Sana daha iyi bir alışveriş deneyimi sunulabilmesi için sitemizde çerez konumlandırmaktayız, kullanmaya devam ettiğinde çerezler ile toplanan kişisel verilerin Veri Politikamız - Bilgilendirmelerimizde belirtilen amaçlar ve yöntemler ile mevzuatına uygun olarak kullanılacaktır.

Devlet Opera ve Bale
Patara

KONU

1.PERDE

Olay Nagazaki’ de, limana bakan tepedeki bir evin bahçesinde geçer. Amerikan deniz teğmeni Pinkerton ve güzel geyşa Cio Cio San geleneklerine göre evlenmek üzeredir.Aracılık yapan Goro, Pinkerton’a satın aldığı ev hakkında bilgi verir.Törenin ilk konuğu Amerikan Konsolosu Sharpless’dir. Pinkerton ona, bu evliliği ciddiye almadığını ve sıkıldığı an Cio Cio San’ı bırakacağını söyler. ?Butterfy, akraba ve arkadaşları ile birlikte gelmiştir. Genç kadın, ailesinin izni dışında geri dönülmez bir karar aldığını ve dinini değiştirdiğini haber verir. Konsolos ve Goro’nun şahitliğinde nikah kıyılır. Bu ilişkiye başından beri karşı olan genç kızın amcası Rahip Bonzo, tören yerine gelir ve Butterfly’ı atalarının dininden vazgeçtiği için lanetler. Konukların neşesi kaçmıştır, olay yerinden uzaklaşırlarken Rahip Bonzo ile birlikte Cio Cio San’a lanet yağdırırlar. Genç kadın dehşete düşmüştür. Pinkerton eşini sakinleştirir. Akşam olmuştur. İçerden Suziki’nin duaları işitilir. İki sevgili geceyi geçirmek üzere evlerine girerler.


2.PERDE

Butterfly’ın evi. Pinkerton’un gidişinden bu yana üç yıl geçmiştir. Evlendikten bir süre sonra giden Pinkerton’dan haber alınmamıştır. ‘’Tarla kuşları yuva yaparken’’ geleceğini söylediği için, güzel kadın kocasını sabırla beklemektedir. Butterfly ve yardımcısı Suzuki, teğmenin bir mektubunu okumak için gelen Konsolos Sharoless’i neşe ile karşılarlar. Pinkerton mektubunda Amerika’da evlendiğini haber vermekte ve durumunu Cio Cio San’a anlatılmasını istemektedir. Olanları öğrenen Goro, boş durmamış, genç kadına zengin bir koca bulmuştur bile. Pres Yamadori ile birlikte gelen Goro, Cio Cio San’a eşinin gelmeyeceğini,bu nedenle de nikahlı olmadığını söyleyerek prensi tanıtır. Genç kadın bunun Japon yasalarına göre doğru olduğunu, ama bir Amerikalı ile evli olduğundan hala nikahlı sayıldığını hatırlatır. Butterfly, evliliğinin ABD yasalarına göre korunduğunu ve tarafların canının istediğinden vazgeçebileceği birşey olmadığını söyler. Umutsuzluğa düşen Prens ve Goro çıkarlar. Konsolos Shapless, Butterfly’a kötü haberi vermeye çalışırsa da, genç kadın kocasının kendisini unuttuğuna inanmak istemez. Cio Cio San, Pinkerton ‘dan olan oğlu Keder’i getirir ve kararını yineler: Kocasını oğluyla birlikte bekleyecektir. Konsolos giderken, teğmene yazacağını ve çocuğu da haber vereceğini söyler.Suzuki, hanımına duyduklarını anlatır. Çocuk nikahsız doğmuştur, Goro da bu konuda ileri geri konuşmaktadır. Cio Cio San öfke içinde intikam almayı düşünürken, limandan top sesleri duyulur. Nihayet Pinkerton’un gemisi gelmiştir işte. Butterfly ve Suzuki, birlikte büyük bir mutluk içinde evi süsleyip Pinkerton’un yolunu gözlemeye başlarlar.


2.SAHNE

Butterfly, oğlu keder ve Suzuki geceyi bekleyerek geçirmişlerdir. Üçü de aynı bekleyiş içinde, sabahı etmiştir. Suzuki hanımın dinlenmesi için ikna eder. Suzuki,kapıları açarken Konsolos Sharpless ve Pinkerton’la yüzyüze gelir. Bahcede yabancı bir kadın dolaşmaktadır. Suzuki, Pinkerton’un Amerikalı karısı Kate’i de getirdiğini öğrenir. Teğmen evin içinde dolaşırken, Butterfly ile yüzyüze gelmeyeceğini anlar. Konsolos’dan yardım isteyerek kaçarcasına uzaklaşır. Butterfly gelir. Konsolosu görünce Pinkerton’u arar. Bahçede dolaşan kadının Pinkerton’un Amerikalı eşi olduğunu öğrenen genç kadın, gerçeklerle yüzyüze gelmiştir artık. Kate ve Konsolos Sharpless çocuğu götürmek isterler. Perişan olan Butterfly, kendini toplamaya çalışır ve oğlu Keder’i ancak babasına teslim edebileceğini söyler. Kate ve Konsolos çıkarlar. Tek başına kalan Cio Cio San , babasının kendisine armağan ettiği, üzerinde ‘’Onurlu ölüm, onursuz yaşamadan iyidir’’ yazan töresel harakiri bıçağını alır ve hayatına son verir. Teğmen oğlunu almaya geldiğinde Butterfly ölmüştür.


MADAMA BUTTERFLY

VİDEOTEMSİL TARİHİ

GALERİ


MEDYA YANSIMALARI