Sana daha iyi bir alışveriş deneyimi sunulabilmesi için sitemizde çerez konumlandırmaktayız, kullanmaya devam ettiğinde çerezler ile toplanan kişisel verilerin Veri Politikamız - Bilgilendirmelerimizde belirtilen amaçlar ve yöntemler ile mevzuatına uygun olarak kullanılacaktır.

Devlet Opera ve Bale
Patara
NEJAT IŞIK BELEN

1978 de Ankara'da doğdu. Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuvarı Opera bölümünü Murat Göksu ve Doç. Pekin Kırgız ile çalışarak okul ikincisi olarak tamamladı. Dr. Nejat Eczacıbaşı Vakfı bursu ile İtalya'nın L'Aquila şehrinde Alfredo Casella Konservatuvarı'nda Opera Şarkıcılığı Master Programını tamamladı. 2002 ve 2003 yıllarında Salzburg Mozarteum'da Elio Battaglia ve Grace Bumbry, 2005 yılında Roma'da Accademia Nazionale di Santa Cecilia' nın Opera Studyosu 'nda Renata Scotto, Silvana Bazzoni Bartoli ve Cesare Scarton ve 2006- 2007 yılları arasında Teatro Marrucino Chieti'nin Opera Studyosu'nda Aleksandra Lazic ile şan çalışmalarına devam etti.Sahip olduğu ödüller: 2002 İstanbul Siemens Ulusal Şarkı Yarışmasında ikincilik ödülü 2003 Atina- Yunanistan Uluslararası Maria Callas Grand Prixde opera dalında üçüncülük ödülü 2003 Ankara yapılan Ulusal Genç Sesler Şarkı Yarışmasında birincilik ödülü 2006 Cesena-İtalya Concorso Primo Palcoscenico 2007 Filignano-İtalya Uluslararası X. Mario Lanza Şan Yarışması Katia Ricciarelli özel ödülü. 2007 Napoli-İtalya kendinde düzenlenen Ritorna Vincitor Uluslararası Şan Yarışmasında Mansiyon Ödülü. 2001 yılında Ankara'da, H.Ü. Devlet Konservatuvarı'nda sahnelenen, W.A. Mozart'ın Sihirli Flüt operasında Papageno rolü ile ilk sahne performansını gercekleştirdi. Salzburg Mozarteum ve Festspiele ortak projesi olan Hugo Wolf yılında, Elio Battaglia yönetiminde Hugo Wolf'un Manuel Vegena operasında Carlos rolünü yorumladı. 2005 yılında Roma'da , Rengim Gökmen yönetiminde M. De FALLA'nın El Retablo di Maese Pedro adlı eserinde Don Chishiotte partisini seslendirdi. Sahne üzerinde yorumladığı başlıca roller: W.A.Mozart'ın Figaro'nun Düğünü operasında Kont ve Bartolo, W.A.Mozart'ın Don Giovanni operasında Leporello ,W. A. Mozart'ın Cosi fan tutte operasında Guglielmo, G.Bizet'nin Carmen operasında Escamillio, G.Verdi'nin Rigoletto operasında Marullo, Monterone ve Rigoletto, D. Cimarosa'nın Il Matrimonio Segreto operasında Kont Robinson, T. Traetta'nın Il Cavaliere Errante operasında Stordilano, G.Rossini'nin Sevil Berberi operasında Don Bartolo ve Figaro,A. Salieri'nin Prima la musica poi le parole operasında Il Poeta ve Il Maestro, G. Puccini'nin La Boheme operasında Marcello, G. Donizetti'nin Lucia di Lammermoore operasında Enrico ,G. Verdi'nin La Traviata operasında Barone ve Giorgio Germont, G. Rossini 'nin La Cenerentola operasında Alidoro ve Don Magnifico, L. Bernstein'ın Candide eserinde Pangloss ve Martin, Gounod'nun Romeo et Juliette eserinde Paris, G. Puccini'nin Tosca eserinde Scarpia ve Angelotti, G. Verdi'nin Aida eserinde Amonasro rollerini başlıcalarıdır. Seslendirdiği Oratoryolar: Brahms'ın Ein Deutches Requiem eserinde Bariton solo, L. Van Beethoven 9. Senfoni Bariton solo, G. Rossini Petite Messe Solennelle Bas solo, W. A. Mozart Requiem Bas solo, A. Vivaldi Dixit Dominus Bas solo başlıcalarıdır.


Sahne aldığı tiyatrolar ve festivaller: Teatro Marrucino Chieti, Teatro Goldoni Livorno, Teatro del Giglio Lucca, Teatro Verdi Pisa, Teatro Casino San Remo, Teatro de Vila Real, Rudolfinum Prag,Teatro Alighieri Ravenna,Operim Berg Festival Salzburg, Umbria Music Festival Zlin, Tuscia Opera Festival Viterbo,Ritorna Vincitor Ercolano,Settimana Mozartiana Chieti. Elio Boncompagni, Rengim Gökmen, Claudio Desderi, Marco Moresco,Walter Attanasi, Guido Guida,Stefano Seghedoni,Michele Rovetta, Fabrizio Carminati, Yekta Kara, Cesare Scarton, Murat Göksu, Stefano Trespidi, Andrea Cigni, Ugo Gregoretti, Flavio Vacchi, Renato Bonajuo gibi şefler ve rejisörlerle çalışmıştır.