Sana daha iyi bir alışveriş deneyimi sunulabilmesi için sitemizde çerez konumlandırmaktayız, kullanmaya devam ettiğinde çerezler ile toplanan kişisel verilerin Veri Politikamız - Bilgilendirmelerimizde belirtilen amaçlar ve yöntemler ile mevzuatına uygun olarak kullanılacaktır.

Devlet Opera ve Bale
Patara
AYLİN ATEŞ

İstanbul doğumlu sanatçı müzik eğitimini Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Opera-Şan Bölümü'nde Azra Gün ve Aydın Gün’ün öğrencisi olarak tamamlamış, İstanbul Devlet Opera ve Balesi’nin 1998 yılında açmış olduğu sınavla solist sanatçı olmaya hak kazanmıştır.

Yurtiçi ve yurtdışında çok sayıda opera prodüksiyonu ve solo konserde görev alan Ateş, G. Bizet'nin 'Carmen' operasında Carmen, C. Saint-Saëns'un 'Samson ve Dalila' operasında Dalila, G. Rossini'nin 'La Cenerentola' operasında Angelina (Türkiye Prömiyeri), V. Bellini'nin 'I Capuletti e i Montecchi' operasında Romeo (Türkiye Prömiyeri), C. W. Gluck'un 'Orfeo ed Euridice' operasında Orfeo (Türkiye Prömiyeri), I. Stravinsky'nin 'The Rake's Progress' operasında Baba the Turk (Türkiye Prömiyeri), J. Strauss II'nin 'Yarasa' operetinde Prens Orlofsky, G. Puccini'nin 'Madama Butterfly' operasında Suzuki, J. Offenbach'ın 'Hoffmann’ın Masalları' operasında Nicklausse, G. Rossini'nin 'İtalya'da bir Türk' operasında Zaida, G. Verdi'nin 'Rigoletto' operasında Maddalena (İstanbul ve Tel Aviv İsrail Operalarıyla), G. F. Haendel'in 'Giulio Cesare' operasında Sesto, E. Humperdinck'in 'Hänsel ve Gretel' operasında Hänsel, S. Ada'nın 'Ali Baba ve Kırk Haramiler' operasında Zeynep ve yine S. Ada'nın 'Başka Dünya' operasında Hera (Dünya Prömiyeri) rollerine hayat vermiştir.

2007 yılında yapımcı Franz Abraham ve rejisör Yekta Kara'nın geniş ölçekli Türk-Fransız ortak yapımı 'Carmen - Opéra Monumental' prodüksiyonunun dünya turnesi kapsamında Portekiz'de ve Fransa'nın birçok şehrinde sahne almış; Zénith, Bercy ve Pavillaho Atlantico gibi alanlarda Carmen rolüyle performans sergilemiştir.

Yer aldığı opera eserlerinde Antonio Pirolli, Michel Tabachnik, Rengim Gökmen, Moshe Atzmon, Giselle Ben Dor, Lukas Karytinos, Selman Ada, Peter Valentovic, Walter Haupt, Ivan Anguelov, Fabrizio Ventura, Alessandro Cedrone, Alexandru Samoila, Roberto Gianola, Serdar Yalçın ve Can Okan gibi şeflerle çalışmıştır.

2000 yılında Selman Ada'nın 'Mavi Nokta' oratoryosunun Almanya turnesi kapsamında Munich ve Wiesbaden Operalarında sahne almış, 2004 yılında da bestecinin 'Ballade' adlı orkestra ve mezzo-soprano için eserinin İsrail'in Tel-Aviv kentindeki Dünya Prömiyerini gerçekleştirmiştir.

Birçok Türk ve yabancı orkestra, koro ve şefle konserler veren ve CD ve DVD kayıtlarında yer alan sanatçı, G. Mahler'in '2'nci Senfoni' ve 'Kindertotenlieder'; W. A. Mozart'ın 'Requiem'; G. Verdi'nin 'Missa da Requiem'; L. v. Beethoven'ın '9'uncu Senfoni'; A. A. Saygun'un 'Yunus Emre Oratoryosu' (Türkçe ve Almanca) ve 'İnsan Üzerine Deyişler - 5 Şarkı'; G. B. Pergolesi'nin 'Stabat Mater'; K. Jenkins'in 'Stabat Mater'; H. Berlioz'un 'Les nuits d'été'; S. Prokofiev'in 'Alexander Nevsky Kantatı'; E. Elgar'ın 'Sea Pictures'; N. Kâzım Akses'in 'Portreler'; İ. Baran'ın 'Şarkılar' ve H. Uçarsu'nun 'Ben Sana Mecburum' (Dünya Prömiyeri) eserlerinin solo seslendirmelerinde yer almıştır.

Ateş bu eserlerde de Antonio Pirolli, Marek Pijarowski, Theodore Kuchar, Klaus Weise, Gürer Aykal, Rengim Gökmen, Cem Mansur, Naci Özgüç, Selman Ada, Sascha Goetzel, Karl Anton Rickenbacher, Ari Rasilainen, Raoul Grüneis, Emre Aracı, İbrahim Yazıcı, Emil Tabakov, Ivo Lipanovic ve Yoshinao Osawa gibi şeflerle çalışmıştır.

Sanatçının aldığı ödüller arasında 2000 yılında Müjdat Gezen Sanat Merkezi tarafından opera-şan dalında 'Yılın Sanatçısı', 2015 yılında Türkiye Lions Kulübü tarafından 'Yılın Kadın Sanatçısı' ve Semiha Berksoy Opera Vakfı tarafından 'Işın Güyer Onur Ödülü' yer almaktadır.

Ateş bugüne dek aralarında Ukrayna Ulusal Senfoni Orkestrası, İsrail Senfoni Orkestrası, Osnabrück Senfoni Orkestrası, Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası, İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası, Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası, Bilkent Senfoni Orkestrası, İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya ve Mersin Opera ve Bale Orkestralarının bulunduğu topluluklarla Fransa, Almanya, Portekiz, İspanya, İsrail, Ermenistan ve Türkiye'de sahne almış; İspanya'da Cem Mansur yönetimindeki CSO eşliğinde A. A. Saygun'un 'İnsan Üzerine Deyişler - 5 Şarkı' eserini Madrid Auditorio Nacional de Música'da seslendirmiştir.

Sanatçı, Aspendos Uluslararası Müzik Festivali, Osnabrück Morgenland Festivali (Osnabrück - Bremen), Side Uluslararası Kültür ve Sanat Festivali, Uluslararası Eskişehir Festivali gibi birçok festivalde de yer almıştır.


GALERİ