Sana daha iyi bir alışveriş deneyimi sunulabilmesi için sitemizde çerez konumlandırmaktayız, kullanmaya devam ettiğinde çerezler ile toplanan kişisel verilerin Veri Politikamız - Bilgilendirmelerimizde belirtilen amaçlar ve yöntemler ile mevzuatına uygun olarak kullanılacaktır.

Devlet Opera ve Bale
Patara
BADER ÇAKAN

1978 yılında Ankara'da doğdu. 1990-1999 seneleri arasında Dokuz Eylül Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Bale Bölümü'nde eğitimini tamamladıktan sonra Antalya Devlet Opera ve Balesi´nde çalışmaya başladı. 2007 yılında Haldun Dormen’in Folkloroma eseriyle Malta turnesine gitti. 2007 yılında Akdeniz Üniversitesi Devlet Konservatuarı bale bölümünde bir sene ders verdi.2010 yılında Genel Müdürlük projesi olarak Beyhan Murphy’nin Barboros projesine katıldı. 2011 yılında koreografisi Mehmet BALKAN’a ait Genel Müdürlük projesi olanKuğu Gölü balesinde dans etti.Aynı Genel Müdürlük projesi olan Barbaros eseriyle Malta turnesine katıldı. 2013 yılında İzmir Devlet Opera ve Balesi ile Güldestan eserinde Çin-Urumçi turnesinde dans etti.


Görev aldığı eserler:

İkili Bale(Metropol, Big City), Dansın Büyüsü, La Traviata, Şımarık Kız, Balanchine Serenad ve Arkadaşları, Üç Türk balesi, My Fair Lady, Kamelyalı Kadın, Senfonilerle Dans, Giselle, Dostum Akdeniz, İspanyol Rüzgarı, Bir Yaz Gecesi, Fındıkıran, Carmen, Carmina Burana, Dansın üç Rengi, Tuval, Ali Baba&40 Haremiler, Şendul, Yarasa Operası, Karacaoğlan, Çeşmebaşı, Yozdöngü, Bahçesaray Çeşmesi, Harem, Korsan, Eva, Rusalka, La Bayedere, Anna Karenina, West Side Story, Güldestan, Mevlana’nın Çağrısı, Bir Yaz Gecesi Rüyası, Don Kişot, Aspendos Yüzyılların Aşkı, Umut,V. Murad, Salome, Judith, Çeşmebaşı , Anadolu Sihri, Tangopera, Kuğu Gölü, Fındıkkıran, Afife, 3 Silahşörler, eserlerinde dans etti.


Görev aldığı festivaller:

Aspendos Uluslar arası Opera ve Bale Festivali, Uluslar arası Bodrum Bale Festivali, Marmaris Festivali, Eskişehir Opera ve Bale Günleri, ayrıca Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü’nün düzenlediği yurt içi ve yurt dışı turnelerinde Bale Sanatçısı olarak görev almıştır.