Sana daha iyi bir alışveriş deneyimi sunulabilmesi için sitemizde çerez konumlandırmaktayız, kullanmaya devam ettiğinde çerezler ile toplanan kişisel verilerin Veri Politikamız - Bilgilendirmelerimizde belirtilen amaçlar ve yöntemler ile mevzuatına uygun olarak kullanılacaktır.

Devlet Opera ve Bale
Patara
KENAN KORBEK

1990 yılında Mimar Sinan Üniversitesi İstanbul Devlet Konservatuarı şan - opera lisans bölümünden mezun olduktan sonra aynı üniversitede opera rejisörlüğü dalında yüksek lisans düzeyinde Aydın Gün'ün öğrencisi olmuştur.


1992 yılında kurulan Mersin Devlet Opera ve Balesinin, kuruluşundan bu yana sanatçısı olup, geçen süre zarfında sanatçılığın yanı sıra Başrejisörlük, Müdür ve Sanat Yönetmenliği gibi idari görevler de üstlenmiştir.


Sanatçının seslendirdiği roller arasında;


G.Puccini-La Boheme ( Colline ), G.Donizetti-Aşk İksiri ( Dulcamara), G.Donizetti - Don Pasquale ( Don Pasquale ), J.Offenbach-Hoffmann'ın Masalları ( Lindorf - Schlemil - Crespel ), N.Kodallı-Gilgameş ( Gilgameş ), F.Tüzün-Midas'ın Kulakları ( Heykelcibaşı ), S.Ada - Ali Baba ve Kırk Haramiler ( Haramibaşı ), C.Porter - Kiss Me Kate ( Fred Graham ). Ayrıca Yurtiçi ve Yurdışında Türkiye Cumhuriyeti'ni temsilen birçok turne ve festivallerde görev almış, solo konserler vermiştir.


Sanatçının sahnelediği eserler arasında ise;


B.Smetana - Satılmış Nişanlı ( Mersin DOB- Antalya DOB ), G.Puccini - La Boheme ( İzmir DOB- Mersin DOB ), G. Puccini - Gianni Schicchi, G.Verdi - il Trovatore ( Mersin DOB- Antalya DOB ), G.Puccini - Tosca ( Antalya DOB ), J.Strauss - Yarasa ( Mersin DOB ), E.Kalman - Kontes Mariza ( Samsun DOB ), G.Verdi - Luisa Miller ( Mersin DOB - Türkiye Prömiyeri), S. Yalçın- Anlat Şehrazat, C.Gounod- Romeo ile Jülyet ( Mersin DOB ) sayılabilir.


Sanatçının kendine ait eseri;


Müziği ve Librettosu: Kenan Korbek - Kitap Kurdu ile Can Haylazlara Karşı (İstanbul DOB- Antalya DOB Müdürlüklerinde halen sahnelenmektedir.