Sana daha iyi bir alışveriş deneyimi sunulabilmesi için sitemizde çerez konumlandırmaktayız, kullanmaya devam ettiğinde çerezler ile toplanan kişisel verilerin Veri Politikamız - Bilgilendirmelerimizde belirtilen amaçlar ve yöntemler ile mevzuatına uygun olarak kullanılacaktır.

Devlet Opera ve Bale
Göbekli Tepe
FATMA AYFER ZEREN

EĞİTİM

1976-1987 Özel Tarhan Lisesi 1987-1990 İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuarı Bale Ana Sanat Dalı Lisans 2003-2006 Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Bale Ana Sanat Dalı Yüksek Lisans 1990'da İstanbul Devlet Opera ve Balesi bünyesinde profesyonel dans hayatına başladı ve 2005 yılı sonuna kadar pek çok eserde solist ve başrollerde dans etti.


ÇALIŞTIĞI EĞİTİMCİLER

Figen Yücel, Zehra Tarım, Cem Ertekin, Ludmilla-Nikolay Morozov, Ludmilla-Ramazan Bapov, İrina Hudova, Deniz Olgay Yamanus, Yener Durukan, Marion Witzthum, Anatoli Mihalaki, Tatyana Galtseva, Richard Glasstone, Meriç Sümen Kanan, Jale Kazbek, Ercan Kazbek, Vlademir Thoulstuhin, Elena Tcharikova, Nugzar Magalashvili, Eleonora Kuvatova, Ivanka Lukateli, Bruce Sansome, Robert Denvers, Loretta Livingstone, Leslie Pack,Yannic Boquin, Frederic John ,Mohsen El-Wakil,Kathy Gosschalk, Paul Clayden, Nicole Caccivio, Yossi Yungman, Michael Nunn, William Trevit,Geyvan Mc Millan


YURT DIŞINDA ÇALIŞTIĞI EĞİTİMCİLER

Boris Akimov, Alexander Agadjanov,Alexander Khmelnitski, Stanley Williams, Suki Schorer, Jacqoeline Fynnaert, Gilbert Mayer,Yvonne Goube, Joelle Mazet, Tessa Beaumont,Juan Giuliano, Aline Roux, Andrei Kramarevsky, Susan Pilare,Antonina Tumkovsky


PROFESYONEL DANS DENEYİMİ-ÇALIŞTIĞI KOREOGRAF VE ASİSTANLAR

Suna Şenel, Evinç Sunal,Deniz Olgay, Geyvan Mcmillan, Aysun Aslan, Selçuk Borak, Erdal Uğurlu, Sibel Kasapoğlu, Nil Berkan,Frederic John, Ted Brandsen, Renato Zanella, Ashley Page, Valentin Yelizarev, Richard Glasstone, Yuri Vamos, Derek Deane,Paul Chalmer, Ray Barra, Natalya Khmeleva, Tahir Baltacheyev, Alferd Rodriguez, Georgy Pribylov, Yuliana-Gennady Malkhasyants, Bruce Sansome,Mehmet Balkan


