Sana daha iyi bir alışveriş deneyimi sunulabilmesi için sitemizde çerez konumlandırmaktayız, kullanmaya devam ettiğinde çerezler ile toplanan kişisel verilerin Veri Politikamız - Bilgilendirmelerimizde belirtilen amaçlar ve yöntemler ile mevzuatına uygun olarak kullanılacaktır.

Devlet Opera ve Bale
Patara

KONU

Zaman: IV.Henry'nin hükümdarlık dönemi, 1399-1413


Yer: Windsor, İngiltere


I.PERDE


Garter Hanı'nda bir oda

Falstaff ile uşakları Bardolfo ve Pistola handa içmektedir. Dr.Cajus bir hışımla gelir ve Falstaff’ı evini soymakla, Bardolfo’yu da yankesicilik yapmakla suçlar. Bunun üzerine Dr.Cajus oradan kovulur. Falstaff, uşaklarının eline birer mektup tutuşturur ve bunları zengin ve evli iki kadın olan Alice Ford ve Meg Page’e ulaştırmalarını ister. Birbirinin aynısı olan bu iki mektupta Falstaff bahsi geçen kadınlara ilan-ı aşk etmektedir; ancak esas amaç onları kullanarak kocalarının servetinden faydalanmaktır. Bardolfo ve Pistola gurur meselesi yaparak Falstaff’ın bu isteğini geri çevirirler. Bu sefer Falstaff yaveri Robin’den mektupları kadınlara iletmesini ister. Ardından kendisine karşı çıkan uşaklarını azarlar; gurur denen şeyin sadece bir kelimeden ibaret olduğunu ve pratikte hiçbir değerinin olmadığını vurgulayarak onları kovalar.


Ford'un Bahçesi

Falstaff’ın gönderdiği mektuplar Alice ve Meg’e ulaşır. Kadınlar mektupları karşılaştırınca, birbirinin aynısı olduğunu anlarlar. Mrs. Quickly ve Nannetta Ford ile birlikte, Falstaff’a bu yaptığının bedelini ödetmeye karar verirler. Bu sırada Bardolfo ve Pistola, Ford’u mektuplar konusunda uyarır. Bu üçlünün içi intikam ateşiyle yanmaktadır. Dr. Cajus ve genç bir soylu olan Fenton da onlara destek verir. Ford her ne kadar onaylamasa da, Fenton ile Nannetta birbirlerine aşıktır. Yalnız kaldıkları bir vakit karşılıklı şakalaşırlar. O sırada Alice, Meg ve Mrs. Quickly geri döner ve genç aşıkların muhabbeti yarıda kalır. Perde, kadınlar ve erkeklerin ayrı ayrı Falstaff üzerine kurdukları intikam planlarını dile getirmeleriyle son bulur.


II.PERDE


Garter Hanında bir oda

Falstaff handa yalnızdır. Bardolfo ve Pistola artık Ford’un tarafına geçmiştir. İkili hana gelir ve Falstaff’tan geçmişteki hatalı davranışları için af diliyormuş gibi yaparlar. Sonra Mrs. Quickly’nin gelişini haber verirler. Mrs. Quickly, Falstaff’a öğleden sonra saat iki ile üç arası Alice’in evine davetli olduğunu bildirir. Ayrıca Meg Page’in cevabını ileterek, iki kadının birbirlerinin mektubundan habersiz olduğuna Falstaff’ı inandırır. Falstaff hedefine doğru başarıyla yol aldığını düşünerek çok mutlu olur. Daha sonra Ford, Alice’in sözde hayranı “Signor Fontana” kılığında gelerek, Alice’i baştan çıkarması için Falstaff’a para teklif eder. İlk başta Falstaff buna çok şaşırır. “Fontana” amacını şöyle özetler: Eğer Alice, Falstaff’ın ağına düşerse, o zaman “Fontana”nın, Alice’in o erdemli ahlak anlayışı ile başa çıkması çok daha kolay olacaktır. Falstaff bu teklifi zevkle kabul eder ve zaten Alice ile saat ikide randevusu olduğunu söyler; Ford’un evde olmadığı bir zaman dilimidir bu. Falstaff en güzel kıyafetlerini giyer, özenle hazırlanır. Ford ise kıskançlıktan deliye dönmüştür. Falstaff son derece şık bir halde “Fontana”nın karşısına gelir ve ikili karşılıklı nezaket görüntüleri sergileyerek oradan ayrılır.


