Sana daha iyi bir alışveriş deneyimi sunulabilmesi için sitemizde çerez konumlandırmaktayız, kullanmaya devam ettiğinde çerezler ile toplanan kişisel verilerin Veri Politikamız - Bilgilendirmelerimizde belirtilen amaçlar ve yöntemler ile mevzuatına uygun olarak kullanılacaktır.

Devlet Opera ve Bale
Troy Çanakkale

KONU

PROLOG

Orta Çağ şövalye hikayelerine saplantı derecesinde meraklı olan Don Kişot, gezgin bir şövalye olmaya karar verir ve yaveri Sancho Panza ile birlikte şehre doğru yola çıkar. Hayalinde aşkını kazanmak istediği Dulcinea vardır.


I.PERDE


Birinci Tablo: Sevilla'da bir pazar meydanı

Hancı Lorenzo, kızı Kitri'yi zengin Gamache ile evlendirmek istemektedir. Oysa Kitri, Basilio'yu sevmektedir. Bu sırada Don Kişot ve Sancho Panza şehre gelir. Don Kişot Kitri'yi görür görmez, en sonunda Dulcinea'yı bulduğunu düşünür. Meydandaki şenliğin ortasında Kitri ve Basilio, arkadaşları Espada ve Mercedes'in yardımıyla oradan kaçmayı başarır. Don Kişot ve Sancho Panza da onları takip eder. Gamache ve Lorenzo da vakit kaybetmeden çiftin peşine düşer.


İkinci Tablo : Çingene Kampı

Don Kişot ve Sancho Panza kaçan çiftin bir çingene kampına sığındığını keşfeder. Herkes gecenin romantik atmosferinin etkisindedir. Don Kişot hayallere dalar ve Kitri'nin aslında Basilio'yu sevdiğini anlar. O sırada birden fırtına kopar. Don Kişot bir yel değirmenine saldırır; onu bir canavar olarak algılamıştır. Ancak bu çarpışmanın sonunda sefil bir halde yere yığılır ve kendinden geçer.


Üçüncü Tablo: Rüya

Don Kişot büyülü bir rüyaya dalar ve gözünün önünden olağanüstü güzellikte görüntüler geçer. Kitri'yi gene Dulcinea olarak görür. Şafağın sökmesiyle Çingene Kampı'ndan kaçan Kitri ve Basilio'yu Sancho Panza fark eder ve hemen Don Kişot'u uyandırır. O sırada kampa varan Lorenzo ve Gamache onlara Kitri'yi sorar. Genç aşıklara sempatiyle bakan Don Kişot, Lorenzo ve Gamache'ı kasıtlı olarak yanlış yönlendirir. Ancak Sancho Panza ikiliye bilinçsizce doğru yolu gösterir.


II. PERDE


Birinci Tablo: Taverna

Kitri ve Basilio her ne kadar saklanmaya çalışsa da, sonunda yakalanır. Lorenzo, kızından Gamache'ın ilgisine karşılık vermesini ister. O sırada Basilio sahte bir 'intihar' sahnesi yaratır. Kitri bunun bir oyun olduğunu anlayınca, Don Kişot'a Basilio ile evlenmek istediğini söyler ve konuyla ilgili Lorenzo'yu ikna etmesini rica eder. Bir anda Basilio 'hayata' döner! Düğün hazırlıkları için herkes coşkuyla oradan ayrılır.


İkinci Tablo: Düğün

Halk çiftin evliliğini kutlamaktadır. Don Kişot da çiftin evlenmesinden dolayı mutludur. Onlara samimi bir biçimde veda ederek, yeni maceralara doğru yola koyulur.


Prologue

Don Quichotte, who is engrossed in the world of dreams among the epic boks, believes that he should save the life of a person in order to be a hero. He saves Dulcinea, whom he wants to win the love of, from the bandits and becomes a knight having been sanctified. He rides on his horse and sets out to Sevilla with Sancho Panza, his male servant, to help more people as a hero.


ACT 1


Scene 1

There is a public celebration in a ground in Sevilla. Kitri,the young and beautiful daughter of Lorenzo, the bar keeper, and Basil, her sweetheart and the barber, are among the crowd. Lorenzo does not like Basil playing court to his daughter. Lorenzo wants his daughter to get married to a rich man. The rich man that he chooses for Kitri is Gamaj, a sophisticated person with dignified attitudes. Kitri, who opposes to this marriage, decides to escape with Basil. While the fun continues, Don Kishot and Sancho Pancho appear. Don Quichotte is deeply affected from the beauty of Kitri and finds the mysterious Dulcinea in his dreams. Kitri and Basil, who make use of the confusion during the public celebation, escape by the help of the people.


Scene 2

Lorenzo and Gamaj start to pursue Kitri and Basil. There upon, Don Quichotte and Sancho decide to help the young lovers. Don Quichotte finds them in a gypsy camp. Don Quichotte, who is engrossed in the world of dreams, sees the windmills as monsters and declares war against the windmills to protect Kitri. He is defeated in this war and falls down injured as a result of hit by the windmills. By the mean time, Kitri and Basil get away.


Scene 3

Unconcious Don Quichotte dreams again and the scenes with extraordinary beauty pass in front of his eyes and he is engrossed in a world of dream where there is Dulcinea in it.


Scene 4

When it is the morning, all dreams end and Don Quichotte again finds the windmills against him.


ACT 2


Scene 1

Mercedes,Espada, matadors and the people are having fun in the Tavern. Kitri and Basil are there as well. But, it is not long when the cheerfulness ends after the angry father and unexpected candidate groom come. Although Kitri and Basil try to hide them, they are eventually caught. Lorenzo takes Kitri to Sevilla in spite of all oppositions.


Scene 2

The wedding of Kitri and Gamaj is held in a ground of Sevilla. Basil comes during the ceremony and reminds Kitri of their oath made to each other for love. He demonstrates a false scene of suicide thinking that he has not found any response to his love. And his last wish is to marry Kitri. Lorenzo does not accept it. Don Quichotte, who is very upset with what happens, challenges Lorenzo, as he has not fullfilled the last wish of a man dying. Lorenzo agrees to the marriage of Kitri and Basil. Basil puts an end to the game that he has played, and Kitri and Basil marry in a great ceremony held in the presence of the priest. The story has a happy end.


DON KİŞOT

VİDEOTEMSİL TARİHİ

DİSTRİBÜSYON

GALERİ


MEDYA YANSIMALARI