DANS ETTİĞİ ESERLER

Nemrut 'un Dansı / Geyvan Mc Millen Romeo ve Juliet /Alfred Rodrıgues / Sahneye koyan Evinç Sunal/Suna Şenel Yaşam ve İnsan / Selçuk Borak İkisi / Sibel Kasapoğlu Dino ile Ceren / Yavuz Özdel.......Ceren Fındıkkıran / Vasili Vaynonen / Sahneye koyan / Tahir Baltaçeyev-Olga Baltaçeyeva..........Çin Dansı, Maşa Les Sylphides / M.Fokine / Sahneye koyan Geyvan Mc.Millen Paquita / M.Petipa / Sahneye koyan / Geyvan Mc.Millen Rapsodi / Geyvan Mc.Millen Üvertürler / Ted Brandsen Triptycon / Renato Zanella Cennet Mekan / Ashley Page Donkişot / Valentin Yelizariev .........İki arkadaş,Dulsinea,Kitri Ravel / Aysun Aslan Hovardanın Sonu / Ninette De Valois / Sahneye koyan Richard Glasstone Vesaire / Erdal Uğurlu Coppelia / L.Ivanov / E.Cecchettı / Sahneye koyan F.I.Chor.........Şafak Varyasyon, Swanilda Sisera / Selçuk Borak...........Sisera Spartacus / Youri Vamos.............Varinia Ucuz Yolculukların Anlamı Yok / E.Uğurlu Beklenti / Nil Berkan Kuğu Gölü / Derek Deane.......Pas de trois,Odette,Odile Uyuyan Güzel / Derek Deane.......Mavi Kuş,Aurora Neoriental / Sibel Kasapoğlu Fındıkkıran / Prof.Yuri Grigoroviç........Mary Oytun Turfanda ile Bir Akşam / Sahneye koyan Deniz O. Yamanus / Oktay Keresteci.........Kamelyalı Kadın Giselle / Georgy Prıbylov............Giselle Emrah ile Selvihan / Yuliana Malkhasyants.............Selvihan


REPETİTÖR VE ASİSTAN OLARAK ÇALIŞTIĞI KOREOGRAFLAR

1995-1999 Taşikardi / Koreografi Erdal Uğurlu (İstanbul Devlet Opera ve Balesi) 1998-1999 80060 / Koreografi Erdal Uğurlu- Yönetmen Mustafa Avkıran (İstanbul Tiyatro Festivali) 2000-2001 Neoriental / Koreografi Sibel Kasapoğlu (İstanbul Devlet Opera ve Balesi) 2002-2007 Ağır Roman / Koreografi Aysun Aslan (İstanbul Devlet Opera ve Balesi) 2006'da İstanbul Devlet Opera ve Balesi tarafından Los Angeles'te sahnelenen Ağır Roman eserinde görev alan yabancı sanatçıların seçimi ve çalıştırılmasını üstlenmiştir. 2003 İç Güdü / Koreografi Uğur Seyrek (Çağdaş Bale Topluluğu) 2003-2006 Carmina Burana / Koreografi Youri Vamos (İstanbul Devlet Opera ve Balesi) 2004-2006 Alyoşa / Koreografi Sibel Kasapoğlu (İstanbul Devlet Opera ve Balesi) 2004-2005 Romeo ve Juliet / Koreografi Nugzar Magalaşvili (İstanbul Devlet Opera ve Balesi) 2005-2007 The Vertiginous Thrill of Exactıtude / Kor; William Forsythe (Staged; Aaron Watkins)(İstanbul Devlet Opera ve Balesi) 2004-2006 Emrah ile Selvihan / Koreografi Youliana Malkhasyants (İstanbul Devlet Opera ve Balesi) 2005-2006 Giselle / Koreografi Georgy Pribylov (İstanbul Devlet Opera ve Balesi) 2005-2008 Fındıkkıran / Koreografi Yuri Grigoroviç (İstanbul Devlet Opera ve Balesi) 2006-2007 La Bayadere / Koreografi Marius Petipa, Sahneye Koyan / Natela Arobelidze (İstanbul Devlet Opera ve Balesi) 2006-2008 Gelin / Koreografi Uğur Seyrek (İstanbul Devlet Opera ve Balesi) 2007-2008 Air, Bolero / Koreografi Uğur Seyrek (İstanbul Devlet Opera ve Balesi) 2009 Kelebekler Ölmesin / Koreografi Uğur Seyrek (İstanbul Devlet Opera ve Balesi) 2003-2009 İstanbul Devlet Opera ve Balesi bünyesinde sahnelenen Fındıkkıran, Giselle,La Bayadere,vb eserlerde başrol ve solist repetitörlüğü