Ford'un evinde bir oda

Üç kadın stratejisini oluşturur. Moralleri çok yüksektir. Ancak Alice, Nannetta’nın moralsiz olduğunu gözlemler; bunun sebebi Ford’un Nannetta’yı neredeyse büyükbabası yaşındaki Dr. Cajus ile evlendirmek istemesidir. Kadınlar, buna izin vermeyeceklerini söyleyerek Nannetta’yı biraz olsun teskin ederler. Mrs. Quickly, Falstaff’ın geldiğini haber verir. Alice büyük çamaşır sepetini ve paravanı hazırlamıştır. Falstaff, Alice’e geçmişte kazandığı başarıları anlatarak onu elde etmeye çalışır, ancak bu fazla uzun sürmez. Çünkü Mrs. Quickly, Ford’un adamlarıyla birlikte eşinin sevgilisini yakalamak için eve doğru geldiğini bildirir. Bunun üzerine Falstaff, ilk önce paravanın arkasına saklanır. Sonra kadınlar onu çamaşır sepetinin içine saklar. Aynı anda Fenton ve Nannetta da paravanın arkasına saklanır. Ford ve adamları paravanın ardından gelen öpüşme seslerini duyunca, akıllarına hemen Falstaff ve Alice gelir. Ancak karşılarında genç aşıkları bulurlar. Ford, Fenton’u evden kovar. Falstaff çamaşır sepetinin içinde neredeyse boğulmak üzeredir. Ford ve adamları evin her köşesini aramaya devam edince, Alice hizmetçilerine çamaşır sepetini camdan Thames Nehri’ne atmalarını emreder. Sırılsıklam olan Falstaff’a herkes güler ve onunla alay eder.


III.PERDE


Hanın önü

Falstaff somurtkan bir halde dünyanın kötü gidişatına sövmektedir. İçtiği sıcak şarap bir süre sonra onu biraz neşelendirir. Mrs. Quickly gelir ve bir kez daha onu Alice ile buluşmaya davet eder. Falstaff ilk başta buna yanaşmaz ama Mrs. Quickly onu ikna eder. Falstaff Avcı Herne kılığına girerek, Alice ile gece yarısı Windsor Great Park’ta bulunan Herne’s Oak’ta buluşacaktır. Ford ise karısından şüphelenmekte ne kadar hatalı olduğunun farkına varmıştır. Herkes bir araya gelip Falstaff’a haddini bildirmek için bir plan yapar: Doğaüstü yaratıklar gibi giyinip gece yarısı onu pusuya düşüreceklerdir. Ford, gizlice Dr. Cajus’a ayrı bir plan önerisi sunar: Nannetta, Periler Kraliçesi kılığına girecek, Cajus ise keşiş kostümü giyecektir. Ford da gelip onları evlendirecektir. Ne var ki Mrs. Quickly bu konuşmalara kulak misafiri olur ve Ford’un planını bozmaya yemin eder.


Mehtaplı bir gece yarısı. Windsor Park'taki Herne's Oak.

Fenton, meşe ağacının yanına gelir. Son derece mutludur. Ona daha sonra Nannetta da katılır. Kadınlar, Fenton’u keşiş kılığına sokar ve kendisine amaçlarının Ford ve Cajus’un planını bozmak olduğunu açıklar. Nannetta Periler Kraliçesi kılığındadır. Falstaff, Alice ile bir aşk sahnesi yaratmaya çalışırken cadı, cin ve peri kılığındaki erkek ve kadınlar ortaya çıkıp Falstaff’ı evire çevire döverler. Nihayetinde Falstaff, Bardolfo’nun kılık değiştirdiğini anlar. Böyle olunca şaka sona erer. Falstaff bütün bunları hak ettiğini kabul eder. Ford, düğün olacağını duyurur; Cajus ve Periler Kraliçesi gelir. Kılık değiştirmiş başka bir çift, Ford’dan kendilerini de evlendirmesini isteyince, iki tören bir arada olur. Ancak Cajus karşısında Nannetta yerine, kılık değiştirmiş Bardolfo’yu bulur; Ford da farkında olmadan Fenton ile Nannetta’yı evlendirmiştir. Ama Ford bu durumu olumlu karşılar. Falstaff da tek enayinin kendisi olmadığını görünce sevinir ve herkesin de katılımıyla, budalalarla dolu olan bu dünyada, her şeyin bir şakadan ibaret olduğu vurgulanır.


VİDEOTEMSİL TARİHİ

GALERİ


MEDYA YANSIMALARI