Sana daha iyi bir alışveriş deneyimi sunulabilmesi için sitemizde çerez konumlandırmaktayız, kullanmaya devam ettiğinde çerezler ile toplanan kişisel verilerin Veri Politikamız - Bilgilendirmelerimizde belirtilen amaçlar ve yöntemler ile mevzuatına uygun olarak kullanılacaktır.

Devlet Opera ve Bale
Patara

KONU


1.Perde

Soylular balo salonunda eğlenmektedirler. Dük, saray soylularından Borsa'ya kilisede karşılaştığı kızdan söz etmektedir. Sonra Kont Ceprano'nun güzel karısına kur yapmaya başlar. Kont, Dük'ün karısına duyduğu ilgiden rahatsızdır. Bu durumu anlayan sarayın kambur soytarısı Rigoletto, Kont Ceprano'yu alaya alır. Dans sürerken salona yaşlı kont Monterone'nin hışımla girdiği görülür; soyluların önünde Dük'ün kızını nasıl aldattığını anlatırken Rigoletto efendisinin yerine alaycı bir dille cevap verir.


Monterone acıyla Rigoletto'yu lanetler. Rigoletto dehşet içinde kalmıştır. Dük, Monterone'nin tutuklanmasını emreder. Rigoletto, evine giderken kiralık katil Sparafucile ile karşılaşır. Rigoletto'ya gerektiğinde hizmetinde olduğunu söyleyerek uzaklaşır.


Rigoletto'yu kızı Gilda karşılar. Kız, ona ve annesine olan sevgisini anlatır. Rigoletto ayrılırken Gilda'nın dadısı Giovanna'ya kızını yalnız bırakmamasını, içeriye de kimseyi almamasını tembihler. Bu arada öğrenci kılığında Dük, kapıdan içeri süzülür. Gilda ile Dük arasında aşk düeti başlar. Dışarıda da soylular Rigoletto'nun gizlediği güzel sevgilisini kaçırarak ona bir ders vermeyi tasarlamaktadırlar. Rigoletto görünür; ona civarda oturan Kontes Ceprano'yu, Dük için kaçıracaklarını söylerler ve kendilerine yardımcı olmasınıı isteyerek yüzüne maske takmak bahanesiyle gözlerini bağlarlar. Ve böylece soylular Rigoletto'yu da kandırarak planlarını gerçekleştirip Gilda'yı kaçırırlar.


2. Perde

Borsa, Kont Ceprano ve Marullo'nun da içinde bulunduğu soylular grubu Gilda'yı kaçırdıklarını Dük'e haber verirler. Dük sevgilisini görmek için çıkar. Rigoletto girer. Yine soyluları eğlendirme numaraları yapar ama, bu kez tavırları değişiktir; asıl amacı kızının nereye sakladıklarını öğrenmektir. Soylular kaçırdıklarının Rigoretto'nun sevgilisi değil kızı olduğunu anlarlar. Gilda yaşadıklarını babasına anlatır. Bu sırada idam edilmek üzere götürülen Monterone'nin laneti Rigoletto'yu tutmuştur. Asıl suçlu Dük ise neşe içinde yaşamını sürdürmektedir. Rigoletto, Monterone'ye her ikisinin de intikamını alacağına yemin eder.


Rigoretto Dük'ü öldürmek için Sparafucile'yi kiralamıştır. Katil kız kardeşi Maddalena'yı yem olarak kullanacaktır. Rigoletto, Gilda'ya hemen Verona'ya gitmesini orada kendisini bulacağını söyler. Dük ise Maddalena ile geceyi geçirmek için yerinin hazırlanmasını ister. O sırada Dük'ten etkilenen Maddalena ağabeyinin yanına gelerek Dük'ü affetmesini söyler. Sonunda kapıyı çalacak ilk yabancıyı öldürmeye karar verirler. Gilda bu konuşmayı duyar ve sevdiğini ölümden kurtarmak için kapıyı çalar. Girer girmez Sparafucile'nin bıçak darbesi ile yere yığılır. Rigoletto gelir. Katil çuvalın içine koyduğu Gilda'yı dük diye teslim ederek parasını alır. Rigoletto sevinçle Dük'ün cesedini sürüklediğini düşünürken uzaktan Dük'ün sesini duyar?Kulaklarına inanamaz. Dehşetle çuvalı açtığında henüz ölmemiş olan kızının son sözlerini duyar. Monterone'nin laneti tutmuştur.


RIGOLETTO

VİDEOTEMSİL TARİHİ

DİSTRİBÜSYON

GALERİ


MEDYA YANSIMALARI