BAĞIMSIZ ÇALIŞMALAR

1982-92 tarihleri arasında kuruculuğunu Cem Ertekin'in yaptığı Çağdaş Bale Topluluğu'nda dans etti 1991 İstanbul Festivali'nde 'Le Corsaire Pas De Deux ' ile İstanbul Devlet Opera ve Balesi'ni temsil etti. Hürrem Sultan Balesi'ne Hürrem rolünü Mersin Devlet Opera ve Balesi için dansetti. 2000 Zeynep Tanbay Dans Projesi kapsamında , Söyleyemediklerim / Koreografi Dilek Evgin, Partner Mark Mclain 2001 Diane Elshout-Frank Handeler ve Dilek Evgin Dans Projesi kapsamında Söyleyemediklerim / Koreografi Dilek Evgin, Partner Deniz Berge (İstanbul Dans Festivali) 2002 Türkiye-Beyaz Rusya arasındaki diplomatik ilişkilerin 10.yıldönümü kutlamaları çerçevesinde, Belarus Akademik Bolşoy Tiyatrosu'nda Donkişot balesinin başrolünde dans etti. 2003'te Moldavya'nın başkenti Kişinev'de Fındıkkıran ve Kuğu Gölü balelerinin başrollerinde İstanbul Devlet Opera ve Balesi'ni temsil etti.


KATILDIĞI YARIŞMALAR

1991 Kazakistan'ın başkenti Almaata'da düzenlenen konservatuarlar arası yarışmada 'pas de deux ' dalında birincilik elde etti. 1992 Paris 5. Uluslararası Klasik Bale Yarışması 1994 Almanya Hannover 'International Dance Competition Am Aige Theatre ' da, koreografi yarışmasında dans etti.


EĞİTMENLİK DENEYİMİ

2003 yılından itibaren İstanbul Devlet Opera ve Balesi bünyesinde bale eğitmenliği, solist çalıştırıcılığı yapmakta, yurt içi ve yurt dışı turnelerde eğitmen,çalıştırıcı ve koreograf asistanı olarak görev almaktadır. 2004-2008 yıllarında I.Aspat Dans Platformundan başlayarak, beş sene boyunca her yaz Aspat'da klasik bale dersleri verdi. 2005 yılından beri Zeynep Tanbay Dans Topluluğu bünyesinde klasik bale dersleri vermektedir. 2006 yılından itibaren konservatuvarların klasik ve modern bölümlerinde, özel bale topluluklarında klasik bale dersleri vermektedir. Ayrıca özel kurum ve kişilere yoga ve pilates dersleri vermektedir


PROFESYONEL DENEYİM

1991-2005 yılları arasında önemli bale merkezlerinde prova ve temsiller izleyerek, egzersizlere katıldı 1991 Moskova (Bolshoi Theatre)-Leningrad (Kirov Theatre), 1992 Londra (Royal Ballet Company) New York (Balanchine School'da bir aylık kurs), 1994 Hannover (Staatstheatre Hannover), 1995 Berlin (Deutschoper Berlin), 1998 Stuttgart (Stuttgart Ballet Company) 2004 Londra (Royal Ballet Company)


YAZILAR

2006 yılında 'Alt Ekstremitede Temel Bar Hareketlerinin Anatomik Olarak Incelenmesi ' adlı master tez kitabını hazırladı


EDUCATION

1976-1987 Özel Tarhan Lisesi 1987-1990 İÜ ( İstanbul Üniversity State Conservatoire Ballet Department ) BA 2003-2006 MSGSÜ ( Mimar Sinan University Fine Arts Faculty Ballet department) Post Graduate She started her professional dance career in 1990 at the Istanbul State Opera and Ballet Company and up until the end of 2005 performed as a soloist and leading dancer in many productions.


TEACHERS SHE HAS WORKED WITH

Figen Yücel, Zehra Tarım, Cem Ertekin, Ludmilla-Nikolay Morozov, Ludmilla-Ramazan Bapov, İrina Hudova, Deniz Olgay Yamanus, Yener Durukan, Marion Witzthum, Anatoli Mihalaki, Tatyana Galtseva, Richard Glasstone, Meriç Sümen Kanan, Jale Kazbek, Ercan Kazbek, Vlademir Thoulstuhin, Elena Tcharikova, Nugzar Magalashvili, Eleonora Kuvatova, Ivanka Lukateli, Bruce Sansome, Robert Denvers, Loretta Livingstone, Leslie Pack,Yannic Boquin, Frederic John ,Mohsen El-Wakil,Kathy Gosschalk, Paul Clayden, Nicole Caccivio, Yossi Yungman, Michael Nunn, William Trevit,Geyvan McMillan


