Sana daha iyi bir alışveriş deneyimi sunulabilmesi için sitemizde çerez konumlandırmaktayız, kullanmaya devam ettiğinde çerezler ile toplanan kişisel verilerin Veri Politikamız - Bilgilendirmelerimizde belirtilen amaçlar ve yöntemler ile mevzuatına uygun olarak kullanılacaktır.

Devlet Opera ve Bale
Patara
MİTHAT KARAKELLE

29 Nisan 1965 tarihinde Tonya/Trabzon'da doğdu. İlk, orta ve lise tahsilinden sonra 1982'de girdiği Gazi Üniversitesi İ.İ.B.F. İşletme Bölümü'nden 1986 yılında mezun oldu. 1983-1989 yılları arasında T.R.T Ankara Radyosu Gençlik Korosu'nda korist olarak görev yaptı. Bu süre zarfında şan dersleri aldı. Kasım 1987'de Ankara Devlet Opera ve Balesi'nin açtığı sınavı kazanarak Opera korosunda çalışmaya başladı. Korodaki görevlerinin yanında birçok operada solist olarak da görev aldı. 2001 yılında Ankara Devlet Opera ve Balesi'ne solist sanatçı olarak atandı. Kurumda solist sanatçılar teknik kurul üyesi olarak iki dönem görev yaptı. Ankara Devlet Opera ve Balesi Müdürlüğü'nün kuruluşundan itibaren başrejisör yardımcılığı görevinde bulundu. Daha sonra Sanat Danışmanı ve Başrejisör Vekili olarak görev yaptı. Halen kurumda Solist Sanatçı olarak devam ettiği sanat çalışmalarının yanı sıra, Aralık 2016 tarihinden itibaren Ankara Devlet Opera ve Balesi Müdürlüğü Başrejisörlüğü görevini vekaleten sürdürmektedir.


ŞAN EĞİTİMİ


1988-1993 İhsan Şenol/Ankara


1994-1995 Roman Verlinsky/Ankara


1993 Yaz Kursu,Prof.Margarita Lilova-Varna/Bulgaria


1999 Yaz Kursu,Can Koral-Paris/France


2000-halen Lidia Provnina/Ankara


YARIŞMALAR VE ÖDÜLLER


1996 Boris Chirstoff Şan yarışması


1996 IV.Uluslararası Gascogne Lirik Konkuru,Riume-Toulouse/Fransa Opera kategorisi 2.lik ödülü


1997 Verdi sesleri yarışması Busseto/İtalya


1997 Leyla Gencer Şan Yarışması


1999 VII.Uluslararası Gascogne Lirik Konkuru,Riume-Toulouse/Fransa Opera kategorisi 1.lik ödülü


PERFORMANSLAR

Aida (Il Re,Ramfis), Don Carlo (Un Frate), LaTraviata (Dottore), Rigoletto (Monterone,Sparafucile),Otello (Lodovico), Nabucco (Zaccaria), Il Trovatore (Ferrando), Macbeth ( Banco),Il Tabarro (Talpa), Tosca (Angelotti), Turandot (Mandarin), La Bohéme (Colline), Manon Lescaut (Geronte), Il Barbiere Di Siviglia (Don Bartolo,Don Basilio), Die Zauberflöte (Sprecher), Don Giovanni (Masetto)(Komtur), Andrea Chenier (Roucher), La Notte Di Un Nevrastenico (Il portiere), Yolanta (Bertran), Tannhauser ( Biterolf ), Şen Dul (Mirko Zeta), Arşın Mal Alan (Sultan bey), IV.Murat (Bekri Mustafa), Kerem (ihtiyar ), Mavi Nokta-Poetik Opera (Bas solo parti),Sihirli Flüt ( Sarastro ) , Kanlı Nigar ( Haydar )


KONSERLER


1-Mozart Missa Brevis-Re majör(Bas solo parti)


2-Mozart Requiem (Bas solo parti)


3-Beethoven Do minor Koral Fantezi(Bas solo parti)


4-Beethoven 9.Senfoni (Bas solo parti)


GALERİ