Sana daha iyi bir alışveriş deneyimi sunulabilmesi için sitemizde çerez konumlandırmaktayız, kullanmaya devam ettiğinde çerezler ile toplanan kişisel verilerin Veri Politikamız - Bilgilendirmelerimizde belirtilen amaçlar ve yöntemler ile mevzuatına uygun olarak kullanılacaktır.

Devlet Opera ve Bale
Patara
EZGİ KARAKAYA

1989 yılında Ankara'da doğmuş olan Ezgi Karakaya, 2005 yılında müzik eğitimine Anadolu Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Sahne Sanatları Bölümü Opera Anasanat Dalı’ nda başlamıştır. Burada birçok konser ve projede görev almıştır.


2010 yılında yüksek onur öğrencisi olarak, birincilik ile mezun olmuştur. Zuhal Gürgen, Ferda Yetişer ile şan, Figen Ayhan Karakelle ile oyunculuk çalışmalarını yürütmüştür.


2010 yılı Ekim ayında başlayan sanat sezonunda Ankara Devlet Opera ve Balesi'nde görev yapmaya başlamıştır. Devlet operasının Şarkılarla Yaşamak, La Cambiale di Matrimonio, Karyağdı Hatun, L’elisir D’amore, Lo Speziale, Rigoletto, Arşın Mal Alan, Die Fledermaus, Madama Butterfly, Carmen, Hekimoğlu, I Puritani, Ali Baba ve 40, Der Zigeunerbaron, La Traviata, La Vie Parisienne, Yunus Emre Oratoryosu eserlerinde ve birçok konserde görev almıştır.


2016 Mayıs ayında Çukurova Devlet Senfoni Orkestrası ile Rengim Gökmen yönetiminde 15. Mersin Uluslararası Müzik Festivali kapsamında Ludwig van Beethoven - 9. Senfoni (alto solo), 2017 Eylül ayında Orchestrasion eşliğiyle Orçun Orçunsel yönetiminde Gustav Mahler ‘Das Lied von der Erde’ ve 2018 yılı Eylül ayında ise yine 9. Senfoni’yi Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası’ ile birlikte Raoul Grüneis yönetiminde seslendirmiştir.


2016 yılının Şubat ayında İzmir’de gerçekleşen 9. Ulusal Genç Solistler Yarışması – Profesyonel Kategori birincilik ödülüyle birlikte bir de özel ödül alarak jüri üyesi Eija Tolpo tarafından 2016 yazında bir masterclass programına katılmak üzere Savonlinna Music Academy’e davet edilmiştir. Burada Prof. Konrad Jarnot ile tanışmış olan Ezgi Karakaya ustalık sınıfı çalışmaları yapmıştır.


2017 yılında BBC Cardiff Dünyanın En İyi Şarkıcısı Yarışması'nda (BBC Cardiff Singer of the World 2017) son yirmiye kalarak, tüm dünyada seçmeleri yapılan bu yarışmanın finalinde Türkiye’yi temsil etme hakkı kazanmıştır.


2018 yılı Nisan ayında 37.si düzenlenen International Hans Gabor Belvedere Singing Competition İstanbul elemelerinde Belkıs Aran Özel Ödülü’ne layık görülmüş olup; Haziran ayında Letonya’da gerçekleşmiş olan yarışmanın finalistlerinden biri olmuştur.


2018 yılı Haziran ayında Semiha Berksoy Vakfı Opera Ödülleri Gecesi’nde ‘Yılın Genç Kuşak Opera Sanatçısı’ ödülüne layık görülmüştür.


2018 yılı Eylül ayında düzenlenen 9. Uluslararası Leyla Gencer Şan Yarışması’nda (International Leyla Gencer Voice Competition) birincilik ödülü kazanmanın yanında, Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası Özel Ödülü ve salondaki seyircilerin oyları ile belirlenen Leyla Gencer Halk Ödülü’nün de sahibi olmuştur.


Sanatçı şan ve yorumculuk çalışmalarına vokal koçu Lidya Pronina ile devam etmekte olup, Ankara Devlet Opera ve Balesi´nde görevini sürdürmektedir.


GALERİ