in bakışının getirdiği ani hislerden kurtulup kendini toplayarak işinin başına döner. Bu sırada fabrikanın içinde kalan kızların arasında müthiş bir kavga başlar. Carmen de önceden husumeti olan bir kızı gözüne kestirir ve bıçağı ile kavgaya girer. Kavga kontrolden çıkmıştır. Bunun üzerine subay askerlerine kavgayı ayırmalarını söyler ve Don José'ye Carmen'i tutuklamasını emreder. Don José tarafından yakalanan Carmen, her zamanki cazibesini kullanarak Don José'den onu bırakmasını ister.
Carmen'in nazik sesinden ve güzelliğinden etkilenen José, nasıl olduğunu anlamadan Carmen'i salıverir.

II. TABLO - İKİ ODA
Don José, kaçmasına neden olduğu için cezasını çekmekte olduğu hücresinde Carmen'i düşünmekte ve onu tekrar görmek istemektedir. Carmen ise odasında kendisiyle ilgilenmeyen Don José'yi düşünmektedir.

III. TABLO - SOKAK
(Şehir. Şehirdeki insanlar. Carmen ve José)
O günden sonra Carmen ve Don José sokakta ilk defa karşılaşırlar. Carmen bu sefer onu kendine âşık etmek, kışlaya dönmekten vazgeçirmek ve kendisiyle kalmasını sağlamak için her yolu deneyecektir. Don José sonunda, Carmen ile kalmayı seçerek asker kaçağı olmayı göze alır.


II. PERDE

PROLOG
Carmen ve içindeki karanlık
Carmen'in içindeki karanlık gittikçe alevlenmekte ve kor haline gelmektedir.

I. TABLO - ARENA
Arenada boğa güreşi olacaktır. Ünlü Toreador Escamillo şehre gelir. Tüm halk bu etkinliği beklemektedir. Bunların arasında Toreador'un dikkatini çeken Carmen de vardır.
Carmen ve Toreador birlikte eğlenirken Don José bunu far eder ve kıskançlıktan çılgına döner. Carmen, onu sakinleştirmeyi ve aşklarını hatırlatmayı başarır. Ama bu durum böyle kamlayacaktır, çünkü o sonsuza kadar içindeki karanlıkla yaşamayı seçen özgür bir kadındır.
Erkekler tutkulu bir şekilde dans ederken, danslarına Carmen'i dahil ederler, ancak dahil ettikleri, Carmen'in kendisi değil, içindeki karanlıktır.
Don José, Toreador ve Carmen hayat arenasında çarpışırlar. Seyirci çığlık çığlığa bu çarpışmayı izlemektedir.

II. TABLO - FİNAL
Carmen özgürdür! O kimseye ait değildir ve bu kendi seçimidir. Carmen için tüm prensiplerinden vazgeçen Don José bunu kabul edemez, belli belirsiz bir farkındalıkla Carmen'i bıçaklayarak öldürür.
Toreador iltifatları kabul etmeye devam etmekte, arenadaki hayat sürmektedir.


CARMEN

VİDEOTEMSİL TARİHİ

GALERİ


MEDYA YANSIMALARI