Sana daha iyi bir alışveriş deneyimi sunulabilmesi için sitemizde çerez konumlandırmaktayız, kullanmaya devam ettiğinde çerezler ile toplanan kişisel verilerin Veri Politikamız - Bilgilendirmelerimizde belirtilen amaçlar ve yöntemler ile mevzuatına uygun olarak kullanılacaktır.

Devlet Opera ve Bale
Patara
AYŞE ÖZLEM ŞENORMANLILAR

ÖZGEÇMİŞ

1973 yılında Ankara'da doğdu. 1993 yılında Ankara Hacettepe Üniversitesi Devlet Konservatuvarından yüksek başarı göstererek sınıf atlayarak mezun oldu. Aynı yıl Mersin Devlet Opera ve Balesi Müdürlüğü'nün açmış olduğu sınavı kazanarak kadrolu bale sanatçısı olarak göreve başladı. Sanatçı Nugzar Maghalashvili, Medeia Maghalashvili, Mehmet Balkan, Vladimir Taltsuin, Uğur Seyrek, Beyhan Murphy, Volkan Ersoy, Armağan Davran, Merih Çimenciler gibi birçok yerli ve yabancı koreograflarla çalıştı. Mersin Devlet Opera ve Balesi'nde sahnelenen eserlerin yanı sıra diğer opera Müdürlükleri'nde de misafir sanatçı olarak dans etti. Yurtiçindeki temsillerinin yanı sıra Fransa, İtalya, Gürcistan, Suriye, Çin ve Kıbrıs gibi birçok yurtdışı temsillerinde baş dansçı olarak sahne aldı. Bir dönem Mersin Devlet Opera ve Balesinin başöğretmenlik görevini üstlendi. 2010 yılında İstanbul Avrupa Kültür Başkenti kapsamında 'Barbaros' adlı bale eserinde solist dansçı olarak sahne aldı. 2014 yılında İstanbul Uluslararası Bale Yarışması'na hazırladığı Büşra Ay 3. lük ödülüne layık görüldü. Yine 2014 yılında 'Çin Türk Dostluk Yılı' kapsamında Beijing ve Shangai kentlerinde düzenlenen projelerde baş dansçı olarak görev aldı. Birçok yerli ve yabancı sanatçıların sahne aldığı Uluslararası Aspendos Opera ve Bale Festivali ve Uluslararası Bodrum Bale Festivali başta olmak üzere, yurt içinde gerçekleştirilen bir çok festivalde baş dansçı olarak sahne alma fırsatı buldu. 2015 yılında Mersin'de dünyaca ünlü Irek Mukhamedov ile workshop yapma şansı buldu. 2017 yılında Mersin Devlet Opera ve Balesi Başkoreografı ve Başöğretmeni ile gerçekleştirdiği projeyi hayata geçirerek 'Bahçesaray Çeşmesi' adlı bale eserinin koreografisini hazırlayarak sahneye koydu. Sanatçı halen Mersin DOB Müdürlüğü'nde baş dansçı olarak görev almasının yanı sıra, birçok bale eserinin repetitörlüğünü yaparken, Mersin DOB Müdürlüğü dâhil birçok opera Müdürlüklerinde bale dersi vermektedir.


Baş dansçı olarak görev aldığı eserler;

Kuğu Gölü, Don Kişot, Korsan, Giselle, Şımarık Kız, Amazonlar, Kamelyalı Kadın, Uyuyan Güzel, Notre Dame'ın Kamburu ( Esmeralda), Cİnderella, Romeo & Juliet, Carmen, Poloveç Dansları, Porgy ile Bess, Harem, Chopeniana (Silfides), Hurrem Sultan, Kraliçe Aba, Şehrazat, Bir Yaz Gecesi Ruyası, Bach Oryantal, 1001 Gece Masalları, Çeşmebaşı , Bolero, Piri Reis, Ateşkuşu, Danzon, Dostum Akdeniz, Mavi Tuna, Zorba, Çalıkuşu, Güldestan, Bahçesaray Çeşmesi


GALERİ