Sana daha iyi bir alışveriş deneyimi sunulabilmesi için sitemizde çerez konumlandırmaktayız, kullanmaya devam ettiğinde çerezler ile toplanan kişisel verilerin Veri Politikamız - Bilgilendirmelerimizde belirtilen amaçlar ve yöntemler ile mevzuatına uygun olarak kullanılacaktır.

Devlet Opera ve Bale
Patara

KONU

BİRİNCİ PERDE

Genç ve yoksul köylü Nemorino, güzel ve varlıklı Adina'ya tutkundur. Bunun farkında olan Adina aralarındaki sınıf farkı nedeniyle onun aşkını ilan etmesine izin vermemektedir. Adina'nın yakın arkadaşı Giannetta'ya ve köydekilere 'Tristan ve Isolde' efsanesini okuduğunu duyan Nemorino, bu efsanede söz edilen aşk iksirinin Adina'nın da kendine âşık olmasını sağlayabileceğini hayal eder. Derken çavuş Belcore askeri birliği ile beraber köye gelir ve güzel Adina'ya herkesin önünde evlenme teklifi ediverir. Adina düşünmek için biraz zaman ister. O sırada gezgin 'şarlatan doktor' Dulcamara köye gelir ve sözde her türlü hastalığa çare olan ilaçlarını tanıtmaya başlar. Nemorino safça Dulcamara'ya Isolde'nin aşk iksirine benzer bir ilacı olup olmadığını sorar. Dulcamara böyle bir iksiri daha önce hiç duymamış olmasına rağmen mucidinin kendisi olduğunu söyler. Ancak bu mucizevi ilacın etkisinin ertesi gün ortaya çıkacağını belirtir ki, yalan söylediği anlaşılmadan önce köyden kaçabilsin. Nemorino iksiri büyük bir heyecanla satın alır ve içer. İlaç diye satın aldığı aslında şaraptır ve şarabın tesiriyle sarhoş olur. Hem ilacın etkisinin ertesi gün çıkacağı inancıyla hem de sarhoşluk nedeniyle Adina'ya karşı ilgisiz davranmaya başlar. Aslında Nemorino'nun ilgisinin sürmesinden hoşlanmakta olan Adina bu değişiklikle kendi hislerinin nihayet farkına varır ve bu yeni durumdan tedirgin olur. Onu kıskandırarak yeniden ilgilenmesini sağlama umuduyla, ama altı gün sonra evlenmek üzere Belcore'nin evlenme teklifini kabul eder. Bunu duyan Nemorino yıkılır. O sırada çavuş Belcore'ye birliği ile ertesi sabah köyden ayrılması gerektiğini bildiren bir emir ulaşır. Bu yüzden Belcore, Adina'ya nikâhın bir an önce kıyılması gerektiğini söyler. Zaten kendisiyle ilgilenmemeye başlayan Nemorino'ya kızan Adina, Belcore'nin hızlı nikah teklifini uygun bulur. Çift tüm köy halkını o akşam gerçekleşecek olan kutlamaya davet eder.


İKİNCİ PERDE

Belcore ve Adina'nın evlenmek üzere olduğunu gören Nemorino umutsuz bir şekilde Dulcamara'yı aramaya başlar. Daha fazla iksir satın almak ister ancak hiç parası kalmamıştır. Dulcamara iksiri parasız vermeyi reddeder. Nemorino ümitsizlik içindeyken rakibiyle karşılaşır. Belcore, Nemorino'ya niçin mutsuz olduğunu sorar. Nemorino fakir ve parasız olduğu için âşık olduğu kadınla evlenemediğini anlatır. Belcore, Nemorino'ya kendisi gibi asker olmayı isterse eline para geçebileceğini söyler. Nemorino da teklifi kabul edip sözleşmeyi imzalar ve eline geçen tüm parayla yine iksir satın alır. Bu sırada Giannetta'nın verdiği haber üzerine köyün kadınları Nemorino'nun yeni ölmüş olan amcasından ona büyük bir servet kaldığını ve bu sayede sınıf atlayarak artık iyi bir koca adayı olduğunu konuşmaya başlamışlardır. Mirastan haberi olmayan Nemorino köydeki kadınların yoğun ilgisiyle karşılaşır ve bunu iksirin gücüne bağlar. Adina Nemorino'nun mutlu ve kendisine daha da kayıtsız olduğunu fark eder ve Dr. Dulcamara'ya bunun nedenini sorar. Adina'nın kim olduğunu bilmeyen Doktor ona Nemorino'nun, sevdiği kadının karşılıksız aşkını düzeltebilmek için askerlik sözleşmesini imzalayıp bütün parasıyla aşk iksiri aldığını anlatır. Böylece durumu anlayan Adina aşkını tüm benliği ile hisseder. Hemen sözleşmeyi Belcore'den satın alarak bunu Nemorino'ya geri verir. Ona neden her şeyi geride bırakıp askere yazıldığını sorar. Nemorino da, oradaki hayatının hiçbir anlamı olmadığını söyler. Nemorino askere gitmekten ancak ve ancak Adina'ya olan aşkına karşılık alması durumunda vazgeçecektir. Bunun üzerine Adina ona olan aşkını itiraf eder ve çift büyük bir sevinçle kucaklaşır. Bu durumu gören Belcore aldırmaz bir tavırla dünyada onunla evlenmek isteyecek çok kadın olduğunu söyler. Tüm köy halkı Dulcamara'nın ilaçlarının mucizevi etkileri olduğu konusunda artık hemfikirdir. Şarlatan doktora büyük bir coşku ile veda ederler.


AŞK İKSİRİ

TEMSİL TARİHİ

GALERİ


MEDYA YANSIMALARI