Sana daha iyi bir alışveriş deneyimi sunulabilmesi için sitemizde çerez konumlandırmaktayız, kullanmaya devam ettiğinde çerezler ile toplanan kişisel verilerin Veri Politikamız - Bilgilendirmelerimizde belirtilen amaçlar ve yöntemler ile mevzuatına uygun olarak kullanılacaktır.

Devlet Opera ve Bale
Patara
ENDER ÜÇDEMİR

1972 yılında Ankara'da doğdu. Hacettepe Üniversitesi Devlet Konservatuarı bale bölümünden mezun oldu. 1992 yılında Mersin Devlet Opera ve Balesi Müdürlüğünde Bale Sanatçısı olarak göreve başladı. Hemen hemen sahnelenen tüm bale eserlerinde baş dansçı olarak görev yaptı. Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğünce düzenlenen festivallerde ve kurumunun gerçekleştirdiği yurtiçi ve yurtdışı turnelerde sahne aldı. Sanatçılığının yanı sıra bazı eserlerin repetitörlüğünü üstlendi. 2017 Sanat sezonunda Bahçesaray Çeşmesi adlı eserin koreograflığını üstlendi. Sanatçı halen Mersin DOB Müdürlüğü'nde sanatçılığının yanı sıra Başöğretmenlik görevini de yürütmektedir.


Başlıca görev aldığı eserler

Porgy ile Bess, Minyatürler ve Coppelius, Harem, Romeo ve Juliet, Korsan, 1001 Gece Masalları, Giselle, Hurrem Sultan, Kamelyalı Kadın, Dostum Akdeniz, mavi Tuna, Şımarık Kız, Kraliçe Aba, Bach Oryantal, Kuğu Gölü, Şehrazat, Çağrı, Carmen-Suit, Bir Yaz Gecesi Rüyası, Düldestan, Don Kişot, Çalıkuşu, Zorba, Piri Reis, Bahçesaray Çeşmesi, Düğün