Sana daha iyi bir alışveriş deneyimi sunulabilmesi için sitemizde çerez konumlandırmaktayız, kullanmaya devam ettiğinde çerezler ile toplanan kişisel verilerin Veri Politikamız - Bilgilendirmelerimizde belirtilen amaçlar ve yöntemler ile mevzuatına uygun olarak kullanılacaktır.

Devlet Opera ve Bale
Patara
HAKAN KALKAN

Hakan Kalkan 1969 yılında Ankara'da doğdu. 1987'de Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi'ne girdi. Burada Nuran Taşpınar ile piyano, İstemihan Taviloğlu, Sami Hatipoğlu ve Bujor Hoinic ile teori, solfej ve kompozisyon ayrıca Bujor Hoinic ile orkestra şefliği çalıştı ve 1996 yılında yüksek lisans devresini başarı ile tamamladı. Aynı yıl Fransa'ya giderek Conservatoire National de Musique de Perpignan'da Denis Dufour ile kompozisyon elektroakustik, Daniel Tosi ile orkestra şefliği, Marie M. Mille ile viyolonsel, Andre Mallau ile vurmalı sazlar çalıştı ve 1998 yılında Orkestra Şefliği dalında Premier Prix aldı. Bu arada Fransa'da yer aldığı festivaller dahil birçok konser yönetti ve yaz okullarına katıldı. Daha sonra Türkiye'ye dönerek Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi'nde öğretim görevlisi olarak çalışmaya başladı.

Üç yıl Bilkent Gençlik Senfoni Orkestrası'nın şefliğini yaptı. Bununla birlikte teori, solfej, dikte, orkestra şefliği dersleri verdi. Akademik koordinatörlük ve Bilkent Senfoni Orkestrası idari direktörlüğünü yaptı. Bu dönem içinde kompozisyon dalında sanatta yeterlilik diplomasını aldı. 1995 yılında Başkent Oda Orkestrası ve Mersin Devlet Opera ve Balesi ile gerçekleştirdiği konserleri takiben Bilkent Gençlik Senfoni Orkestrası, Çukurova Devlet Senfoni Orkestrası, Eskişehir Belediye Senfoni Orkestrası, Bursa Bölge Devlet Senfoni Orkestrası, Antalya Devlet Senfoni Orkestrası ve İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası ile başarılı konserler gerçekleştirdi ve büyük övgü aldı.

Türkiye'nin yetiştirdiği genç orkestra şeflerinden biri olan Hakan Kalkan, 2006 yılından bu yana Antalya Devlet Opera ve Balesi´nde orkestra şefi olarak çalışmalarını sürdürmektedir.