Sana daha iyi bir alışveriş deneyimi sunulabilmesi için sitemizde çerez konumlandırmaktayız, kullanmaya devam ettiğinde çerezler ile toplanan kişisel verilerin Veri Politikamız - Bilgilendirmelerimizde belirtilen amaçlar ve yöntemler ile mevzuatına uygun olarak kullanılacaktır.

Devlet Opera ve Bale
Patara
BABA HASAN AKYOL

1971 yılında Kastamonu'nun Daday ilçesinde doğan Hasan Akyol İlkokulu Ankara Sıdıka Hatun İlkokulun da tamamladıktan sonra 1982 yılında Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuarı bale bölümüne başladı. On yıl süren eğitimi boyunca Türk ve Rus öğretmenlerden ders alarak lisans döneminden mezun olup,1992 yılında Mersin Devlet Opera ve Balesi ne kadrolu bale Sanatçısı olarak göreve başladı. Halen aynı kurumda görevini sürdüren sanatçı 2008-2010 yılların da Bale Başöğretmenliği ve Bale Başkoreograflığı görevlerini de yaptı. Kurumun 2011 yılına kadar sahnelemiş olduğu tüm Bale eserlerinde, bazı Opera ve Operet´lerde görev alıp, Gürcistan, İskandinav ülkeleri, İtalya ve Suriye turnelerinde Aspendos, Marmaris ve Bodrum festivallerinde dans etme imkanı buldu. Gala Bale olarak sahnelenen eserde yöresel Karadeniz Erkek Halk Danslarını sahneye koyan ve dans eden Baba Hasan Akyol 2013 yılında Mersin prömiyeri gerçekleştirilen 'Seslerle Anadolu' adlı eserin koreograf asistanlığını yaptı. Sanatçı 2012-2015 yılları arasında Mersin Devlet Opera ve Balesi Müdürlüğü´nde İl Koordinatörü olarak görev yapmıştır.


Başlıca Görev aldığı eserler;

Boş Beşik, Bahçesaray Çeşmesi, Giselle, Renklerin Dansı, Carmen-Suit, Köçekçe, Don Kişot, Harem, 1001 Gece Masalları, Romeo ve Juliet, Korsan, Hurrem Sultan, Kamelyalı kadın, Şımarık Kız, Dostum Akdeniz, Kraliçe Aba, mavi Tuna, Bach Oryantal, Çağrı, Güldestan, Çalıkuşu


GALERİ