Sana daha iyi bir alışveriş deneyimi sunulabilmesi için sitemizde çerez konumlandırmaktayız, kullanmaya devam ettiğinde çerezler ile toplanan kişisel verilerin Veri Politikamız - Bilgilendirmelerimizde belirtilen amaçlar ve yöntemler ile mevzuatına uygun olarak kullanılacaktır.

Devlet Opera ve Bale
Patara

KONU

Feride küçük yaşta annesini kaybedince babası onu İstanbul'daki Besime Teyzesine emanet eder. Notre Dame de Sion Fransız Lisesi'nde yatılı olarak okuyan Feride'ye ağaçlara tırmanıp kuş gibi daldan dala atladığı için 'Çalıkuşu' adı takılır.


Okula başladıktan bir süre sonra babasını da kaybeden Feride, yaz tatillerini teyzesinin köşkünde geçirir. Teyzesinin oğlu Kâmuran ve teyzesinin kızı Müjgân'la geçirdiği yaz ayları Feride için neşe ve mutluluk kaynağıdır.


Feride köşkteki bir akşam, Kâmuran'ın Neriman adındaki bir kadınla yakınlaşmasına şahit olur. Olayı kimseye anlatmasın diye Feride okuldayken ona hediyeler gönderen Kâmuran, onu sık sık ziyaret de eder. Zamanla ikili arasında bir aşk başlar ve nişanlanırlar.


Kâmuran'ın eğitim için İsviçre'ye gitmesiyle âşıklar birkaç yıl ayrı kalsalar da artık düğün zamanı yaklaşmıştır. Ancak düğüne kısa bir süre kala köşke gelen bir kadın Feride'ye, Kâmuran'ın İsviçre'deyken Münevver adındaki hasta bir genç kadına evlenme sözü verdiğini anlatır. Kâmuran'ın Münevver'e yazdığı mektupları da Feride'ye verir. Büyük bir hayal kırıklığı ile sarsılan Feride köşkü terk eder ve öğretmen olarak Anadolu'ya gitmeye karar verir.


Feride Bursa'nın Zeyniler Köyü'ne doğru yola çıkarken artık onu kaybeden Kâmuran ise Münevver ile yeniden görüşmeye başlar.


ÇALIKUŞU

VİDEOTEMSİL TARİHİ

DİSTRİBÜSYON

GALERİ