Sana daha iyi bir alışveriş deneyimi sunulabilmesi için sitemizde çerez konumlandırmaktayız, kullanmaya devam ettiğinde çerezler ile toplanan kişisel verilerin Veri Politikamız - Bilgilendirmelerimizde belirtilen amaçlar ve yöntemler ile mevzuatına uygun olarak kullanılacaktır.

Devlet Opera ve Bale
Patara
LORENZO CASTRIOTA

Şef Lorenzo Castriota Skanderbeg, 1964 yılında doğdu. Roma Santa Cecilia Devlet Konservatuvarı'nda trompet (1984), orkestral enstrümantasyon ve müzik düzenleme (1989), kompozisyon ve şeflik (1990) alanlarında lisansüstü eğitimini tamamladı. Şeflik kariyerine ünlü Maestro Giuseppe Patané'nin asistanı olarak himayesine girdiği 17 yaşında başladı. 1983'ten Maestro Patané'nin erken vefatına kadar, büyük maestro ile sürekli çalıştı ve kendisini İtalyan operası repertuvarında geliştirdi. Ayrıca Maestro Franco Ferrara ve Maestro Leonard Bernstein ile çalışma olanağı buldu.

Castriota, İtalya ve yurt dışındaki birçok farklı opera ve senfoni kuruluşunda şef ve besteci olarak görev yaptı. Görev yaptığı yerlerden bazıları şunlardır; Orchestra Sinfonica di San Remo, Orchestra Sinfonica Abruzzese, Orchestra Filarmonica di Salerno, Orchestra Sinfonica di Lecce, Orchestra Sinfonica di Tirana, Teatro dell'Opera di Roma (Cenerentola), Teatro San Carlo di Napoli, Opera di Bonn (Traviata / Carmen), Beethovenhalle Bonn, Opera di Plovdil (Nabucco / Aida), Teatro Lirico di Cagliari (La Bohéme), Filarmonia di Roma, Teatro Lirico di Bari (Rigoletto / Otello / Turandot), Teatro Verdi di Trieste (MacBeth), Teatro Lirico di Grosseto (Othello / Traviata / Trovatore / Rigoletto / Butterfly / Cavalleria Rusticana vb.), Filarmonica Marchigiana, Regionale del Lazio, I Solisti Aquilani, Filarmonici di Roma, Opera of Costanza (Romanya) (Aida), Opera os Spalato (Hırvatistan) (Werther / Nabucco), Teatro Cervantes of Malaga (Raina Kabajwanska'nın Veda Konseri Galası), Slovenian National Opera of Maribor (Slovenya) 6 opera sezonu, Teatro Pergolesi di Jesi (Butterfly / Medium), National Art Center, Daejeon (Kore) Aida, Slovenya RTV Senfoni Orkestrası (konuk şef) ve Oulu Filarmoni Orkestrası (Finlandiya).

Maestro Castriota, 2004 yılında Maribor Ulusal Sloven Operası'na (sng-Maribor) Müzik Direktörü olarak atandı ve Verdi'nin Falstaff'ını kısa sürede başarıyla yöneterek sng-Maribor'un en önemli başarılarından birini elde etti. 2011 yılında Türkiye'deki Samsun Devlet Opera ve Balesi Müdürlüğü'nde çalışmaya başlayan Castriota, Samsun, Ankara ve İstanbul'da Attila, MacBeth, Butterfly, Ali Baba, Tosca, Ballo in Maschera ve Merry Widow gibi yapımların şefliğini üstlendi. Olağanüstü şeflik becerilerini, ona Türkiye'de birçok kapı açtı ve büyük senfoni orkestralarında görev aldı (Bursa, Adana, Antalya, İzmir, Ankara, İstanbul vb.). Maestro Castriota, 1. Franco Ferrara Uluslararası Şeflik Yarışması'nda da (1995) özel övgüye mazhar oldu.

Castriota, aynı zamanda 'Napoli Novi Musici' orkestrasında baş şeflik ve Orchestra Sinfonica Umberto Giordano della Provincia di Foggia'da daimi orkestra şefliği yaptı; Città di Grosseto Senfoni Orkestrası, Alessandria Senfoni Orkestrası, Santa Margherita Ligure Festivali opera sezonu, Grosseto Lirik Tiyatrosu ve Verismo Lirik Festivali, Foggia, Oderzo Opera Festivali ve Sloven Ulusal Opera ve Balesi gibi etkinlik ve kurumlarda önemli pozisyonlarda çalıştı. 1994-95'te Maestro Castriota, Çağdaş Müzik için Bonn Werkstattsbühne'nin Müzik Danışmanı olarak atandı.

Aralık 2000'de, Maestro Castriota, Renato Bruson ve Filarmonici di Roma (I solisti di St.a Cecilia) ile birlikte Japonya'da Lyric Gala Resitalleri'nde şeflik yaparak Japonya'da ilk çıkışını yaptı ve aynı zamanda iki haftalık turne boyunca Solisti Aquilani'yi Büyük Britanya'da yönetti. Yine I Solisti Aquilani ile, Arvo Pärt adlı ünlü Estonyalı bestecinin eserlerinden oluşan ve Baratelli Derneği tarafından desteklenen önemli bir konser serisini yönetti. Maestro Pärt, yazılı olarak Maestro Castriota'nın şefliğinden çok etkilendiğini belirtti ve gelecekte uluslararası projelerde birlikte çalışma isteğini ifade etti. Bu görüş, Maestro Castriota ile aktif bir iş birliğine başlamış olan Universal Edition'ın yayıncısı Eric Marinitsch ile paylaşıldı.

