Sana daha iyi bir alışveriş deneyimi sunulabilmesi için sitemizde çerez konumlandırmaktayız, kullanmaya devam ettiğinde çerezler ile toplanan kişisel verilerin Veri Politikamız - Bilgilendirmelerimizde belirtilen amaçlar ve yöntemler ile mevzuatına uygun olarak kullanılacaktır.

Devlet Opera ve Bale
Patara
ABDULLAH ALP KÖKSAL

15 Şubat 1981 tarihinde İstanbul'da doğdu. Müziğe 1991 yılında şefliğini Gökçen Koray'ın yaptığı İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası Çocuk Korosu ile başladı. 1998 yılında TRT Gençlik korosunda söylemeye başladı, 2004 yılına kadar bu kurumda bir çok radyo ve televizyon programı kayıtlarına katıldı. 2002 yılında Yugoslavya'da 19. ICF Uluslararası Koro Festivali'nde tüm balkan ülkeleri arasında TRT Gençlik Korosu olarak birinci seçildi, 2003 yılında ise yine TRT Gençlik Korosu'nun katıldığı Almanya - Miltenberg' de düzenlenen 5. Uluslararası Koro Yarışması'nda yine Gökçen Koray yönetiminde ikincilik ödülü kazandı.


Konservatuvara, 2002 yılında İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarını birincilikle kazanıp, çalışmalarına Prof. Müfit Bayraşa ile başladı. 2005 yılında Prof. Güzin Gürel ile şan çalışmalarına devam edip 2008 yılında opera - şan bölümünden mezun oldu. 2008 yilinda İstanbul Üniversitesi'nde opera bölümü yüksek lisansına kabul edildi ve halen ses eğitimi hakkında tez çalışmalarını yürütmekte.


2003 yılında Cemal Reşit Rey Korosu'na seçilerek bir çok opera, müzikal ve konserde bu kurum altında sahne aldı. Aynı yıl içerisinde Bilkent Senfoni Orkestrası'yla ve İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası ile Beethoven Choral Fantasie eserinde solist olarak görev almıştır. Aynı eseri 2008 yılı içerisinde Şef Koji Kawamoto ve İ.D.S.O ile seslendirmiştir. Yine aynı yıl içerisinde İstanbul Üniversitesi Orkestrası ve Korosuyla birlikte Beethoven 9. Senfoni'de bariton soloyu seslendirmiştir.


2006 yılında Danielle Orlando ile workshopa katılmış, 2007 yılında Amerika'nın Minnesota eyaletindeki Sieur Du Luth Opera Festival Duluth'ta Şef Pierre Calmelet ile G.Bizet'nin Carmen Operası'nda ve Şef Gaetano Colajanni ile G.Donizetti'nin Lucia di Lammermoor Operası'nda görev almıştır. Yine aynı festivalin gala konserinde Şef Jack Bowman ve festival orkestrasıyla solist olarak görev almıştır. 2008 yılında aynı festivalde Şef. Pierre Calmelet yönetiminde Samson ve Dalila Operası'ndaki baş rollerden biri olan High Priest rolünü oynamıştır.


2007 yılında Müjdat Gezen Sanat Merkezi Actor Studio bölümünde şan hocalığına başlayıp, 5 yıl başarıyla bu görevini sürdürmüştür. Aynı yıl içerisinde Bahçelievler Belediyesi Nurettin Topçu Sahnesi'nde oynamakta olan Bir Tavsiye Mektubu oyununun müzikal direktörlüğünü üstlenip yine 7 yıldır bu sahnede Oyuncu Tayfası kurslarında çeşitli yaş gruplarına şan hocalığı ve Belediye Çocuk Korosu şefliği yapmaktadır. Eğitimcilik hayatı içerisinde bir çok öğrenciyi konservatuvar sınavlarına hazırlamış ve kazandırmış, aynı zamanda ses sağlığı ile ilgili yüksek lisans programında Prof. Güzin Gürel'den aldığı foniatri eğitimi sayesinde bir çok ses problemi tedavisinde bulunmuş ve başarı sağlamıştır.


2009 yılından bu yana İstanbul Devlet Opera ve Balesi'nde korist ve solist sanatçı olarak calismaktadır ve bir çok eserde baş rol ve yan rol olmak üzere solist olarak görev almıştır. 2009 - La Boheme - Alcindoro, Şen Dul - Raoul de St. Brioche, 2010 - Carmen - El Dancaire, Les Contes d'Hoffmann - Hermann - Schlemil, 2011 - Wolfgang ve Lorenzo - Lorenzo, 2012 -Il Barbiere di Siviglia - Figaro, 2013 - Öldüren Aşk - Pintorovic , Yusuf ile Züleyha - 1.Kardeş gibi rolleri başarıyla oynamış, 2013-2014 - Giulio Cesare, Achilla, Beethoven 9. Senfoni ve Choral Fantasie gibi eserleri de Bariton Solist olarak seslendirmiştir. 2009 yılından itibaren opera eserleri dışında bir çok konserde solist olarak görev almış ve almaktadır.


2011 Kasım ayında Süreyya Operası'nda düzenlenen Uluslararası Güzin Gürel Şan yarışmasında 2. lik ödülünü kazanmıştır.


GALERİ