Sana daha iyi bir alışveriş deneyimi sunulabilmesi için sitemizde çerez konumlandırmaktayız, kullanmaya devam ettiğinde çerezler ile toplanan kişisel verilerin Veri Politikamız - Bilgilendirmelerimizde belirtilen amaçlar ve yöntemler ile mevzuatına uygun olarak kullanılacaktır.

Devlet Opera ve Bale
Patara
SONER BÜLENT BEZDÜZ

Tenor Bülent Bezdüz, Ankara Gazi Üniversitesi Müzik Eğitimi Bölümü’nden mezun oldu. Profesyonel şan eğitimini Polonyalı şan pedagogu Tenor Roman Werlinski ile başladı. İlk kez Mersin. Devlet Opera ve Balesi’nde Verdi’nin “La Traviata” operasında Alfredo rolü ile sahneye çıktı. 1997'da Master’ını tamamlamak üzere Avrupa Birliği bursu ile Avrupa Opera Merkezi’nin (The European Opera Centre) daveti ile Manchester’a gitti. Ve Avrupa’da ilk sahneye çıkışı İngiltere, İrlanda ve Danimarka turnesi kapsamında Mozart’ın Lucio Silla başrolü ile oldu 1999'da Fransız Kültür Bakanlığı’nın bursu ile Marsilya C’nipal Sahne Sanatları Okulu’nda profesyonel sahne masterı yaptı ve bu süreç içinde Paris Şan Yarışması’nda (Concours International de Chant de Paris) ikincilik odülü aldı. Bezdüz, başlıca Sir Colin Davis, Riccardo Chailly, Enrique Mazzola, David Perry, Pietro Rizzo, Vladimir Jurowsky gibi ünlü şefler yönetiminde Amsterdam Concertgebouw, Londra Senfoni Orkestrası gibi önemli orkestralar eşliğinde konserler verdi. Birçok kez Aspendos Uluslar arası Opera Festivali kapsamında sahne aldı. Ayrıca Sir Colin Davis yönetiminde Londra Senfoni Orkestrasıyla Les Troyens ve Falstaff eserlerinin kayıtlarını gerçekleştirdi. Bu güne kadar, Concertgebouw Amsterdam, Opera de Marseille, Opera de Lausanne, Opera de Nancy, Portland Oregon (USA), Canadian Opera Company Toronto, Teatro Colon de Buenos Aires, Izmir Devlet Opera ve Balesi, Ankara Devlet Opera ve Balesi, Mersin Devlet Opera ve Balesi, De Vlaamse Opera, Bühnen der Stadt Köln, Teatro Regio di Parma, Teatro Regio di Torino, A’hoy, Babican Centre, Royal Albert Hall, Opera de Rennes, De Nederlandse Opera, Klagenfurt Opera, Giessen Stadttheater, Grand Theatre de Tours, Buxton Opera House, London Shaftesbury Theatre, Oxford Playhouse, North Wales Theatre, LlandudnoTheare, Edinburg Festival Theatre, Theatre Royal , Norwich, Dublin National Concert Hall, Cork Opera House, Belfast Grand Opera House, Cantebury Marlowe Theatre, Derngate Theatre, Northampton Theatre, Brighton Festival at Theatre Royal, Brighton Bath Festival at Theatre Royal,Goteborg Opera House, Royal Festival Hall-Opera Rara, Samsun Devlet Opera ve Balesi and Glyndebourne Opera Festival.


Ödülleri

Bülent Bezdüz, Sir Colin Davis yönetimindeki Londra Senfoni Orkestrasıyla birlikte görev aldığı ve canlı olarak kaydedilen Berlioz’un Les Troyens (Hellenus) ve Verdi’nin Fasltaff (Fenton) kayıtlarıyla 2002 ve 2006 yıllarında üç Grammy ödülünün sahibi oldu 2002 yılında gerçekleştirilen 44.Grammy Ödüllerinde Les Troyens, Sir Colin Davis yönetiminde “En İyi Klasik Müzik Kaydı” ve “En İyi Opera Kaydı” dallarında iki ödülün de sahibi oldu. 2006 yılında, 48. Grammy Ödüllerinde Sir Colin Davis yönetiminde gerçekleştirilen Verdi’nin Falstaff kaydı “En İyi Opera Kaydı” ödülüne layık görüldü. 2011 yılında, David parry yönetiminde Londra Flarmoni Orkestrası ve Opera Rara ile 2009 yılında yapılan Rossini’nin Emione operası kaydı Gramophone ödülüne layık görüldü.