Sana daha iyi bir alışveriş deneyimi sunulabilmesi için sitemizde çerez konumlandırmaktayız, kullanmaya devam ettiğinde çerezler ile toplanan kişisel verilerin Veri Politikamız - Bilgilendirmelerimizde belirtilen amaçlar ve yöntemler ile mevzuatına uygun olarak kullanılacaktır.

Devlet Opera ve Bale
Patara
SANEM SUBAYGİL

1984 yılında girdiği Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuvarı Bale Bölümü'nde Kayyum Yakubov, Müride Aksan, Efza Topçu, Şadan Aydemir, Irina Ilicova, Vladimir Tolstuklin, Medea ve Nukri Magalaşvili ile çalışmıştır. 1992 yılında Ankara Devlet Opera ve Balesi'nde Bale Sanatçısı olarak çalışmaya başlamıştır. Devlet Opera ve Balesi bünyesinde sahnelenen tüm eserlerde gerek solist, gerek baş rolde dans etmiş, birçok yurt dışı ve yurtiçi turnesinde sahneye çıkmıştır. Bu eserler arasında Aida, Ali Baba ve Kırk Haramiler, Meşhed-i İbad, İki Yürek Destanı, Uçarcasına, Sevginin Bedeli, Bulutlar Nereye Gider, Duvarlar, La Corsair, Concerto, Cinderella, Kuğu Gölü, Budala, Romeo ve Jüliet, Uyuyan Güzel, Les Sylphides, La Sylphide, La Bayadere, Paquita, Spartacus, Tango Plus, Giselle, Concerto Barocco, Serenade, Bir Yaz Gecesi Rüyası, Hırçın Kız, La Fille Malle Gardee, Senfonilerle Dans, Anna Karenina, Beethoven, Mozart Symphony, Çalıkuşu, Turnpike, Casimir's Colors, Sync, Carmina Burana, 5 Tango's, Bolero, Yoz Döngü, In Light and Shadow, This is Your Life, Backstage, Ahestebeste, Fındıkkıran, Don Kişot, Coppelia, Amazonlar, Dracula, Mevsimler, Üç Silahşörler, Notre Dame'ın Kamburu, V. Murad, Zorba, C-19 bulunmaktadır.


1992-1993 yılları arasında Ankara Devlet Opera ve Balesi bünyesindeki Çocuk Balesi'nde eğitmenlik yapmıştır.


1994-1998 yılları Haziran-Eylül ayları arasında Amerika Birleşik Devletleri'nde Beverly Hills High School'un yaz kurslarında İngilizce dil eğitimi almış, 1995 yılında ayrıca Ankara'da Istituto Italiano di Cultura'da İtalyanca dil eğitimi almıştır. 2003 yılı Haziran-Eylül ayları arasında A.B.D.'nin Seattle kentinde Pacific Northwest Ballet'de Marissa Albee, Bruce Wells ve Dane Holman'ın bale derslerine katılarak eğitim görmüştür.


2006-2011 yılları arasında Bilkent Üniversitesi'nde Arjantin Tango ve Latin Dansları (eşli danslar) derslerinde Prof. Dr. Barbaros Tansel'in asistanligini da yapmıştır.


Bunun yanı sıra 2009 yılından bu yana G. Armağan Davran ve A. Volkan Ersoy'un koreografisini yaptığı Üç Silahşörler, Notre Dame'ın Kamburu, V. Murad, Uyuyan Güzel, Danzon, Ateş Kuşu, Kuğu Gölü, Dört Mevsim, Romeo ve Jüliet ve Kamelyalı Kadın adlı bale eserlerinde koreografi asistanlığı ve repetitörlüğü yapmış olup halen asistanlık yapmaya devam etmektedir. Bu eserlerin İstanbul, İzmir, Antalya, Mersin ve Samsun Devlet Opera ve Balesi'nde sahnelenmesinde görev almıştır.


2009 yılında Roma Uluslararası Bale Yarışması'nda aldığı ikincilik ödülü ile ve 2010 yılında Kore Uluslararası Bale Yarışması'nda aldığı üçüncülük ödülü ile ülkemizi temsil eden Kadir Okurer'in çalıştırıcısı olarak görevlendirilmiştir.


2010 yılında İstanbul Uluslararası Bale Yarışması'nda Artistik Direktör Nilay Yeşiltepe Güngör'ün asistanlığını yapmıştır.


2010-2014 yılları arasında H. Ü. Koreoloji Bölümü'nde Lisans derecesini Yüksek Şeref derecesi ile tamamlayarak mezun olmuştur.


2014 yılından başlayarak Ankara, İstanbul, İzmir, Mersin ve Samsun Devlet Balesi'nde bale dersleri vermiştir.