TEACHERS SHE HAS WORKED WITH ABROAD

Boris Akimov, Alexander Agadjanov,Alexander Khmelnitski, Stanley Williams, Suki Schorer, Jacqoeline Fynnaert, Gilbert Mayer,Yvonne Goube, Joelle Mazet, Tessa Beaumont,Juan Giuliano, Aline Roux, Andrei Kramarevsky, Susan Pilare,Antonina Tumkovsky


PROFESSIONAL DANCE EXPERIENCE - CHOREOGRAPHERS AND ASSISTAN

Suna Şenel, Evinç Sunal,Deniz Olgay, Geyvan McMillan, Aysun Aslan, Selçuk Borak, Erdal Uğurlu, Sibel Kasapoğlu, Nil Berkan,Frederic John, Ted Brandsen, Renato Zanella, Ashley Page, Valentin Yelizarev, Richard Glasstone, Yuri Vamos, Derek Dean,Paul Chalmer, Ray Barra, Natalya Khmeleva, Tahir Baltacheyev, Alferd Rodriguez, Georgy Pribylov, Yuliana-Gennady Malkhasyants, Bruce Sansome,Mehmet Balkan


PRODUCTIONS SHE HAS DANCED IN

Nemrut 'un dansı / Geyvan McMillan Romeo and Juliet /Alfred Rodrıgues /Staged by Evinç Sunal/Suna Şenel Yaşam ve İnsan / Selçuk Borak İkisi / Sibel Kasapoğlu Dino ile Ceren / Yavuz Özdel.........Ceren Nutcracker / Vasili Vaynonen / Staged by Tahir Baltacheyev-Olga Baltacheyeva.......Maşa Les Sylphides / M.Fokine /Staged by Geyvan McMillan Paquita / m.petipa /Staged by /Geyvan McMillan Rapsodi /Geyvan McMillan Üvertürler / Ted Brandsen Triptycon / Renato Zanella Cennet Mekan / Ashley Page Donquichotte / Valentin Yelizariev.........Dulcinea,Kitri Ravel / Aysun Aslan Rake's Progres / Dame Ninette de Valois / Staged by Richard Glasstone........The Maide Vesaire / Erdal Uğurlu Coppelia / l.Ivanov / E.Cecchettı / Staged by F.I.Chor.......Dawn Variation, Swanilda Sisera / Selçuk Borak........Sisera Spartacus / Youri Vamos.........Varinia Ucuz Yolculukların Anlamı Yok / E.Uğurlu) Beklenti / Nil Berkan Swan Lake / Derek Deane..........Pas de trois, Odette,Odile Sleeping Beauty / Derek Deane...........Blue Bird, Aurora Neoriental / Sibel Kasapoğlu Nutcracker / Prof.Yuri Grigoroviç..........Mary An Evening with Oytun Turfanda / Staged by Deniz O. Yamanus / Oktay Keresteci Gıselle /Georgy Prıbylov..........Giselle Emrah ile Selvihan / Yuliana Malkhasyants.........Selvihan


