Sana daha iyi bir alışveriş deneyimi sunulabilmesi için sitemizde çerez konumlandırmaktayız, kullanmaya devam ettiğinde çerezler ile toplanan kişisel verilerin Veri Politikamız - Bilgilendirmelerimizde belirtilen amaçlar ve yöntemler ile mevzuatına uygun olarak kullanılacaktır.

Devlet Opera ve Bale
Patara
MURAT KARAHAN

İlk, orta ve lise eğitimini T.E.D. Ankara Koleji'nde tamamlayan Murat Karahan, 1996 yılında Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi'ne girdi. 2003 yılında lisans programını, 2006 yılında Master ve 2010 yılında doktora programını tamamladı. 2003 yılında Ankara Devlet Opera ve Balesi'nde Solist Sanatçı olarak çalışmaya başladı. 2009 yılında Roma'ya giderek, iki yıl boyunca, ünlü soprano Renata Scotto'nun ve Santa Cecilia Akademisi başkanı Profesör Bruno Cagli'nin özel öğrencisi oldu.


2012 yılında aldığı özel davet ile gittiği Letonya Ulusal Operası'nda 'devamlı misafir sanatçı' olan Karahan, burada iki yıl süresince, 'Lucia di Lammermoor', 'La Traviata', 'La Boheme', 'Manon Lescaut' ve 'Il Trovatore' gibi eserlerde, elliden fazla başrol seslendirdi.


2014 yılında, Andante Dergisi'nin düzenlediği Donizetti Klasik Müzik Ödülleri'nde 'yılın en başarılı erkek opera sanatçısı' seçildi. Yine 2014 yılında, bu kez Fransa'da 'Il Trovatore' ve 'Manon Lescaut' operalarını seslendirdi.


2015 yılında 'La Traviata' ile, Berlin Deutsche Oper'de ilk defa sahne alan sanatçı, aynı yıl, ünlü Bolşoy Tiyatrosu'nda, 'La Traviata', 'La Boheme' ve 'Carmen' operalarında da başrolde yer aldı.


2016'da 'Arena Di Verona Opera Festivali'nde, ünlü rejisör Franco Zeffirelli'nin sahneye koyduğu 'Il Trovatore' eserinde, şef Maestro Daniel Oren yönetiminde başrolü seslendirdi ve büyük başarı elde etti. Aynı eser ile, Parma Verdi Festivali, Macerata Opera Festivali ve Berlin Deutsche Oper'de de sahne aldı.


2017 yılında, Wiener Staatsoper, Arena Di Verona, Bolşoy Tiyatrosu, Münih Bayerische Staatsoper, Oper Frankfurt Opernhaus, Napoli Teatro di San Carlo, Festival de Radio France et Montpellier, Los Angeles Operası ve Salerno Operası gibi dünyanın en önemli sahnelerinde 'Il Trovatore', 'Manon Lescaut', 'Tosca', 'Turandot', 'Carmen', 'Madama Butterfly', 'Siberia' ve 'Nabucco' gibi eserlerde başroller seslendirdi. Aynı yıl, kurucusu olduğu Limak Filarmoni Orkestrası'nın 'Zeki Müren Şarkıları' projesi ile çıktığı Türkiye turnesinde, oniki şehirde, yirmibinden fazla seyirciye ulaştı ve talepler doğrultusunda albüm yayınlandı.


