Sana daha iyi bir alışveriş deneyimi sunulabilmesi için sitemizde çerez konumlandırmaktayız, kullanmaya devam ettiğinde çerezler ile toplanan kişisel verilerin Veri Politikamız - Bilgilendirmelerimizde belirtilen amaçlar ve yöntemler ile mevzuatına uygun olarak kullanılacaktır.

Devlet Opera ve Bale
Patara

KONU

1. PERDE

SAHNE 1 - Prolog - Yatak Odası: Rahip Frollo'nun evlatlığı çirkin Kambur Quasimodo, manevi babasının işlediği korkunç cinayet anını acılar içinde anımsar. Esmeralda, Quasimodo ve Rahip Frollo'yu Yüzbaşı Phoebus'ün cansız bedenine bakarken görürüz. Notre Dame Katedrali'nin papazı Claude Frollo, şehvani bakışlarını Esmeralda'dan ayıramamaktadır. Frollo o zamana kadar, tam bir din adamı hayatı yaşamış, kendini bilgiye vermiş ve dünyevi arzulardan uzak duruşu, tavırlarına tesir etmiştir. Arzularına ket vuruşu haşin yüzünden ve kızgınlık okunan gözlerinden bellidir.Öldürdüğü iddia edilen Esmeralda'nın, tutuklanmasını gören Quasimodo, Esmeralda'nın götürülmesini büyük bir acıyla izlemektedir. Zangoç onu gördüğü ilk zamana dalar gider.


SAHNE 2- Notre Dameın Çan Odası: Frollo'nun başlıca insanî hareketi, on altı yıl önce, merhametli bir insanın kendisine acıyarak evlat edineceği ümidiyle kilisenin önüne bırakılan küçük bir çocuğu alıp yetiştirmesidir. Bu çocuk artık yirmi bir yaşında ve tarife sığmaz derecede çirkin olan kambur Quasimodo'dur. Frollo'nun kendisine gösterdiği şefkatten ötürü Quasimodo, ona bir köpek sadakati ile bağlanmıştır. Katedralin çanlarını çalmakla görevlendirilen Quasimodo, bu katedralde yaşar. Büyük çanların çıkardığı ses, kulaklarını sağırlaştırmıştır, fakat o bu çanları sever, zaten kilise de onun ev olarak bildiği tek yerdir. Zangoç Quasimodo, Rahip Frollo ile birlikte gün ışırken çanlar ile Paris'i uyandırmaktadır. Rahip Frollo, tüm hayatı boyunca hep yanında bulundurduğu, görünüşü ile insanların zavallı gözü ile baktığı Kambur Quasimodo'ya olan sevgisini ve koruma duygusunu ona anlatır. İncil'den bölümler okur. Tanrıya karşı yükümlülüklerini hatırlatır.


SAHNE 3- Karnaval-Meydan: Şehir heyecan içindedir. Kralın en büyük oğlunun Margaret ile düğün töreninde bulunmak üzere Flaman vatandaşlarını temsil eden bir grup Paris'e gelmiştir. Her çeşit hareket ve kargaşaya müsaade edilen yıllık Aptallar Ziyafeti karnavalı devam etmektedir. Sokaklardaki kalabalıklar arasında hayatını şarkı söylemekle, dans etmekle kazanan Esmeralda adında bir çingene kızı da vardır. Aslında Esmeralda, dünyaya bir çingene kızı olarak gelmemiştir, on altı sene önce çingeneler onu beşiğinden kaçırmış ve yerine çirkin ve sakat bir çocuk bırakmışlardır. Bebeğin zavallı annesi ise çocuğunun çalınıp yendiğine inanmış, Notre Dame Katedrali civarında, Place de Greve'de inzivaya çekilmiştir. Tabii Esmeralda, bunlar hakkında hiçbir şey bilmemektedir. Halk çılgınca eğlenmektedir. Esmeralda, karnavalda dans etmektedir. Büyüleyici güzelliği ve cazibesinden herkes etkilenir. Ama bir kişi vardır ki, o daha farklı gözlerle izler. Bu kişi şehvetine engel olamayan Rahip Frollo'dur. Kilise papazı olmasına karşın, hislerine engel olamayan Frollo, genç kıza karşı müthiş bir aşk besler. Quasimodo olan bitenin farkındadır. Manevi babasının Esmeralda'ya olan aşkının tek şahididir. Dans bittiğinde herkes çılgınlar gibi Esmeralda'yı alkışlar. Rahip Frollo, Esmeralda ile buluşabilmek için planlar yapmaktadır. Güzel çingeneyi sıkıştırır. O, Frollo'yu iter ve yanından uzaklaşır. Şair Gringoire isminde, soylu kısma nefretle bakan alt tabakayı cesaretlendirmek için şiirler yazan bir şair vardır. Dans eden çingeneler adına halktan topladığı parayı, Clopin'in adamları olan iki yankesiciye kaptırır. Bu paraların aslında asıl sahibi Rahip Frollo'dur. Frollo yankesiciler, hırsızlar ve kaçakların elebaşı olan Clopin aracılığıyla bu topluluğun paralarından pay almaktadır. Clopin, paraları çaldığını zannederek Şair'i yakalatır ve gizli mahzenlerine götürülmesini emreder. Frollo ise, Esmeralda ile geçirebileceği 18 aşk dolu günleri düşlemektedir. Ayrıca her sene Aptallar Ziyafeti karnavalının mutlaka bir kralı seçilir. Bu yıl da kral olarak halk, Quasimodo'yu seçmiştir. Quasimodo, karnavalda Esmeralda ile beraber dans eder. Esmeralda, bu görünüşü çirkin ama kalbi tertemiz insanı çok sevmektedir. Bu sahneyi gören Frollo, Quasimodo'yu halkın arasında aşağılar ve tartaklar. Halkın üzgün bakışları altında onu sürükleyerek kiliseye götürür.


