Sana daha iyi bir alışveriş deneyimi sunulabilmesi için sitemizde çerez konumlandırmaktayız, kullanmaya devam ettiğinde çerezler ile toplanan kişisel verilerin Veri Politikamız - Bilgilendirmelerimizde belirtilen amaçlar ve yöntemler ile mevzuatına uygun olarak kullanılacaktır.

Devlet Opera ve Bale
Patara
ESRA ÇETİNER

ESRA ÇETİNER

Müzik eğitimine 1999'da Gazi Üniversitesi Müzik bölümü'nde başladı. 2004-2006 yılları arasında Başkent Üniversitesi Devlet Konservatuvarında '19 yüzyıl Alman Liedleri' konusunda müzikoloji ve Devlet Opera ve Balesi solist sanatçısı Eralp Kıyıcı ile opera-şan master programlarında eğitimini sürdürdü. 2006-2008 yıllarında Avusturya Vorarlberger Landeskonservatorium'da eğitim alarak Dora Kutchi-Doceva ile şan, Viyana St. Stephans Dom-kilisesi genel müzik direktörü Markus Landerer ile Barok müzik yorumu, Lied bestecisi ve piyanist Hans-Udo Kreuels ile Lied yorumu çalıştı. Şefliğini Markus Landerer'in yaptığı Haydn 'Stabat Mater' oratoryosunda soprano solo partisini seslendirdiği konser Orf Radio tarafından Avusturya'da canlı olarak yayınlanmış ve Cd kaydı yapılmıştır. 2008 yılında Avusturya Feldkirch festivalinde Fransız rejisör Philippe Arlaud'un sahneye koyduğu Mozart Cosi Fan Tutte operasında Fiordiligi rolüyle debüsünü gerçekleştirdi. 2009 yılından beri Devlet Opera ve Balesi'nde solist sanatçı olarak sanat hayatına devam etmektedir.


2009 yılında Hans Gabor Belvedere yarışmasının Türkiye elemelerinde başarılı bulunarak Viyana'da Türkiyeyi temsil etmiştir. 11.Siemens Opera yarışmasında 2.lik ödülü alan Esra Çetiner, Mozarteum Salzburg yaz akademisinde Patricia Wise, Edith Wiens, Edda Moser, Giovanni Ceto ve Rudolf Piernay'ın masterclaslarına katılmıştır. Esra Çetiner, 2010 yılında düzenlenen VI. Leyla Gencer şan yarışmasının finalinde yeralmış, Almanya,Avusturya, Estonia, Hollanda,İsviçve ve Türkiye'de birçok konser ve resitaller vermiştir. Borusan Filarmoni orkestrası, Ankara, İstanbul, İzmir, Mersin, Samsun Devlet Operaları, Antalya Senfoni Orkestrası, Orkestra Akademik Başkent ile konser ve temsiller yapmıştır. Steuart Bedford, Nicholaus Richter, Sebastian Tewinkel, Markus Landerer ve yurt içinde, Gürer Aykal, Rengim Gökmen, ibrahim Yazıcı, Tulio Gagliardo Varas, Alessandro Cedrone, Lorenzo Castriota ve Alexander Swenson, Florian Franek, Antonio Pirolli çalıştığı başlıca şefler arasındadır. Aynı zamanda Hacettepe Üniversitesi Devlet Konservatuvarı'nda Şan-Opera ana sanat dalında doktora çalışmasını yürütmektedir.


GALERİ