2018 yılında da peşi sıra dünya sahnelerinde temsillerine devam eden sanatçı, Wiener Staatsoper, Berlin Deutsche Oper, Bolşoy Tiyatrosu, Finlandiya Ulusal Tiyatrosu, Tarihî Aspendos Tiyatrosu, Letonya Ulusal Operası ve Teatro Massimo di Palermo'da, 'Manon Lescaut', 'Il Trovatore', 'La Traviata', 'Macbeth', 'Carmen', 'Cavalleria Rusticana', 'Turandot' gibi eserlerde yer aldı. Aynı yılın Temmuz ayında, Arena di Verona'da, Franco Zeffirelli'nin rejisi ile sahnelenen, 'Turandot' operasındaki performansları, seyirci ve eleştirmenler tarafından 'olağanüstü bir başarı' olarak nitelendirildi. Temsilleri yanında, konserler vermeye de devam eden Karahan; Astana'da '20.Yıl Özel Konseri', Efes'te ve Aspendos Antik Tiyatrosu'nda 'Opera ve Bale Festivali Gala Konseri', Tiran'da 'Üç Tenor Konseri', Letonya Ulusal Operası'nın 'Yüzüncü Yıl Özel Konseri', Pekin'de 'Türkiye Turizm Yılı Kapanış Konseri', Tokyo'da ve St. Petersburg'da 'Türk Müziği'nin Yolculuğu Konseri' gibi etkinliklerde de sahne aldı. Aynı zamanda 2018 yılı Ocak ayında 'Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürü ve Genel Sanat Yönetmeni' olarak göreve başlayan ve halen bu görevi sürdüren sanatçı, ülkesinde yeni eserlerin bestelenmesi ve sahnelenmesi konusunda da önemli çalışmalar yaptı. Bu dönemde üretilen 'Troya' Epik Operası, 'Yeniden Doğuş' Operası ve 'Göbeklitepe' Epik Operası'nın Proje Kreatörü ve Sanat Yönetmeni de olan Murat Karahan, bu eserlerden 'Troya'da, Bolşoy Tiyatrosu dahil pek çok sahnede başrolde de yer aldı. 04-18 Eylül 2018 tarihleri arasında Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü tarafından düzenlenen '25. Uluslararası Aspendos Opera ve Bale Festivali'' kapsamında, 04 Eylül 2018 tarihinde sahnelenen G. Puccini'nin 'Turandot' temsilinde, rejisör olarak Vincenzo Grisostomi Travaglini, orkestra şefi olarak ise 'Puccini Festival Torre Del Lago' kurumundan Alberto Veronesi yönetiminde başrolde sahnede olmuştur.


2019'da Teatro Regio Torino'da 'Madama Butterfly', Aspendos Antik Tiyatrosu'nda 'Aida', Bolşoy Tiyatrosu'nda 'Manon Lescaut' operaları yanında, bir kez daha yer aldığı Arena di Verona Opera Festivali'nde de bu defa 'Aida', 'Carmen', 'Il Trovatore' ve 'Tosca' olmak üzere festival kapsamında aynı yılda sahnelenen toplam beş eserin dördünde sahneye çıkarak, festival tarihinde bir ilk'i gerçekleştirdi. Bu dört eserde, ünlü orkestra şefleri Placido Domingo ve Daniel Oren yönetiminde onbeş temsilde başrol seslendirerek dünya basınının, performanslarını olağanüstü olarak tanımladığı ve övgüyle söz ettiği isim oldu.


2020 yılı Şubat ayında Münih, Bregenz ve Zürih'te seslendirdiği Gala Konserleri ile de büyük beğeni toplayan Karahan, 2021 yazında Arena di Verona'da gerçekleştirilen ünlü açık hava festivalinde, 'Cavalleria Rusticana', 'Turandot' ve 'Aida' olmak üzere üç ayrı operanın başrolünde sahnede olmuş, aynı günlerde İtalya Floransa'da düzenlenen Maggio Musicale Fiorentino Festivali'nde 'Siberia', 2021 sonbahar aylarında, İtalya Pisa'da 'Il Trovatore', Rusya Bolşoy Tiyatrosu'nda, Orkestra şefi Placido Domingo yönetiminde, dünyaca ünlü soprano Anna Netrebko ile 'Tosca' operasında üç temsilde başrolde yer almıştır. Sanata vermiş olduğu üstün hizmetlerinden dolayı 3 Kasım 2021 tarihinde İtalya Cumhuriyeti Büyükelçiliği'nde düzenlenen tören ile kendisine takdim edilen ve İtalya'nın en önde gelen İtalya Cumhuriyeti Üstün Hizmet Liyakat Nişanı olan 'The Ordine al Merito della Repubblica Italiana' nişanını alan sanatçı, 2017 yılında kurucusu olduğu Limak Filarmoni Orkestrası ile yıllar içinde birçok konserde seyirci ile buluşmuş, 2021 Aralık ayında dünyaca ünlü soprano Anna Pirozzi'nin ilk İstanbul performansı olması dolayısıyla da bir ilke imza atarak 'Limak Filarmoni Operanın Yıldızları' konserlerinde, ünlü şef Francesco Ivan Ciampa yönetiminde CSO Ada Ankara Ana Salon'da ve İstanbul Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı'nda sahne almıştır.


Murat Karahan, 2022 yılının Şubat ayında Kanarya Adaları'nda düzenlenen ve Las Palmas Operası'nın ünlü 'Alfredo Kraus Festivali'nin açılışında, ünlü soprano María José Siri ile birlikte 3 temsilde 'Manon Lescaut' operasında Des Grieux rolünü seslendirmiştir. Sanatçı çok iyi derecede İngilizce ve orta derecede İtalyanca bilmektedir.