Sana daha iyi bir alışveriş deneyimi sunulabilmesi için sitemizde çerez konumlandırmaktayız, kullanmaya devam ettiğinde çerezler ile toplanan kişisel verilerin Veri Politikamız - Bilgilendirmelerimizde belirtilen amaçlar ve yöntemler ile mevzuatına uygun olarak kullanılacaktır.

Devlet Opera ve Bale
Patara
ÖZGECAN GENÇER

Soprano Özgecan Gençer Mersin'de doğdu. Müzik eğitimine Ankara Devlet Opera ve Balesi Solist Sanatçılarından Sevim Çidamlı'dan şan dersleri alarak başladı.

1999 yılında kabul edildiği Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi Opera-Şan Anasanat Dalı'ndan 2005'te şeref derecesiyle Suna Korad ve Pekin Kırgız ile çalışmış olarak mezun oldu. Mezuniyetinin ardından iki yıl süreyle Oylun Erdayı ile şan, İbrahim Yazıcı ile enterpretasyon çalıştı. 2006 yılında Genç Ses Yarışması'nda üçüncülük ödülü kazandı.

2007 yılında Fazıl Say'ın soprano, piyano, ney ve perküsyondan oluşan 'Patara Quartett' eserindeki soprano partisini seslendirerek eserin Milano, Floransa, Bologna, Torino, Treviso şehirlerinde gerçekleştirilen İtalya; Nürnberg ve Dortmund'da gerçekleştirilen Almanya turnesine katıldı. 2007-2008 sezonunda İstanbul Devlet Opera ve Balesi'ne solist sanatçı olarak katılan Gençer, Bellini'nin 'I Capuleti e I Montecchi' eserindeki 'Giulietta' ve Puccini'nin 'La Rondine' eserindeki 'Lisette' rolleri ile seyirci karşısına çıktı. İbrahim Yazıcı yönetiminde Bilkent Senfoni Orkestrası ve Kültür Bakanlığı Devlet Çoksesli Korosu eşliğinde Beethoven'ın 'Korolu Fantezi' adlı eserinin soprano partisini birçok konserde ve eserin İdil Biret ile gerçekleştirilen CD kaydında seslendirdi.

2008'de Siemens Opera Yarışması'nda birincilik ödülünün sahibi olan Gençer, 2008-2011 yılları arasında Almanya'da Badisches Staatstheater Karlsruhe'de Opera Stüdyosu'nda çalıştı. Aynı zamanda Hochschule für Musik Karlsruhe'de Prof. Donald Litaker gözetiminde yüksek lisans eğitimini tamamladı. 2009'da Richard Wagner Vakfı Bursu kazanarak Richard Wagner Bayreuther Festspiele'ye katıldı.

2010'da Konzerthaus Karlsruhe'de Britten'in 'Bir Yaz Gecesi Rüyası' adlı eserinde 'Tytania' rolünü seslendiren sanatçı, Charles Spencer, Ulf Baestlein, Edith Wiens, Julia Varady, Roman Trekel, Mauro Trombetta, Ileana Cotrubas ve daha birçok sanatçının ustalık sınıflarına katıldı. 2012-2013 sezonunda Gerhart Hauptmann Theater Görlitz'de misafir solist olarak sahneye çıkan Gençer, şu anda İstanbul Devlet Opera ve Balesi'nde solist sanatçı olarak görev yapmaktadır.

Kariyerini hem yurtiçi hem de yurtdışında sürdürmekte olan Gençer, 2015 Şubat ayında Alsancak Rotary Kulübü'nün İzmir'de düzenlediği 8. Genç Solistler Yarışması-Profesyonel Kategorisi'nde birincilik ödülüne layık görülmüş, yine Şubat 2015'te Madrid'te 10. Uluslararası Villa de Colmenar Viejo Şan Yarışması'nda ikincilik ödülünün sahibi olmuştur.

Kasım 2015'te Stuttgart Devlet Orkestrası ile Max Bruch'un 'Achilleus' Oratoryosu'nda Polyxena ve Thetis rollerini seslendirerek eserin Stuttgart Prömiyer'inde yer almıştır.

Şubat 2015'te dünyaca ünlü şef Ola Rudner yönetimindeki Olten Filarmoni Orkestrası ile 'Viyana Gecesi' konserinde solist olarak yer almıştır.

Temmuz 2016' da Almanya'nın Husum kentinde yapılan 'Liedkunst im Schloss vor Husum' ustalık sınıfı sonrasında düzenlenen lied yarışmasında birincilik ödülünün (Nordfriesischer Liedpreis) yanısıra Seyirci Ödülü'nün (Publikumspreis) de sahibi olmuştur.


GALERİ