Sana daha iyi bir alışveriş deneyimi sunulabilmesi için sitemizde çerez konumlandırmaktayız, kullanmaya devam ettiğinde çerezler ile toplanan kişisel verilerin Veri Politikamız - Bilgilendirmelerimizde belirtilen amaçlar ve yöntemler ile mevzuatına uygun olarak kullanılacaktır.

Devlet Opera ve Bale
Patara

KONU

BİRİNCİ PERDE

Fakir bir köylü olan Nemorino güzel, servetli bir toprak sahibi olan Adina'ya âşıktır. Adina ise bu aşka karşılık vermez. Adina'nın kendi işçilerine 'Tristran ve İsolde' hikâyesini okuduğunu duyan Nemorino bir aşk iksirinin Adina'nın kendine âşık olmasını sağlayacağına inanır. Nemorino Adina'nın kendini çok beğenmiş köyde asker toplamak üzere bulunan Çavuş Belcore'yi sevdiğinden endişelenmektedir. Çavuş Belcore askeri birliği ile birlikte sahneye gelir, herkesin önünde Adina'ya evlenme teklif eder. Gezici, sahte bir hekim olan Dulcamara sahneye gelerek güya her türlü hastalığa çare olan ilaçlarını satmaya çalışır.

Nemorino safçe Dulcamara'ya İsolde'nin aşk iksirine benzer bir ilacı olup olmadığını sorar. Dulcamara böyle bir ilacı olduğunu açıklar. Ancak ilacın etkisi ertesi gün ortaya çıkacaktır. Nemorino hemen bu iksiri satın alır. İlaç diye satın aldığı aslında şaraptır ve içtiği şarabın tesiriyle iyice sarhoş olur. Bu 'iksir' tesiri ile kendine cesaret gelen Nemorino hemen Adina'yı görmeye gider. Adina, Nemorino'yu alaya alır. Adina ve çavuşun nikâh töreni için zaman tespit edilmiş, bunun altı gün sonra olacağı kararlaştırılmıştır. Fakat Nemorino iksirin ertesi gün tesirinin ortaya çıkacağına o kadar inanmıştır ki Adina'nın sözlerini dinlemez, aldırmaz tavırlar takınır. Bu Adina'yı biraz tedirgin eder ama Adina bu aksi hislerini saklamayı başarır.

Alayın ertesi sabah oradan ayrılması için yeni bir emir gelmiştir. Çavuş da nikâhı bir an evvel kıydırmak istemektedir. Çavuş Belcore hemen nikâhın kıyılmasını teklif eder. Nemorino'nun kaygısız tavrına sinirlenen Adina da bu teklifi kabul eder. Hem Adina ümitsizlikle hem de Çavuş kızgınlıkla, Nemorino'nun bu yeni gelişmeye tavrının ne olacağını bilmek istemektedir. Nemorino bu haberden paniğe kapılır, yardımını istemek için Doktor Dulcamara'nın yanına koşar. Doktor, yardımcısına bütün köylüleri etrafına toplamak için borusunu çalmasını emreder.


İKİNCİ PERDE

Adina'nın düğün eğlenceleri yapılmaya başlamıştır. Davetlileri eğlendirmek için Dr. Dulcamara ve Adina bir şarkı söylerler. Resmî nikâhı kıymak için bir noter de gelmiştir. Adina, Nemorino'nun kendini göstermemesini üzgündür. Evlenme kontratının imzalanmak için herkes içeriye gider. Fakat Dulcamara karnını yiyecek ve içecekle doldurmak amacıyla dışarıda kalmıştır. Nemorino sahneye gelir, noterin içeri girdiğini görünce Adina'yı kaybettiğine inancı artar. Doktordan daha fazla iksir vermesini ister. Fakat nemorino'nun hiç parası kalmamıştır; Dulcamara iksiri parasız vermeyi reddeder. Çavuş içeriden tek başına çıkar, neden birdenbire Adina'nın evlenmekten vazgeçip nikâh kontratını imzalamadığını kendi kendine yüksek sesle konuşarak anlamaya çalışmaktadır. Nemorino ümitsizlik içindeyken rakibini görür. Çavuş, Nemorino'ya niçin üzüntülü olduğunu sorar. Nemorino fakir ve parasız olduğu için âşık olduğu kadınla evlenmediğini söyler. Çavuş Belcore, Nemorino'ya asker yazılırsa ilk maaşını alıp eline para geçebileceğini açıklar. Nemorino da teklifi kabul edip kontratı imzalar ve tüm parasıyla iksiri alır.

Köyün kadınları Nemorino'nun yeni ölmüş olan amcasından ona kalan büyük bir serveti konuşmaktadırlar. Mirastan haberi olmayan Nemorino kadınların candan selamları ile karşılaşır. Köy kadınlarının yakın alakalı ilgisini daha önce hayatında hiç görmemiş olan Nemorino bunu iksirin gücüne bağlar.

Adina da Nemorino'nun mutlu ve herkesten kayıtsız hareketilerini görmüştür. Adina yakında bulunan Dr. Dulcamara'ya neden Nemorino'nun bu kadar neşeli ve kayıtsız hareket ettiğini sorar. Doktor Adina'nın kim olduğundan habersiz Nemorino'nun sevdiği kadının karşılıksız aşkını geri almak için askerlik kontratını imzalayıp tüm parasıyla aşk iksirini aldığını anlatır. Adina birden Nemorino'nun kendini ne kadar çok sevmiş olduğunu anlar.

Adina, Nemorino'ya niçin orduya asker yazılıp kasabayı bırakmayı tercih ettiğini sorar. Nemorino kendi için daha iyi bir hayatı seçtiğini bildirir. Adina'nın buna karşılık kendisinin kasabadaki birisi tarafından sevilmiş olduğunu, bu nedenle kendinin Çavuş Belcore'ye tazminat vererek askerliğe alınma için imzaladığı kontratını geri aldığını söyler. Adina iptal ettirmiş olduğu kontratı Nemorino'ya alması için verir. Nemorino kontratı eline aldığı zaman Adina dönüp oradan ayrılır. Nemorino bu durumu Adina'nın onu terk etmesine yorar. Eğer Adina onu sevmiyorsa iksir etkisizdir; Doktor kendini kandırmıştır, buradan orduya yazılıp ayrılması en iyi seçenektir. Adina onun bu boşa sızlanmalarını duyar, onu seven kadının kendisi olduğunu itiraf eder. Nemorino büyük bir sevinç içindedir.

Çavuş geri gelir, iki sevgiliyi beraber götürür. Adina, Nemorino'yu sevdiğini çavuşa söyler. Çavuş ise vurdumduymaz bir tavırla dünyada sevebileceği birçok kadının bulunduğunu açıklar. Herkes doktorun aşk iksirinin çok etkili olduğuna hemfikirdir. Kasabadan ayrılmakta olan doktora çok sevinçli olarak veda ederler.


AŞK İKSİRİ

VİDEOTEMSİL TARİHİ

GALERİ


MEDYA YANSIMALARI