2016 yılında da Vaganova Klasik Bale Metodu üzerine Klasik Bale Tezli Yüksek Lisans derecesini Aşırı Kullanımdan Kaynaklanan Bale Sakatlıkları: Ayak ve Ayak Bileği Sakatlıkları ve Pilates ile Rehabilitasyon başlıklı teziyle elde etmiştir. Bu konuda makalesi H. Ü. Sahne ve Müzik Dergisi Akademik yayınında yayımlanmıştır.


2020 ve 2021 yılları arasında asli görevinin yanı sıra Ankara Devlet Opera ve Balesi'nde Bale Başkoreograflığı yapmıştır.


2020-2021 sezonunda sahnelenen ve koreografisini Uğur Seyrek'e ait olan C-19 balesinde repetitörlük yapmıştır.


Halen Ankara Devlet Opera ve Balesi'nde repetitörlük, koreografi asistanlığı ve dansçı olarak aktif bale hayatına devam etmektedir.


Bugüne kadar dans ettiği eserler, çalıştığı koreograflar ve bale eğitmenleri: Luciano Cannito (Aida), Vadim Budarin,Valentina Klewshinska Budarina (Uyuyan Güzel), Refika Akhundova, Maksut Mamedov (Yedi Güzeller), Duygu Aykal (Duvarlar, Bulutlar Nereye Gider), Frederick Ashton, Evinç Sunal, Suna Şenel (La Fille Mal Gardée Şımarık Kız), Suna Şenel (Coppelia), M. Petipa, Nikolai A. Oslaltsov (Don Kişot), Tuccio Rigano, Patrizia Lollobrigida (Carmina Burana), M. Petipa, Sergei Terechenko, Natalia Rizhenko (Korsan), Tuccio Rigano (Mevsimler, Serenad), Michail Messerer, Garry Harris (La Bayadere), André Prokovsky, Rino Pedrazzini, Şadan Aydemir (3 Silahşörler), Uwe Scholz, Tatjana Thierbach, İvaylo İliev, John Boix, Anjelik Uygan (Beethoven 7. Senfoni), Rino Pedrazzini ( Giselle), Vincenzo Grisostomi Travaglini, Sergei Terechenko (Aida), M. Petipa, Natalia Arobelidze ( Paquita), Andree Prokovsky, Şadan Aydemir, (Fındıkkıran), Uğur Seyrek (Uçarcasına, Mavi Gözlü Dev, Sevginin Bedeli, Bolero), James Sutherland (Blue- Mavi), Mauro Bigonzetti, Karl Burnett (Turnpike, Kasimir's Colours, Mozart Symphony), Kenneth Macmillan, Lynn Wallis (Concerto), John Cranko, Jane Bourne (Hırçın Kız), Andrée Prokovsky, Gideon Louw ( Romeo & Juliet), Marcia Haydee, İsmael İvo (Medea), Valery Panov, Tom Van Cauwenbergh, Zeynep Sunal (Budala), Peter Anastos, Gideon Louw (Cinderella), Mauricio Wainrot (Tango Plus, Carmina Burana), Miguel Angel Elias (Carmen), Valentin Yelizariev, Yury Troyan (Spartacus), Marcia Haydee, Birgit Deharde, Dominic Charlier (Uyuyan Güzel), G. Balanchine, Nanette Glushak, David Peden, (Who Cares, Concerto Barocco), Xin Peng Wang, Cyrille Dauboin (The Chairman Dances), Mehmet Balkan, Lale Balkan (DonKişot, Mavi Nokta, Philip Glass, Bach Oryantal, Dostum Akdeniz, Fındıkkıran, Bach Alaturka), Robert North, Sheri Cook, Julian Moss (Entre Dos Aguas), Andree Prokovsky, Gilles Maidon (Anna Karenina), Nugzar Magalashvili, Medea Magalashvili (Bir Yaz Dönümü Gecesi Rüyası, Kont Dracula, Amazonlar), Krzysztof Pastor, Eve Lawson (İn Light and Shadow), Nils Christie, Annegien Sneep (SYNC), Young Soon Hue-Simon (This is Your Life, Backstage), Beyhan Murphy (Ahestebeste), Zeynep Sunal (Giselle), Boris Blankov (Kuğu Gölü), G. Armağan Davran, A. Volkan Ersoy (Üç Silahşörler, Uyuyan Güzel, Kuğu Gölü, Danzon, Notre Dame'ın Kamburu, V. Murad, Ateş Kuşu, Romeo ve Jüliet, Dört Mevsim, Kamelyalı Kadın), Gyula Harangozo, Marta Metzger, Blanka Fajth (Coppelia), Hans Van Manen, Jan Linkens (5 Tango's), Leonid Lorca Massine, Anna