Sana daha iyi bir alışveriş deneyimi sunulabilmesi için sitemizde çerez konumlandırmaktayız, kullanmaya devam ettiğinde çerezler ile toplanan kişisel verilerin Veri Politikamız - Bilgilendirmelerimizde belirtilen amaçlar ve yöntemler ile mevzuatına uygun olarak kullanılacaktır.

Devlet Opera ve Bale
Patara
GÜLİN DÖNMEZ

Gülin Dönmez Mersin'de dünyaya geldi. Çankaya İlkokulu , ve sonrasında orta ve lise eğitimini Mersin Türkmen Koleji'nde tamamladı. Lise döneminde, İçel Musiki Cemiyetinde şan derslerine başladı.


Çukurova Üniversitesi İngilizce İktisat Bölümünde okurken Konservatuvar Şan Ana Sanat Dalı Başkanı Levent Ayan tarafından keşfedildi. Ve üstün yetenekli görülerek, her hafta ücretsiz şan dersi hakkı kazandı. Polifonik Koroyla Adana'daki konserlere Soprano olarak yer aldı. 2004 yılında İngilizce İktisat Bölümü'nden mezun oldu ve İstanbul'da Kurumsal hayata adım attı. Sırasıyla Lojistik, Dış Ticaret, Bankacılık ve Finans sektörlerinde 5 yıl boyunca çalıştı.


Bu esnada Haldun Dormen'le biraraya gelerek Müzikal Oyunculuk üzerine eğitim aldı. 2010 yılında opera aşkı ağır bastığından Finansbank Kurumsal Bankacılıktaki görevinden istifa etti. Ertesi hafta İstanbul Devlet Opera ve Balesi Solist Sanatçılarının yer aldığı projeye solist olarak teklif geldi. Profesyonel olarak ilk kez bu önemli sanatçıların olduğu müzik topluluğuyla beraber sahneye adım attı. İstanbul, Denizli Açıkhava Tiyatrosu, Bayreuth Opera Binası, Nürnberg Opera Binası olmak üzere yurtiçi ve yurtdışındaki konserlerde solist olarak yer aldı. 2011yılında Müjdat Gezen Aktör Studio'dan mezun oldu


2012 yılında Kanada'nın Toronto şehrindeki Royal Konservatuarında önemli opera sanatçılarıyla biraraya gelerek repertuar çalışmalarında bulundu. 2014 yılında burs kazanarak girdiği Haliç Üniversitesi Konservatuar Opera ve Konser Şarkıcılığı Bölümünden 2018 yılında başarıyla mezun oldu.


Eğitim hayatı boyunca Licinio Montefusco, Gül Sabar, Otilia İpek, Arses Eral, Erdem Erdoğan, Özge Kalelioğlu, Suat Arıkan, Timur Selçuk, İlteriş Sun gibi önemli isimlerle şan, stil yorum,solfej ve repertuar üzerine çalışmalar yaptı. Konservatuar 3. Sınıfını yüksek not ortalaması ve İngilizce seviye tespit sınavında 1.gelerek gittiği İtalya'nın La Spezia şehrindeki Giacomo Puccini Konservatuarında okudu. Maesto Pietro Baruffetti ve Soprano Marina Fratarcangeli ile şan çalışmaları yaptı.


Sanatçı, 2019 yılı Şubat ayından beri Mersin Devlet Operası'nda koro sanatçısı olarak çalışmaktadır. Görev yaptığı süre içinde sahneye konan bütün korolu eserlerde 1.Soprano olarak görev yapmış olup, 2019 yılında sahneye konan Aşk İksiri Operasında 'Giannetta' rolünü üstlenmiştir. Lirik Soprano repertuarına sahiptir.