CHOREOGRAPHERS SHE WORKED WITH AS AN ASSISTANT AND REPETITEU

1995-1999 Taşikardi /Choreography Erdal Uğurlu ( İstanbul State Opera and Ballet) 1998-1999 80060 /Choreography Erdal Uğurlu- Director Mustafa Avkıran ( The Istanbul Theatre Festival) 2000-2001 Neoriental /Choreography Sibel Kasapoğlu (Istanbul State Opera and Ballet) 2002-2007 Ağır Roman / Choreography Aysun Aslan (Istanbul State Opera and Ballet) She was responsible for the selection and traning of the foreign artists who took part in the production of Ağır Roman that was staged by the Istanbul State Ballet Company in Los Angeles in 2006 2003 İç Güdü / Choreography Uğur Seyrek (Çağdaş Ballet Company) 2003-2006 Carmina Burana / Choreography Youri Vamos (Istanbul State Opera and Ballet ) 2004-2006 Alyoşa /Choreography Sibel Kasapoğlu (Istanbul State Opera and Ballet) 2004-2005 Romeo ve Juliet/ Choreography / Choreography Nugzar Magalaşvili (Istanbul State Opera and Ballet) 2005-2007 The Vertiginous Thrill of Exactitude/ Cho; William Forsythe (Staged; Aaron Watkins) (Istanbul State Opera and Ballet) 2004-2006 Emrah ile Selvihan / Choreography Youliana Malkhasyants (Istanbul State Opera and Ballet ) 2005-2006 Giselle / Choreography Georgy Pribylov (Istanbul State Opera and Ballet ) 2005-2008 Nutcracker / Choreography Yuri Grigoroviç (Istanbul State Opera and Ballet) 2006-2007 La Bayadere /Choreography Marius Petipa, Staged by Natela Arobelidze (Istanbul State Opera and Ballet) 2006-2008 Gelin / Choreography Uğur Seyrek (Istanbul State Opera and Ballet) 2007-2008 Air, Bolero / Choreography Uğur Seyrek (İstanbul State Opera and Ballet) 2009 Kelebekler Ölmesin / Choreography Uğur Seyrek (Istanbul State Opera and Ballet) 2003-2009 Repetiteur for the leading dancers and soloists of Nutcracker, Giselle, La Bayadere etc which were perfomed in the repertoire of the Istanbul State Opera and Ballet company.


INDEPENDENT WORK

Between the dates of 1982-92 she performed in the Çağdaş Ballet company that Cem Ertekin formed. In 1991 she represented the İstanbul State Opera and Ballet company in the Istanbul Festival performing ' Le Corsaire Pas De Deux'. She performed the role of Hürrem in Hürrem Sultan for Mersin State Opera Of Ballet 2000 In the Zeynep Tanbay Dance Project; Söyleyemediklerim/ Choreography Dilek Evgin Partner Mark Mclain. 2001 In the Diane Elshout-Frank Handeler and Dilek Evgin Dance Project; Söyleyemediklerim / Choreography Dilek Evgin, Partner Deniz Berge (Istanbul Dance Festival) 2002 She performed as the leading dancer in Don Quichotte with the Belarus Academic Bolshoi Theatre during the 10th anniversary of Turkey - White Russia diplomatic relations. 2003 She represented the Istanbul State Opera and Ballet company in Kişinev, the capital of Moldovia, performing as the leading dancer in Nutcracker and Swan Lake.


INTERNATIONAL COMPETITIONS

1991 She won first prize for 'pas de deux' in the competition held between conservatoires in Almaata, the capital of Kazakistan. 1992 The 5th International Paris Classical Balet competition 1994 Germany, Hannover; in the 'International Dance Competition Am Aige Theatre ' she performed in the choreography competition.


TEACHING EXPERIENCE

From 2003 onwards she worked as a ballet teacher and soloist repetiteur for the Istanbul State Opera and Ballet company, teacher, trainer and choreographer's assistant for tours in Turkey and abroad 2004-2008 starting with the 1st Aspat Ballet platform she has given classical ballet classes every summer for the past five years. Since 2005 she has given classical ballet classes at the Zeynep Tanbay Dance company. Since 2006 she has given classical ballet classes at the conservatoire's classical and modern dance departments and private ballet companies. She also gives private yoga and pilates classes to society and individuals.


PROFESSIONAL EXPERIENCE

Between the years of 1991-2005 watched rehearsals and ballet performances and joined ballet classes in important ballet centres. 1991 Moscow(Bolshoi Theatre)-Leningrad (Kirov Theatre), 1992 London (Royal Ballet Company) New York (A course for one month at the Balanchine School), 1994 Hannover (Staatstheatre Hannover), 1995 Berlin (Deutschoper Berlin), 1998 Stuttgart (Stuttgart Ballet Company) 2004 London (Royal Ballet Company)


PUBLICATIONS

In the year 2006 she wrote her master thesis book about 'Anatomical examination of the basic barre movements on lower extermities '