Sana daha iyi bir alışveriş deneyimi sunulabilmesi için sitemizde çerez konumlandırmaktayız, kullanmaya devam ettiğinde çerezler ile toplanan kişisel verilerin Veri Politikamız - Bilgilendirmelerimizde belirtilen amaçlar ve yöntemler ile mevzuatına uygun olarak kullanılacaktır.

Devlet Opera ve Bale
Patara
MURAT KARAHAN

İlk, orta ve lise eğitimini T.E.D. Ankara Koleji'nde tamamlayan Murat Karahan, 1996 yılında Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi'ne girdi. 2003 yılında lisans programını, 2006 yılında yüksek lisans ve 2010 yılında doktora programını tamamladı. 2003 yılında Ankara Devlet Opera ve Balesi'nde solist sanatçı olarak çalışmaya başladı. 2009 yılında Roma'ya giderek, iki yıl boyunca, ünlü soprano Renata Scotto ile Santa Cecilia Akademisi başkanı Profesör Bruno Cagli'nin özel öğrencisi oldu.


2012 yılında aldığı özel davet ile Letonya Ulusal Operası'nda “devamlı misafir sanatçı” olan Karahan, burada geçirdiği iki yıl süresince, “Lucia di Lammermoor”, “La Traviata”, “La Boheme”, “Manon Lescaut” ve “Il Trovatore” operalarında elliden fazla başrol seslendirdi.


2014 yılında, Andante Dergisi'nin düzenlediği Donizetti Klasik Müzik Ödülleri'nde “Yılın En Başarılı Erkek Opera Sanatçısı” seçildi. Yine 2014 yılında, Fransa'da “Il Trovatore” ve “Manon Lescaut” operalarında başrol seslendirmek üzere davet edildi.


2015 yılında “La Traviata” operasındaki rolü ile Berlin DeutscheOper'de ilk defa sahne alan sanatçı, aynı yıl Bolşoy Tiyatrosu'nda, “La Traviata”, “La Boheme” ve “Carmen” operalarında da başrolde yer aldı.


2016’da dünyanın önde gelen antik amfitiyatrosu Arena di Verona’da gerçekleştirilen Opera Festivali’nde, ünlü rejisör Franco Zeffirelli’nin sahneye koyduğu “Il Trovatore” eserinde, şef Maestro Daniel Oren yönetiminde Manrico rolünü seslendirdi ve büyük başarı elde etti. Aynı eser ile, Parma Verdi Festivali, Macerata Opera Festivali ve Berlin DeutscheOper'de de sahne aldı.


2017 yılında, WienerStaatsoper, Arena di Verona, Bolşoy Tiyatrosu, Münih Bayerische Staatsoper, Oper Frankfurt Opernhaus, Napoli Teatro di San Carlo, Festival de Radio France et Montpellier, Los Angeles Operası ve Salerno Operası gibi dünyanın önemli sahnelerinde “Il Trovatore”, “Manon Lescaut”, “Tosca”, “Turandot”, “Carmen”, “Madama Butterfly”, “Siberia” ve “Nabucco” operalarında başroller seslendirdi. Aynı yıl, kurucusu olduğu Limak Filarmoni Orkestrası’nın “Zeki Müren Şarkıları” projesi ile çıktığı Türkiye turnesinde, oniki şehirde, yirmibinden fazla seyirciye ulaştı. Büyük ilgi gören “Zeki MürenŞarkıları” konserlerinden sonra albümü yayımlandı.


2018 yılında dünya sahnelerinde temsillerine devam eden sanatçı, Wiener Staatsoper, Berlin DeutscheOper, Bolşoy Tiyatrosu, Finlandiya Ulusal Tiyatrosu, Aspendos Antik Tiyatrosu, Letonya Ulusal Operası ve Teatro Massimo di Palermo’da, “Manon Lescaut”, “Il Trovatore”, “La Traviata”, “Macbeth”, “Carmen”, “Cavalleria Rusticana”, “Turandot” operalarında başrol söyledi. Aynı yılın Temmuz ayında, Arena di Verona’da, Franco Zeffirelli’nin rejisi ile sahnelenen “Turandot” operasındaki Calaf rolündeki performansı, seyirci ve eleştirmenler tarafından “olağanüstü başarı” olarak nitelendirildi. Opera temsillerinin yanı sıra konser vermeyi sürdüren Karahan; Astana’da “20.Yıl Özel Konseri”, Efes ve Aspendos Antik Tiyatrolarında “Opera ve Bale Festivali Gala Konseri”, Tiran’da “Üç Tenor Konseri”, Letonya Ulusal Operası’nın “Yüzüncü Yıl Özel Konseri”, Pekin’de “Türkiye Turizm Yılı Kapanış Konseri”, Tokyo’da ve St. Petersburg’da “Türk Müziği’nin Yolculuğu Konseri” gibi etkinliklerde sahne aldı.


