Sana daha iyi bir alışveriş deneyimi sunulabilmesi için sitemizde çerez konumlandırmaktayız, kullanmaya devam ettiğinde çerezler ile toplanan kişisel verilerin Veri Politikamız - Bilgilendirmelerimizde belirtilen amaçlar ve yöntemler ile mevzuatına uygun olarak kullanılacaktır.

Devlet Opera ve Bale
Patara
ERĞANİ MAHMUT AKYOL

ÖZGEÇMİŞ

1988-89 eğitim-öğretim yılında Hacettepe Üniversitesi Devlet Konservatuarı Sahne Sanatları Bale Bölümünü kazandı. Öğretmenleri Nugzar MAGALASHVILI, Medeya MAGALASHVILI ve Vlademir TALSTHUİN'in öğrettiği akademik eğitimle sınıf atlayarak 1997 yılında mezun oldu. Hocalarının daveti üzerine Mersin Devlet Opera ve Balesi Müdürlüğünde göreve başladı. 2012'de Mersin Üniversitesi Devlet Konservatuvarına Bale Öğretmeni olarak davet edildi. Halen Bale Öğretmeni olarak görev yapmaktadır.


Başrol ve Solist olarak rol aldığı eserler; Don Kişot, Porgy and Bess, Romeo ve Juliette, Binibir Gece Masalları, Bach Oryantal, Çağrı, La Corsaria, Kamelyalı Kadın, Mavi Tuna, Kuğu Gölü, Kraliçe Aba, Dostum Akdeniz, Harem, Hürrem Sultan, Şımarık Kız, Dansın Büyüsü, Bir Yaz Gecesi Rüyası, Gala Bale, Piri Reis, Notre Dame'ın Kamburu, Çalıkuşu, Güldestan, Çakırcalı Mehmet Efe, Zorba


Yurtdışı turnelerinde (İtalya, Süriye ve Çin) Türkiye'yi başarıyla temsil etti. Halen Mersin Devlet Opera ve Balesi Müdürlüğünde görev yapmaktadır.


GALERİ