Sana daha iyi bir alışveriş deneyimi sunulabilmesi için sitemizde çerez konumlandırmaktayız, kullanmaya devam ettiğinde çerezler ile toplanan kişisel verilerin Veri Politikamız - Bilgilendirmelerimizde belirtilen amaçlar ve yöntemler ile mevzuatına uygun olarak kullanılacaktır.

Devlet Opera ve Bale
Patara
MEHMET ALİ TUTAR

Müzik serüvenine 8 yaşında piyano ile adım atan Tutar, şan çalışmalarına ise 2009 yılında bariton Orhan Yıldız ile başladı. 2010 yılında Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuvarı - Sahne Sanatları - Opera Bölümü'ne kabul edilerek tenor Aykut Çınar'ın öğrencisi oldu. Lisans eğitimi devam ederken İtalya'da 'Gelecek Vadeden Genç Solist Ödülü' kazandı.
2015 yılında Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuvarı'ndan şeref öğrencisi olarak mezun oldu ve Antalya Devlet Opera ve Balesi Müdürlüğünün açmış olduğu sınavı kazanarak ilk profesyonel kariyerine adım attı. 2017 yılında 'Siemens Opera Contest'de birincilik ödülünün sahibi oldu ve Badisches Staatstheater Karlsruhe'ye solist olarak davet edildi. Almanya'da solist kariyerinin yanı sıra Hochschule für Musik Karlsruhe'nin master programına kabul edildi. Schloss Bellevue Berlin'de filarmoni orkestrası eşliğinde yapılan ve Almanya Cumhurbaşkanı Frank Walter Steinmeier'in de dinleyiciler arasında bulunduğu iki büyük konserde solist olarak yer aldı. İtalya'da Cappuccilli Opera Competition'da mansiyon ödülü, 2. Vienna International Music Competition'da 'High Distinction' ödülü, İzmir Genç Solistler Yarışması profesyonel kategoride ikincilik ödülü, Prof. Yalçın Davran Şan Yarışması'nda üçüncülük ödülü kazandı. Kariyerine Antalya Devlet Opera ve Balesi'nde devam eden Tutar, Il Barbiere di Siviglia - Figaro, La Traviata - G. Germont, L'elisir D'amore - Belcore, Carmen - Escamillo, Cosi fan Tutte - Guglielmo, I Pagliacci - Silvio, La Boheme - Schaunard ve daha birçok opera repertuvarının önemli eserlerinde ve konserlerde görev aldı.
Sıkı bir belcanto, W. A. Mozart, barok dönem ve lied hayranı olan Tutar ayrıca klasik müzik kayıt teknikleri, mix ve mastering teknolojileriyle ilgilenmektedir.


GALERİ