Sana daha iyi bir alışveriş deneyimi sunulabilmesi için sitemizde çerez konumlandırmaktayız, kullanmaya devam ettiğinde çerezler ile toplanan kişisel verilerin Veri Politikamız - Bilgilendirmelerimizde belirtilen amaçlar ve yöntemler ile mevzuatına uygun olarak kullanılacaktır.

Devlet Opera ve Bale
Patara
ŞAFAK GÜÇ

1977 senesinde Ankara'da doğdu. 1997 senesinde Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi Opera Bölümü'nde Romanyalı Profesör Dan Serbac'ın öğrencisi oldu. 1998 senesinde Antalya Devlet Opera ve Balesi'nin açtığı sınavı kazandı ve Koro Sanatçısı olarak göreve başladı. Burada İtalyan bariton Licino Montefusco ile şan çalışmalarına devam etti. 2000 senesinde Hikmet Şimşek'in 45. sanat yılı sebebi ile seslendirilen Yunus Emre Oratoryosu'nda bas soloyu söyledi. Aynı yıl düzenlenen Genç Yetenekler Konseri'nde Antalya Devlet Senfoni Orkestrası ile şef Gürer Aykal yönetiminde sahne aldı.

2003 senesinde İstanbul'da düzenlenen Siemens Opera Yarışması'nda birincilik ödürülünün sahibi oldu ve buradan aldığı burs ile Almanya Karlsruhe Staatstheater bünyesinde Opera Stüdyosu'na katıldı. Burada Profesör Roland Hermann ile opera tekniği üzerine çalışmalar yaptı ve Avrupa şehirlerinde konserler verdi. Bugüne kadar Aşk-ı Memnu, Turandot, Zaide ve Aida eserleriyle İstanbul Opera Festivali'nde yer aldı. Yine aynı festival bünyesine 'Opera Yıldızları' konserleri ile dahil oldu. Uluslararası Aspendos Opera ve Bale Festivali'nde Carmen, La Traviata, Aida, Turandot, Beethoven Korolu Fantezi ve Troya operası eserleri ile katılım gösterdi. Yine Troya operası ile dünyanın en önemli opera merkezlerinin başında gelen Moskova Bolshoi'da (Bolşoy Tiyatrosu) ülkemizi temsil etti.

Verdi Requiem eserini söylemek için Almanya'ya gitti. Aynı eseri şef Antonio Pirolli yönetiminde Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası ile seslendirdi. Bunlar dışında görev aldığı eserler şunlardır; La Boheme, Tosca, Madama Butterfly, Macbeth, Il Trovatore, Il Turco in Italia, Don Pasquale, Aşk İksiri, Saraydan Kız Kaçırma, Mozart Requiem, Figaro'nun Düğünü, Rusalka, Satılmış Nişanlı, Şen Dul, Medea, Ali Baba ve Kırk Haramiler, Midas'ın Kulakları, Karacaoğlan, Lale Çılgınlığı, IV. Murat ve Göbeklitepe.

Şafak Güç halen çalışmalarına Antalya Devlet Opera ve Balesi Solist Sanatçısı olarak devam etmektedir.