Ekim 2002'de Maestro Castriota, I Solisti Aquilani'ye İspanya turnesinde şeflik yaptı (Segovia Festivali, Madrid ve diğerleri). Aralık 2004'te orkestrası 'Orchestra Città di Grosseto' ile Beethoven, Brahms ve Wagner (Wesendonk Lieder) eserleriyle Craiova'daki (Romanya) Senfoni Salonu'nun 150. yıl kutlamalarına şeflik yapmak üzere davet edildi. Castriota, 2010 Toyota Classic Asya Turnesi'nde dünyaca ünlü 'Maggio Fiorentino' orkestrasının şefliği için Maestro Zubin mehta'nın yerine görev aldı. Kuala Lumpur (Malezya), Hanoi (Vietnam), Bangkok (Tayland), Brunej (Brunej Sultanlığı), Mumbai (Hindistan), Manila (Filipinler), Seul (Kore) ve Taipei (Tayvan) gibi şehirlerin önemli opera ve konser salonlarında çeşitli programlarda şeflik yaptı. Bestecilik kariyerinde de ciddi anlamla ilerledi. Kendisinin şu anda 30'un üzerinde eseri çıkmış bulunmaktadır.

Castriota, İtalya'da 'Pentaphon' kayıt şirketiyle de iş birliği yaptı. Saturn Live Recordings ile 'Il Trittico' (Giuseppe Taddei ile birlikte), 'La Traviata', 'Il Rigoletto', 'La Notte di un Nevrastenico' ve '1800'lerin Büyük Senfonik Repertuvarının Besteleri'ni çıkardı. 2002'de EMI ile canlı olarak, Umberto Giordano della Provincia di Foggia Senfoni Orkestrası ile Mussorgsky ve Respighi'nin senfonik eserlerini içeren bir CD kaydetti. Ünlü aktör Aldo Busanca ile birlikte, Alessandria'nın 'La Classica di Alessandria' orkestrası ile Prokofiev'in 'Peter ve Kurt' eserini İtalyanca kaydetti.

R. Kabaiwanska, G. Taddei, R. Panerai, R. Bruson, N. Martinucci, L. Carroli, G. Cebrian, M. Devia, C. Gasdia, K. Riccarelli, M.-P. Jonata, L. Bartolini, N. Rossi-Giorndano, S. Secco, G. Giuliacci, A. Rezza, E. Fiorillo, Mario Malagnini gibi birçok önemli opera sanatçısı, Maestro Castriota'nın başarılı ve derin şefliğini ve yorumlama tarzını takdir etti. Ek olarak, Maestro Castriota, 62. Pucciniano of Torre del Lago Festivali'ne Tosca'yı yönetmek üzere davet edildi ve temsili olağanüstü bir kadroyla yönetti (Tenor- Jorge de Leon, soprano- Hui He ve bariton- Lucio Gallo). Maestro Castriota, Tosca'nın sezon açılış performasında (kendi görevi aslında Tosca'nın ikinci temsili olacaktı) Maestro Veronesi'nin yerine görev aldı ve operanın ilk perdesinden sonra, kast ve orkestra ile hiç prova yapmadan temsili yönetmesi büyük övgü aldı. Festivaldeki en saygın eleştirmenlerin yorumlamasıyla; 'Maestro, insanları hayal kurmaya sevk etti.' Puccini'nin torunu Simonetta Puccini Hanım, Maestro Castriota'nın temsilini izledikten sonra kendisinin teknik ve yorumlama yeteneklerinin 'günümüz İtalyan opera geleneğinde zor bulunacak türden' olduğunu ifade etti.

Spalato Opera ile birlikte 2003'te Ulusal Kültür Ödülü'nü kazandı ve Spalato Yaz Festivali'nde çok iyi karşılanan Nabucco'yu yönetti. Eylül 2002'de Senatör Susanna Agnielli ve Saygıdeğer R. Buttiglione tarafından müzik alanındaki uluslararası başarıları nedeniyle 'Premio Europe Leader Rocca d'Oro Kültür Ödülü'ne' layık görüldü. 2008'de, Castriota'ya, kariyeri için prestijli kültür ödülü 'Sebetia-Ter' verildi (daha önceki kazananlar, Maestro Riccardo Muti, Maestro Claudio Abbado, Maestro Aldo Cicolini). İtalya'nın Ulusal Ticaret Odası, Confartigianato ANAP tarafından düzenlenen uluslararası Ses, Şeflik ve Bestecilik 'Cappuccilli-Patané-Respighi' yarışmasında başkan olarak atandı. 'Cappuccilli-Patané-Respighi', Şanghay, Chicago, Zürih, Allessandria, Grosseto gibi birçok farklı şehirde düzenlenmektedir.

Maestro Castriota, şeflik ve orkestral eğitim dallarında kadrolu profesörlük görevine ve 2019'da Miskole Senfoni Orkestrası'nın baş konuk şefliği görevlerine getirildi. Sanatçı, Aralık 2022'den beri Antalya Devlet Opera ve Balesi'nde orkestra şefi olarak görev yapmaktadır.