Sana daha iyi bir alışveriş deneyimi sunulabilmesi için sitemizde çerez konumlandırmaktayız, kullanmaya devam ettiğinde çerezler ile toplanan kişisel verilerin Veri Politikamız - Bilgilendirmelerimizde belirtilen amaçlar ve yöntemler ile mevzuatına uygun olarak kullanılacaktır.

Devlet Opera ve Bale
Patara

KONU

1. Perde

Sevilla'da bir meydan. Askerler nöbet değişimini beklemekte ve kalabalığı izleyerek eğlenmektedir. Micaëla, subaylardan Moralès'e yaklaşarak onbaşı Don José'yi aradığını söyler. Onun henüz gelmediğini öğrenen genç kız, yine geleceğini belirterek uzaklaşır. Ardından Don José yeni bir muhafızla birlikte meydana gelir ve buradaki kalabalık tarafından karşılanır. Fabrikada çalışan kızlar öğle tatiline çıkarlar; kalabalık içinde bulunan erkeklerle şakalaşırlar. Güzelliği ve çekiciliği ile tüm erkeklerin ilgisini çeken Carmen, aşktan söz eden şarkısı ile dans etmeye başlar. Uyandırdığı ilginin farkında, inatçı hayranlarını küçümseyerek reddetmekte, yalnız Don José ile ilgilenmektedir. Şarkısı bitince göğsünden çiçek çıkarıp onbaşıya atar; o ana kadar Carmen ile ilgilenmeyen Don José onu bu küstahlığından rahatsız olur. Kadınlar fabrikaya dönerken, Micaëla gelir ve Don José'ye annesinin ona gönderdiği mektubu verir. José'nin annesi mektupta oğlunun köye dönüp Micaëla ile evlenmesini istemektedir. José, annesinin isteğini yerine getirmeye hazır olduğunu belirtirken, fabrikadan çığlıklar yükselir. Carmen bir kızın üzerine bıçakla saldırmıştır. Yüzbaşı Zuniga, Carmen'i sorguya çeker,olayın nedenini anlatmasını ister. Ama Carmen alaycı bir tavırla kendini savunur. Bunun üzerine muhafızların başı olan Zuniga, Don José'ye Carmen'i tutuklamasını emreder. Yalnız kaldıklarında, Carmen özgürlüğüne kavuşabilmek için tüm çekiciliğini kullanır ve Don José'yi kandırmaya çalışır; eğer kaçmasını sağlarsa onu Lillas Pastia'nın meyhanesinde bekleyeceğini söyler. Sonunda Don José, Carmen'in cazibesine dayanamayıp, kaçmasına göz yumar. Bunun üzerine Don José görevini ihmal ettiği gerekçesiyle tutuklanır.


2. Perde

Lillas Pastia'nın meyhanesi. Carmen, arkadaşları Frasquita ve Mercédès ile birlikte, Zuniga ve diğer subaylarla eğlenmektedir. Carmen, Don José'nin iki aylık tutukluluğunun ardından serbest bırakıldığını öğrenince mutlu olur. Bu sırada ünlü boğa güreşçisi Escamillo, hayranları tarafından coşkuyla karşılanır; meyhaneye girerek kendisini tanıtır ve tüm ilgisini Carmen'e yöneltir. Ama Carmen ona yüz vermez. Lillas Pastia, kalabalığı ve askerleri oradan uzaklaştırır. Remendado ve Dancaïre adlı iki kaçakçı meyhaneye geldiklerinde, burada Carmen, Frasquita ve Mercédès ile karşılaşırlar. İki kaçakçı onlara son yaptıkları kaçakçılıkta edindikleri malları elden çıkarmak için kurdukları planı anlatır. Frasquita ve Mercédès kaçakçılara yardım etmeyi kabul eder, ancak Carmen, sevgilisinin hemen dönebileceğini düşünerek onlara katılmayı reddeder. Kaçakçılar oradan ayrıldıktan sonra, Don José gelir. Carmen hemen onu karşılar, sevgilisi için dans eder, şarkı söyler. José görevine dönmesi gerektiği söyleyince, Carmen ona alaycı bir tavırla karşılık verir. Bunun üzerine José, Carmen'in meydanda kendisine attığı çiçeği çıkarıp ona gösterir. Bu davranış Carmen'i ikna etmeye yetmez. Güzel kadın, José'nin kendisiyle birlikte buralardan kaçmasını ister; ancak o zaman aşkına inanabileceğini belirtir. José bu teklifi reddeder ve tam gitmeye hazırlanırken, Zuniga gelir; Carmen'i aramaktadır. Zuniga ile Don José kavgaya tutuşur. Remendado ve Dancaïre, araya girerek olayın büyümesini önler. Üst rütbeden bir subaya saldırdığı için suçlu durumuna düşen Don José'nin, Carmen'e ve kaçakçılara katılmaktan başka şansı kalmamıştır artık.


3. Perde

Dağların tepesinde Carmen, Don José ve kaçakçılar ganimetleri ile birlikte şarkı söyleyerek ilerlemektedir. Carmen, Don José'den sıkılmaya başlamıştır; alaycı bir biçimde ona annesinin yanına geri dönmesini söyler. Fal bakarak vakit geçiren Frasquita ve Mercédès'e katılan Carmen, baktığı tüm fallarda kendisinin ve Don José'nin öldüğünü görür. Kadınlar, etrafı gözetleyen gümrük görevlilerini ayartmak için oradan ayrılırlar. José nöbet tutmaya başlar. Micaëla bir rehberle birlikte buraya gelir; amacı Don José'yi Carmen'den kurtarmaktır. Tam o sırada bir silah sesi duyar ve hemen saklanır. Vadiden yukarı doğru gelen davetsiz bir misafire Don José tarafından ateş edilmiştir. Bu misafir Escamillo'dur. Don José, Escamillo'nun, Carmen'e duyduğu aşkı dile getirmesiyle deliye döner ve ikili kavgaya tutuşur. O sırada geri dönen kaçakçılar ve kadınlar araya girerek kavgayı sonlandırırlar. Escamillo herkesi Sevilla'daki boğa güreşine çağırarak oradan ayrılır. Saklandığı yerde bulunan Micaëla, ölmek üzere olan annesine gitmesi için Don José'ye yalvarır. Bunun üzerine Don José, Carmen'e, geri döneceğine yemin ederek yola çıkar. Oysa Carmen'in aklı Escamillo'dadır.


4. Perde

Sevilla'da bir meydan. Zuniga, Frasquita ve Mercédès'in de içinde bulunduğu kalabalık heyecanla boğa güreşçilerinin gelişini beklemektedir. Escamillo, Carmen ile birlikte gelir; birbirlerine karşı duydukları aşkı ifade ederler. Escamillo arenaya girdiğinde, Frasquita ve Mercédès hemen Carmen'i uyarır; José'nin de yakınlarda bir yerde olduğunu söyler. Ama Carmen ondan korkmamaktadır ve hatta onunla konuşmak istemektedir. Çaresiz José, Carmen'in önünü keser. Kendisine geri dönmesi için boş yere ona yalvarır. Bu sırada arenadan alkış sesleri yükselmektedir. Carmen, Don José'nin tüm yalvarışlarını reddeder; onun hediyesi olan yüzüğü parmağından çıkarıp atar ve arenaya yönelir. Bunun üzerine çılgına dönen Don José, Carmen'i bıçaklar. Arenadaki kalabalık Escamillo'yu coşkuyla alkışlarken, Carmen ölür.


CARMEN

TEMSİL TARİHİ

DİSTRİBÜSYON

GALERİ


MEDYA YANSIMALARI