Sana daha iyi bir alışveriş deneyimi sunulabilmesi için sitemizde çerez konumlandırmaktayız, kullanmaya devam ettiğinde çerezler ile toplanan kişisel verilerin Veri Politikamız - Bilgilendirmelerimizde belirtilen amaçlar ve yöntemler ile mevzuatına uygun olarak kullanılacaktır.

Devlet Opera ve Bale
Patara
RUSTAM RAHMEDOV

Orkestra şefi, piyanist ve besteci.


Türkmenistan’ın başkenti Aşkabat’ta opera sanatçılarından oluşan bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi. Türkmenistan Ulusal Konservatuvarı Piyano Bölümünden Onur Öğrencisi olarak mezun olduktan kısa bir süre sonra, aynı konservatuvarda piyano ve oda müziği dersleri vermeye başladı. Ulusal Frederic Chopin Yarışmasında birincilik ve Cumhurbaşkanlığı Sanat Yarışmasında “Altın Çağ” ödülünü alan sanatçı, bu saygın piyano yarışmalarında kazandığı birincilik ödülleriyle solist olarak başarısını perçinledi.


Rahmedov, aralarında Guy Braunstein, Naoko Shimizu, Monia Rizkallah, Sergio Azzolini, Maurice Steger, Christoph Sietzen, Ithzak Rashkovsky, Jean-Guihen Queyras, Ilya Kaler, Sergey Ostrovsky, Gürer Aykal, Gülsin Onay, Bülent Evcil'in de bulunduğu ünlü sanatçılarla ortak çalışmalar yaptı.


Orkestra şefi olarak Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrasını, Saraybosna Filarmoni Orkestrasını, Bişkek Büyükşehir Senfoni Orkestrasını, Karşıyaka Oda Orkestrasını, Eskişehir Büyükşehir Senfoni Orkestrasını ve Bilkent Gençlik Senfoni Orkestrasını yönetti.


İsrail’de düzenlenen Keshet Elion Uluslararası Yaylı Çalgılar Ustalık Sınıfında orkestra şefi, piyanist ve oda müziği eğitmeni olarak görev yapmaktadır.


2020 yılında Bilkent Üniversitesi’nden mezun olan Rustam Rahmedov, yüksek lisansını Orkestra Şefliği alanında tamamladı. Bilkent Gençlik Senfoni Orkestrasının asistan şefidir. Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesinde ders vermiştir.


Ünlü Kazak ozanı Abay Kunanbayev'ın tanıtımına katkı yapan sanatçıya, doğumunun 175. yılı münasebetiyle TÜRKSOY tarafından ilan edilen “2020 Abay Kunanbayev Anma Yılı'' çerçevesinde hazırlanan “Abay Madalyası” verilmiştir.


2022-2023 yılları arasında Mersin Devlet Opera ve Balesi'nde, 2023-2024 sezonu itibarıyla Ankara Devlet Opera ve Balesi'nde orkestra şefliği görevini sürdürmektedir.


Opera ve bale prodüksiyonları:


G. Verdi “Rigoletto” (2022)


G. Verdi “La Traviata” (2023)


F. Lehar “Die lustige Witwe” (2022)


P. Tchaikovsky “Sleeping beauty” (2022)


L. Minkus “Don Quixote” (2022)


G. Puccini “Madame Butterfly” (2023)


Ü. Hacıbeyli “Arşın mal alan” (2024)


G. Donizetti “L’elisir d’amore” (2024)


A. Borodin “Prince Igor” (2024)


GALERİ