Sana daha iyi bir alışveriş deneyimi sunulabilmesi için sitemizde çerez konumlandırmaktayız, kullanmaya devam ettiğinde çerezler ile toplanan kişisel verilerin Veri Politikamız - Bilgilendirmelerimizde belirtilen amaçlar ve yöntemler ile mevzuatına uygun olarak kullanılacaktır.

Devlet Opera ve Bale
Patara

KONU

PROLOG

Romantik düşler içinde yaşayan Don Kişot ortaçağ şövalyelerinin serüvenlerini anlatan öyküler okumaktadır. Bu öyküler onda giderek saplantı haline gelir, şan ve şöhretin yanısıra Dulcinea’nın aşkını kazanmak için düşlerindeki serüvenlere doğru yola çıkar.


I.PERDE

Barselona’da bir meydanda şenlik vardır. Meyhaneci Lorenzo’nun kızı Kitri ile onun sevgilisi Basil de bu neşeli kalabalığın arasındadır. Basil’in kızına kur yapması Lorenzo’nun hiç hoşuna gitmez. Onun amacı kızını yaşlı asilzade Gamaj’la evlendirmektir. Kitri bu evliliğe karşıdır, Basil ile kaçmaya karar verir. Coşkulu kalabalık, gözdeleri olan matadorları karşılar­lar. Aralarında sokak dansçısı Mercedes ile cesur matador Espada da vardır. Dansın doruk noktasında Don Kişot ve uşağı Sanço Panço görünürler. Lorenzo yeni konukları meyhanesine davet eder. Don Kişot Kitri’nin güzelliğinden çok etkilenir. Bu güzellikte düşlerindeki gizemli Dulcinea’yı bulur. Afacan Sanço Panço bir balık çalmış, onu saklamaya çalışmaktadır. Fakat Lorenzo onu yakalar. Bu karmaşadan yarar­lanıp Kitri ile Basil kaçarlar. Kızgın Lorenzo ile Gamaj peşlerine düşerler. Bunun üzerine Don Kişot ve Sanço Panço, genç aşıklara yardım etmeye karar verirler.


II.PERDE

Barselona’da gürültülü ve neşeli bir tavernada Espada ve Mercedes’i görürüz. Kitri ile Basil koşarak gelirler. Fakat kızgın baba ve usanmaz damat adayının da gelmeleriyle sevinç kısa sürer. Lorenzo derhal kızı ile Gamaj’ı nişanlamak ister. Basil sahte bir intihar sahnesi sergiler. Kitri kahrolmuştur, asil Don Kişot babayı acımasızlıkla suçlar ve silahına sarılarak Lorenzo’yu genç sevgilileri evlendirmeye mecbur eder. Basil sevinçten ayağa fırlar.


Şehir meydanında büyük bir şenlik hazırlığı vardır; Çifte düğün yapılacaktır. Kalabalık, Kitri ile Basil’i ve cesur şövalye Don Kişot’u kutlar. Gençlik, aşk, asalet galip gelmiştir. Gamaj bile mutludur. Halk ve mutlu kahramanlarımız sevinç içinde sabaha kadar dans ederler.


DON KİŞOT

VİDEOTEMSİL TARİHİ

DİSTRİBÜSYON

GALERİ


MEDYA YANSIMALARI