Sana daha iyi bir alışveriş deneyimi sunulabilmesi için sitemizde çerez konumlandırmaktayız, kullanmaya devam ettiğinde çerezler ile toplanan kişisel verilerin Veri Politikamız - Bilgilendirmelerimizde belirtilen amaçlar ve yöntemler ile mevzuatına uygun olarak kullanılacaktır.

Devlet Opera ve Bale
Patara
EFTER TUNÇ

İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi, Sahne ve Görüntü Sanatları, Sahne Tasarımı Ana Sanat Dalı'ndan 1994 yılında mezun oldu.


1994-1997 yılları arasında Devlet Tiyatrosu'nda dekor ve kostüm tasarımları yaptı. 1997 yılında İzmit Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları'nın kuruluşu ile birlikte kurumda Dekoratör olarak göreve başladı, dokuz yıl Dekoratör ve Sanat Teknik Direktörü olarak görev yaptı. Süleyman Demirel Kültür Merkezi Sahnesi'nin, sahne mekaniği proje ve uygulamalarını ve kurumun atölyelerinin kuruluşunu gerçekleştirdi.


1999 yılında İngiltere'de Doncaster Üniversitesi'nin Sahne Sanatları Bölümü Northern Performing Arts'a konuk sahne tasarımcısı olarak davet edildi ve Peter Weiss'ın Marat-Sade adlı müzikalinin dekor ve kostüm tasarımlarını yaptı.


2000 yılında Londra'da Central Saint Martin College Of Art'ta , Scenography Profesörü Pamela Howard'dan dersler aldı ve yüksek lisans tezi üzerine çalışmalar yaptı.


2002 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Enstitüsü Sahne Sanatları Anabilim Dalı'nda yüksek lisans bitirme tezini Yrd.Doç.Dr. Deniz Mutlu'nun danışmanlığında tamamladı.


Uluslararası sahne tasarımı sergilerinde; 2005 World Stage Design Toronto, 2007 Prague Quadrenniali, 2007 World Stage Design Kore, 2011 Prague Quadrenniali, 2013 Worl Stage Design Cardiff'te dekor tasarımları sergilendi. 0ISTAT Uluslararası Sahne Tasarımcıları Derneği , STD nin kurucu üyesi olarak yönetim kurulunda görev yaptı.


İstanbul Devlet Tiyatrosu, İzmir Devlet Tiyatrosu, Bursa Devlet Tiyatrosu, Erzurum Devlet Tiyatrosu, Trabzon Devlet Tiyatrosu ve Kenter Tiyatrosu, Tiyatro Stüdyosu, Beşiktaş Kültür Merkezi, Tiyatro Kare, Talimhane Tiyatrosu, TİM Production gibi özel ve ödenekli tiyatrolarda bir çok oyunun dekor ve kostüm tasarımlarını yaptı, İstanbul ve Ankara Devlet Opera ve Balesi'nde dekor tasarımları gerçekleştirdi.


Tasarımlarını gerçekleştirdiği oyun ve operaların bazıları: Otello, Hayvan Çiftliği, Vişne Bahçesi, Marat-Sade, Hamlet, Lysistrata, Roberto Zucco, Cimri, Üç Kuruşluk Opera, Bir Şehnaz Oyun, Barış, Elveda Saraybosna, Bahar Noktası, İçerdekiler, Karar Kimin, Bir Yaz Gecesi Dönümü Rüyası, Crave, Psychosis 4.48, Oyunun Oyunu, 39 Basamak, Kredi Kartı Vakaaa, Vanya Dayı, Baştan Çıkarma, Ben Feurbach, Sessizlik, Hamlet Makinesi, Kral Lear, Don Juan, Sevil Berberi, Rossini Menüsü, İnsan Sesi, Kötülüğün Döngüsü, L'Elisir D'Amore, La Cenerentola, Rigoletto, Fındıkkıran, Hürrem Sultan.


2005 yılı İsmet Küntay Tiyatro Ödüllerinde; en iyi Tiyatro Dekor Tasarımcısı, 2013 İstanbul Lions Opera ödüllerinde; en iyi Opera Dekoratörü seçildi.


2005 yılından bu yana İstanbul Devlet Opera ve Balesi kadrosunda görev yapmakta ve Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi, Güzel Sanatlar Fakültesi Sahne Dekorları ve Kostümü Bölümü'nde konuk öğretim görevlisi olarak ders vermektedir.