Sana daha iyi bir alışveriş deneyimi sunulabilmesi için sitemizde çerez konumlandırmaktayız, kullanmaya devam ettiğinde çerezler ile toplanan kişisel verilerin Veri Politikamız - Bilgilendirmelerimizde belirtilen amaçlar ve yöntemler ile mevzuatına uygun olarak kullanılacaktır.

Devlet Opera ve Bale
Göbekli Tepe

KONU

1. PERDE

Adina'nın kafesindeki müşteriler, Napoli halkı, güzel havanın tadını çıkarmakta, kafede garsonluk yapan Nemorino ise patronu Adina'ya olan aşkını anlatmaktadır. Bu esnada gelen Adina, bir aşk iksiri öyküsü olan Tristan ve Isolde'nin hikâyesini okur etrafındakilere. Napoli'ye çıkarma yapan Amerikan denizcilerinden Yüzbaşı Belcore ve askerlerinin kafeye gelmesiyle herkes heyecanlanır. Belcore, Adina'ya gösterdiği özel ilginin karşılığını almayı başarırken, Nemorino kıskançlıktan deliye döner. Bu arada, Dulcamara adında bir şarlatan satıcı gelir. Her derde iyi geldiğini iddia ettiği sözde ilaçlarıyla, ürünleriyle herkesi etkilemeyi başarır. Nemorino, Dulcamara'ya hikâyedeki gibi bir aşk iksiri satıp satmadığını sorar. Dulcamara saf aşığın tüm parasını alarak ona güya bir aşk iksiri verir. Nemorino viskiden başka bir şey olmayan aşk iksirini içtikçe keyiflenir. Adina'nın kendisine âşık olacağından emin bir tavır sergileyerek Adina'ya farklı davranmaya başlar. Oysa Adina, Nemorino'nun davranışlarına kızarak, Belcore'nin evlenme teklifini kabul eder.


2. PERDE

Adina ve Belcore'nin düğünü için herkes kafede toplanmıştır. Nemorino, Dulcamara'dan biraz daha iksir almak ister, ancak parası olmadığı için bu mümkün olmaz. Belcore, Nemorino'nun parasız olduğunu öğrenir, askere yazılması koşuluyla ona istediği parayı verebileceğini söyler. Nemorino teklifi kabul eder. Giannetta arkadaşlarına, Nemorino'ya ölen amcasından büyük bir miras kaldığı haberini iletir. Hepsi de genç adamı etkilemek için çırpınırken Nemorino olup biteni iksirin etkisine bağlar. Genç kızların Nemorino'yu baştan çıkarma davranışlarını görüp şaşıran, her şeyden habersiz Adina aşk iksiri hikâyesinin aslını Dulcamara'dan öğrenir. Belcore'den geri aldığı sözleşme ile Nemorino'yu özgürlüğüne kavuşturur ve ona olan aşkını itiraf eder. Oyun genç çiftin evlenmesiyle mutlu sona ulaşır.


AŞK İKSİRİ

TEMSİL TARİHİ