Sana daha iyi bir alışveriş deneyimi sunulabilmesi için sitemizde çerez konumlandırmaktayız, kullanmaya devam ettiğinde çerezler ile toplanan kişisel verilerin Veri Politikamız - Bilgilendirmelerimizde belirtilen amaçlar ve yöntemler ile mevzuatına uygun olarak kullanılacaktır.

Devlet Opera ve Bale
Patara
FUNDA UYANIK

İzmir doğumlu sanatçı, 1994 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi Eğitim Fakültesinden, 1999 yılında da yine Dokuz Eylül Üniversitesi Devlet Konservatuvarı opera şan ana sanat dalından mezun olmuştur. Aynı yıl Mersin Devlet Opera ve Balesi' nde göreve başlamıştır. 2021 yılından beri İzmir Devlet Opera ve Balesi' nde solist sanatçı olarak görevini sürdürmektedir. Operalarda görev aldığı solo roller dışında; 2010 yılında Mersin ve KKTC' de gerçekleştirilen 13.Türksoy Opera Günleri Festivalinde Türkiye'yi temsil etmiştir. 2010 yılında Almanya' nın çeşitli kentlerinde Mersin Devlet Opera ve Balesi' nin katılımıyla gerçekleştirilen konserlerde görev almıştır. Kanada' nın 150. Kuruluş yıldönümü kutlamaları çerçevesinde Ankara DOB sanatçıları ile birlikte Ottava ve Toronto şehirlerinde konserler vermiştir. 19 Eylül 2019' da KKTC' nin ilk opera eseri olan Ali Hoca' nın 'Arap Ali Destanı' operasında KKTC Operasının açılışında görev almıştır. 2021 yılında ise aynı operanın Türkiye gösterimi İzmir, Ankara ve İstanbul operalarında gerçekleştirilmiştir. Pandemi sürecinde projelendirilen Akdeniz Esintileri konserleri ile Türkiye' nin pek çok ilindeki Kültür Yolu Festivallerinde görev almıştır. 2023' de 30. Yılını kutlayan Türksoy organizasyonunda Bakü ve Ankara' da yapılan konserlerde Türkiye' yi temsil etmiştir.


Başlıca görev aldığı eserler;

Rigoletto ( Gilda ) , Don Giovanni ( Zerlina ) , Çardaş Prensesi ( Stasi ) , Dostum Akdeniz ( Soprano ) , İnci Avcıları ( Leila ) , Aşk - ı Memnu ( Firdevs ) , Carmina Burana ( Soprano ), Aşk İksiri ( Adina ) , Arşın Mal Alan ( Gülçehre ), Saraydan Kız Kaçırma ( Blonde ) , Yarasa ( Adele ) , Sevil Berberi ( Rosina ) , Lucia Di Lammermoor ( Lucia ) , Don Pasquale ( Norina ) , IV. Murat ( Dilfigar ) , Carmen ( Frasquita ) , Satılmış Nişanlı ( Marjenka ) , Çeşmebaşı Bale Süiti ( Soprano ) , Anadolu Rapsodisi ( Soprano ), Kurtuluş Film Müzikleri - Üç Destan ( Soprano ) , La Boheme ( Musetta ) , Romeo ve Jüliet ( Jüliet ) , Ali Baba & 40 ( Nurcihan ) , Rita ( Rita ) , Keşanlı Ali Destanı ( Zilha ), Maskeli Balo ( Oscar ) , Tangoopera ( Kadın ), West Side Story ( Maria )