Sana daha iyi bir alışveriş deneyimi sunulabilmesi için sitemizde çerez konumlandırmaktayız, kullanmaya devam ettiğinde çerezler ile toplanan kişisel verilerin Veri Politikamız - Bilgilendirmelerimizde belirtilen amaçlar ve yöntemler ile mevzuatına uygun olarak kullanılacaktır.

Devlet Opera ve Bale
Patara
FERDA YETİŞER

1989 yılında Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuvarı Opera Bölümü'nden mezun olmuş olup, aynı yıl Ankara Devlet Opera ve Balesi'nde göreve başlamıştır.


Rol aldığı eserler arasında Rigoletto, Il tabarro, Yolanta, Aida, Le Nozze di Figaro, Il Barbiere di Siviglia, Madam Butterfly, Mahagonny, Idomeneo, Les Contes d´Hoffmann, Die Fledermaus bulunmaktadır.


2010-2011 sezonunda Samsun Devlet Opera ve Balesi'nde Bizet'in Carmen Operası'nda Carmen rolünü seslendirmiştir. Aynı yıl Ankara Devlet Opera ve Balesi´nde Handel Tamerlano Operası'nda Timurlenk rolünü seslendirmiştir.


2011-2012 sezonunda Ankara Devlet Opera ve Balesi'nde Wagner'in Tannhäuser Operası'nda Venüs; Mersin Devlet Opera ve Balesi'nde Mozart'ın Così fan tutte Operası'nda Dorabella rolünü seslendirmiştir.


2012-2013 sezonunda Mersin Devlet Opera ve Balesi'nde Carmen rolünü seslendirmiş olup, aynı yıl Uluslararası Aspendos Opera ve Bale Festivali'nde yine Carmen olarak sahneye çıkmıştır. İstanbul Devlet Opera ve Balesi ile birlikte Vivaldi'nin Bayezit Operası'nda Asteria rolünü Uluslararası İstanbul Opera Festivali'nde seslendirmiştir.


Dokuz Eylül Üniversitesi Orkestrası ile birlikte Yunanistan'ın Patmos Adası'nda Handel Mess Oratoryosu'nu seslendirmiştir.


Cumhurbaşkanlığı, Bilkent, İzmir, Adana, Bursa ve İstanbul Senfoni Orkestraları ile birçok kez Beethoven 9. Senfoni Mozart Requiem ve Grosse Mess Pergolesi Stabat Mater Bach Easter Oratoryosu, Matthaus Passion ve Magnificat´ı seslendirmiştir. Adnan Saygun'un Yunus Emre Oratoryosu ve Vasıf Adıgüzel'in Çanakkale Oratoryosu'nu defalarca kez seslendirmiştir.


Rusya, Gürcistan, Moldova, Almanya ve Pakistan´da konserler vermiştir.


2012 yılı Nisan ayında Amealci New York Lincoln Center ve Washington'da Türksoy'un gerçekleştirdiği Adnan Saygun'un Yunus Emre Oratoryosu'nu seslendirmiştir.


2012 Kasım ayında Mısır Kahire'de Cairo Senfoni Koro ve Orkestrası ile birlikte yine Adnan Saygun Yunus Emre Oratoryosu'nu seslendirmiştir.


2015 Eylül ayında Uluslararası Aspendos Opera ve Bale Festivali'nde Selman Ada'nın Ali Baba & 40 Operası'nda 'Zeynep' rolünü seslendirmiştir.GALERİ