Sana daha iyi bir alışveriş deneyimi sunulabilmesi için sitemizde çerez konumlandırmaktayız, kullanmaya devam ettiğinde çerezler ile toplanan kişisel verilerin Veri Politikamız - Bilgilendirmelerimizde belirtilen amaçlar ve yöntemler ile mevzuatına uygun olarak kullanılacaktır.

Devlet Opera ve Bale
Patara
FERDA YETİŞER

1989 yılında Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuvarı Opera Bölümü'nden mezun oldu ve aynı yıl Ankara Devlet Opera ve Balesi'nde görevine başladı.


Rol aldığı eserler arasında Rigoletto, Il tabarro, Yolanta, Aida, Le Nozze di Figaro, Il Barbiere di Siviglia, Madam Butterfly, Mahagonny, Idomeneo, Les Contes d´Hoffmann, Die Fledermaus bulunmaktadır.


2010-2011 sezonunda Samsun Devlet Opera ve Balesi'nde Bizet'in Carmen operasında Carmen rolünü seslendirdi. Aynı yıl Ankara Devlet Opera ve Balesi´nde Handel Tamerlano operasında Timurlenk rolünü seslendirdi.


2011-2012 sezonunda Ankara Devlet Opera ve Balesi'nde Wagner'in Tannhäuser operasında Venüs ve Mersin Devlet Opera ve Balesi'nde Mozart'ın Così fan tutte operasında Dorabella rolünü seslendirdi.


2012-2013 sezonunda Mersin Devlet Opera ve Balesi'nde Carmen rolünü seslendirdi aynı yıl Uluslararası Aspendos Opera ve Bale Festivali'nde yine Carmen olarak sahneye çıktı. İstanbul Devlet Opera ve Balesi ile birlikte Vivaldi'nin Bayezit operasında Asteria rolünü Uluslararası İstanbul Opera Festivali'nde seslendirdi.


Dokuz Eylül Üniversite Orkestrası ile birlikte Yunanistan'ın Patmos Adası'nda Handel Mess Oratoryosu´nu seslendirdi.


Cumhurbaşkanlığı, Bilkent, İzmir, Adana, Bursa ve İstanbul Senfoni Orkestralarıyla birçok kez Betthoven 9. Senfoni Mozart Requiem ve Grosse Mess Pergolesi Stabat Mater Bach Easter Oratoryosu, Matthaus Passion ve Magnificat´ı seslendirdi. Adnan Saygun'un Yunus Emre Oratoryosu ve Vasıf Adıgüzel'in Çanakkale Oratoryosunu defalarca kez seslendirdi.


Rusya, Gürcistan, Moldova, Almanya ve Pakistan´da konserler verdi.


2012 yılı Nisan ayında Amealci New York Lincoln Center ve Washington'da Türksoy'un gerçekleştirdiği Adnan Saygun'un Yunus Emre Oratoryosu'nu seslendirdi.


2012 Kasım ayında Mısır Kahire'de Cairo Senfoni Koro ve Orkestrası ile birlikte yine Adnan Saygun Yunus Emre Oratoryosu'nu seslendirdi.


2015 Eylül ayında Uluslararası Aspendos Opera ve Bale Festivali'nde Selman Ada'nın Ali Baba & 40 operasında Zeynep rolünü seslendirdi.(Ekim 2015)