2018 yılı Ocak ayında “Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürü ve Genel Sanat Yönetmeni” olarak göreve başlayan ve halen bu görevi sürdüren sanatçı, yeni eserlerin bestelenmesi ve sahnelenmesi konusunda etkili çalışmalarda bulunmaktadır. Bu dönemde üretilen “Troya” Epik Operası, “Yeniden Doğuş” Operası ve “Göbeklitepe” Epik Operası’nın proje yaratıcısı ve sanat yönetmeni olan Murat Karahan, “Troya” operasında, Bolşoy Tiyatrosu dahil pek çok sahnede başrolde yer aldı. 04-18 Eylül 2018 tarihleri arasında Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü tarafından düzenlenen '25. Uluslararası Aspendos Opera ve Bale Festivali''nde rejisör Vincenzo Grisostomi Travaglini’nin sahneye koyduğu 'Turandot' operasında, orkestra şefi 'Puccini Festival Torre Del Lago' kurumundan Alberto Veronesi yönetiminde başrolde sahnede olmuştur.


2019’da Teatro Regio Torino’da “Madama Butterfly”, Aspendos Antik Tiyatrosu’nda “Aida”, Bolşoy Tiyatrosu’nda “Manon Lescaut” operalarının yanında, bir kez daha yer aldığı Arena di Verona Opera Festivali’nde bu defa “Aida”, “Carmen”, “Il Trovatore” ve “Tosca” operalarında festival kapsamında aynı yılda sahnelenen beş eserin dördünde sahneye çıkarak, festival tarihinde bir ilk’i gerçekleştirdi. Bu dört eserde, ünlü orkestra şefleri Placido Domingo ve Daniel Oren yönetiminde onbeş temsilde başrol seslendirerek dünya basınının, performanslarını “olağanüstü” olarak tanımladığı ve övgüyle söz ettiği isim oldu.


2020 yılı Şubat ayında Münih, Bregenz ve Zürih’te seslendirdiği Gala Konserler ile büyük beğeni toplayan Karahan, 2021 yazında Arena di Verona Festivali’nde, 'Cavalleria Rusticana', 'Turandot' ve 'Aida' operalarının başrolerinde sahnede olmuş, aynı günlerde İtalya Floransa’da düzenlenen Maggio Musicale Fiorentino Festivali’nde 'Siberia', 2021 sonbahar aylarında, İtalya Pisa’da 'Il Trovatore', Rusya Bolşoy Tiyatrosu’nda, orkestra şefi Placido Domingo yönetiminde, dünyaca ünlü soprano Anna Netrebko ile 'Tosca' operasında üç temsilde başrolde yer almıştır.


Sanata vermiş olduğu üstün hizmetlerinden dolayı 3 Kasım 2021 tarihinde İtalya Cumhuriyeti Büyükelçiliği'nde düzenlenen törende kendisine; İtalya Cumhuriyeti Üstün Hizmet Liyakat Nişanı olan 'The Ordine al Merito della Repubblica Italiana' nişanı takdim edilmiştir.


2021 Aralık ayında ‘Limak Filarmoni Operanın Yıldızları’ konserlerinde, ünlü şef Francesco Ivan Ciampa yönetiminde, dünyaca ünlü soprano Anna Pirozzi’nin ilk İstanbul performansıyla yer aldığı CSO Ada Ankara Ana Salon’da ve İstanbul Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı’nda sahne almıştır.


2022 yılının Şubat ayında Kanarya Adaları’nda düzenlenen Las Palmas Operası’nın “Alfredo Kraus Festivali”nin açılışında, ünlü soprano María José Siri ile birlikte üç temsilde “Manon Lescaut” operasında Des Grieux rolünü, Mayıs ayında Madrid’de Teatro Real’da sahnelenen ‘Siberia’ operasında “Giordano” rolünü seslendirmiştir.


Haziran 2022’de Arena di Verona’nın açılışında ünlü rejisör Zeffirelli’nin prodüksiyonuyla sahnelenen “Aida” eserinde, Şef Daniel Oren yönetiminde Radames rolünü seslendirmiştir.


Karahan, Berlin Staatsoper’de 2022 Temmuz ayında opera tarihinin en büyük orkestra şeflerinden birisi olan Zubin Mehta yönetiminde Berlin Staatsoper Orkestrası eşliğinde sahnelenecek “Turandot” operasında Calaf rolüyle sahne alan ve tüm sanat kariyerinde olduğu gibi, uluslararası çoksesli müzik alanında ülkemizi temsil ederek, Türk operasının uluslararası alanda tanıtımına katkı sağlayacaktır.


Murat Karahan, çok iyi derecede İngilizce ve orta derecede İtalyanca bilmektedir.