SAHNE 4 - Mahzen: Clopin tüm bu aşağı sınıftan olan halkı yönlendirir onları suça karşı organize eder. Hırsızlar ve yankesiciler Paris'in en tehlikeli kişileridir. Clopin, tarafından yakalanan Şair Gringoire mahzene getirilir. Clopin, Şair Gringoire'ın Çingeneler adına topladığı parayı cebine attığını düşünmektedir ve asılmasına karar verir. Gringoire, o sırada kendisinden paraları alan iki yankesiciyi görür. Aldıkları paraları Clopin'e vermelerini ister. Ama iki yankesici kalabalıktan istifade ederek ortadan kaybolurlar. Serseriler yasasına göre çingene topluluğundan bir kadın mahkumla evlenmeyi kabul ederse mahkûm affedilir ve düğün yapılır. Duruma şahit olan Esmeralda Şair'e acır ve asılmaya giderken ona evlenme teklif eder. Düğün yasalara göre hemen yapılır ve toplulukta Şair ile Esmeralda'nın düğün merasimine eşlik ederler. Uzaktan eğlenceleri seyreden Rahip Frollo, Esmeralda ve Şair Gringoire'ın evlilik törenine tanıklık eder. İstemeyerek nikahlarını onaylar. İçindeki nefret ve kin daha da büyümüştür. Yüzbaşı Phoebus, yasadışı bu mekâna gizli bir baskın yapmak için askerlerini yollar. Phoebus yakışıklı, kibar bir askerdir. Esmeralda ile ilişkisi vardır. Esmeralda, Quasimodo, Rahip Frollo ve Clopin'i gelen tehlike hakkında uyarır. Halkın oradan kaçması için Quiasimodo, Clopin'e yardım eder. Yüzbaşı Phoebus'un baskınını haber alan grup oradan uzaklaşırken Quasimodo ve Esmeralda yakalanırlar. Yüzbaşı'nın askerleri onları tutuklayarak zindana götürür.


SAHNE 5 - Zindan: Quasimodo'yu işkence aletine bağlayarak kırbaç ile cezalandırmaktadır. Frollo, kendi kirli tezgahının ortaya çıkmaması ve manevi oğlu ile aşkını kurtarmak için Yüzbaşı Phoebus ile birlikte zindana gelir. Aslında Yüzbaşı ve Esmeralda'nın ilişkilerinden haberdardır. Clopin ve Quasimodo'nun yardımı ile gizlice onları takip ettirmektedir. Yüzbaşı'dan Esmeralda'yı serbest bırakmasını ister. Bu durumdan faydalanan Esmeralda, Quasimodo'nun çektiği acılara gördüğü işkenceye katlanamaz. Ona su verir. Phoebus'dan onun da serbest bırakılmasını ister. Yüzbaşı, Zangoç'u affeder ve Rahip Frollo'ya oğlunu teslim eder. Esmeralda ile baş başa kalırlar. Aşıkların birbirlerine olan tutkuları alevlenirken, Yüzbaşı, birkaç gün sonra gerçekleşecek nişan törenini Esmeralda'ya nasıl söyleyebileceğini düşünmektedir.


2. PERDE

SAHNE 6- Saray: Aristokrasi sınıfının güzeller güzeli kişisi Fleur de Lys ile Yüzbaşı Phoebus'ün nişan merasimi kutlanmaktadır. İtalya'dan ve İspanya' dan gelen dansçılar hünerlerini gösterirler. Fleur de Lys'in babası, kaleye yaklaşmakta olan Çingeneleri ve onlarla birlikte yürüyen Esmeralda'yı fark eder. Çingenelerin kaleye alınmaları için talimat verir. Esmeralda, kocası Şair Gringoire ile soylular onuruna dans ederler. Esmeralda ve Şair'in olan bitenden haberi yoktur. Esmeralda, parasını kazanacağını düşünerek, büyüleyici dansını soylulara sunar. Fleur De Lys'in babası Esmeralda'ya parasını verir. Bu arada salona Yüzbaşı Phoebus ve nişanlısı Fleur de Lys girer. Yüzbaşı'yı yanında nişanlısı ile gören Esmeralda yıkılır. Fleur De Lys kendini tanıtır. Yüzbaşı, Esmeralda'yı fark eder ama artık çok geçtir. Gururundan hiç ödün vermeyen Esmeralda parayı yere atar ve hızla oradan uzaklaşır. Yüzbaşı Phoebus, Esmeralda'nın peşinden koşar. Fleur De Lys, babasının omzunda bozulan nişan törenine ağlamaktadır.


SAHNE 7- Yatak Odası: Yüzbaşı, Esmeralda'yı gizlice buluştukları evde beklemektedir. Bu buluşmadan haberdar olan Rahip, Quasimodo ve Clopin eve girmiş, aşıkları saklanarak gözlerler. Esmeralda, aşkına koşar. Esmeralda ile Yüzbaşı'yı yatakta gören Frollo, kıskançlığından çıldırır ve Yüzbaşı'yı Esmeralda'nın yerde duran bıçağı ile öldürür. Üstünde işlemeleri olan ve kendini korumak için kullandığı bıçağın Esmeralda'ya ait olduğunu herkes bilir. Esmeralda, aşkının öldürüldüğüne inanamaz, yerden bıçağı alır ve Frollo'ya saldırır. Clopin onu tutmak ister. Kopan gürültüye içeri dalan polis, Yüzbaşı'nın cansız bedenini görür. Esmeralda elinde bıçak donup kalmıştır. Polis müdürü, Rahip Frollo'ya bakar. Rahip yaptığı işi örtbas etmek için, Müdüre Esmeralda'nın cinayeti işlediğini söyler. Esmeralda çevresinde olup bitenin farkında bile değildir. O Sadece ölen aşkını düşünmektedir. Rahip' in yaptığı olay karşısında donmuş kalmıştır, Polis müdürü Esmeralda'nın bu cinayeti işlediğini zannederek tutuklar. Quasimodo, her şeyi bilmektedir fakat hiçbir şey söyleyemez. Esmeralda'ya bu güzel kalpli kıza yardım etmesi gerektiğini bilmektedir. Yerde unuttukları bıçağı alır ve saklar.


SAHNE 8- Notre Dame Kilisesinin önü: Meydan Esmeralda'nın asılmasına karar verilmiştir. Rahip Frollo, işlediği cinayeti itiraf edemez. Tüm suç Esmeralda'nın üzerindedir. Yüzbaşı'nın ölmesi Esmeralda'yı yıkmıştır. Hayat onun için anlamsız gelmektedir. Ölümden korkmamaktadır. Öbür dünyada aşkı ile kavuşacağını düşünür. Quasimodo, Esmeralda'nın asılmaması için bir şeyler yapamaz. Vicdan azabı içindedir. Babasına ihanet edemez. Halk, güzeller güzeli çingenenin öldürülmesini istemez. Asılması için meydana getirilen Esmeralda, artık tüm ümidini yitirmiştir. Rahip ile göz göze gelirler. Son bakıştır bu. Cellat, Esmeralda'yı alır ve asar. Quasimodo, Esmeralda'nın cansız bedenini cellatın elinden alır ve doğru Notre Dame katedralinin içerisine kaçar. Kapıları kilitler. Rahip Frollo ve halk peşinden koşmuş ama yetişememiştir.


SAHNE 9- Notre Dameın Çan Odası: Quasimodo, çektiği vicdan azabına son vermek ister. Bu sırla yaşayamayacağını bilir. Esmeralda'nın cansız bedenine son kez bakar. Esmeralda'nın bıçağını sakladığı yerden çıkarır ve kalbine saplar. Çan kulesinden aşağıya doğru düşen bedeni iplere takılır ve asılı kalır. Her gün çaldığı çanlar şimdi onun için çalmaktadır.


NOTRE DAME

VİDEOTEMSİL TARİHİ

GALERİ