Sana daha iyi bir alışveriş deneyimi sunulabilmesi için sitemizde çerez konumlandırmaktayız, kullanmaya devam ettiğinde çerezler ile toplanan kişisel verilerin Veri Politikamız - Bilgilendirmelerimizde belirtilen amaçlar ve yöntemler ile mevzuatına uygun olarak kullanılacaktır.

Devlet Opera ve Bale
Göbekli Tepe
BUJOR HOINIC

Müzisyen bir aileden gelen Bujor Hoinic, ilk müzik eğitimine Timişoara' daki müzik Okulu'nda başladı. Piyano bölümünü bitirdikten sonra, Bükreş konservatuvarı'nda Constantin Bugeanu ile orkestra şefliği, Dumitru Bughici ile kompozisyon bölümlerinde okudu. 1973'te Romanya birinciliği ile mezun oldu ve hemen ardından aynı yıl içerisinde profesyonel kariyerine başladı. 1984'de kadar Timişoara operası'nın müzik direktörü ve birinci şefi olarak çalıştı. Bu süre içinde, Romanya, Fransa, Yugoslavya, Almanya, Rusya, Portekiz ve Türkiye´ de konuk sanatçı olarak bir çok senfonik konserler, baleler ve operalar yönetti.


1976' dan bu yana Romanya Besteciler Birliğinin asil üyesi olan Hoinic' in uluslararası platformda icra edilen eserleri arasında en önemlileri: orkestra için 'Pavana' (1972), orkestra için 'Prelüd, Koral ve Füg' (1976), 1981'de ulusal 'Cantarea Romaniei' Festivalin'de 'Birincilik' ödülü alan 'Dacia-Felix' balesi, orkestra ve kadınlar korosu için 'Angora' poemi (1982), Arp, flüt, viyolonsel ve koro için 'Deniz Lirikleri' kantatı (1986), solistler, koro ve orkestra için 'Pasiunile Martirilor' requiemi (1990), 3 gitar ve orkestra için antik stilde 'Konçerto' (1996), koro ve orkestra için 'Gordion' kantatı (1999), orkestra için 'Konser Uvertürü', 'Senfoni' (2003), 'Kont Dracula' balesi (2006), Obua konçertosu (2007), iki gitar için 'Horoscope' konçertosu (2007), 'Karadeniz Rapsodisi' (2008), Viyolonsel Konçertosu (2010) ve 'Şahmeran' operası (2012) gibi yapıtlardır.


P.I. Tchaikovsky liedler üzerinde 'Bir Avuç Tchaikovsky' eseri, E. Marzo'nun 'Florinda' çocuk müzikali ve G. Verdi'nin çeşitli operalarından derlenmiş 'Üç Silahşörler' balesinin orkestrasyonlarını yaptı. Ayrıca, B. Hoinic, C. Pugni müziği üzerinde 'Notre Dame'ın Kamburu' balesini ve Osmanlı saray müziklerinden esinlenerek 'V. Murad´ bale müziğini bestelemiştir.


Gerek şef, gerek besteci olarak Romanya, Polonya ve Türkiye radyo ve televizyonlarında pek çok kayıtları ve videoları bulunmaktadır. Bunun yanı sıra CD kayıtlarıda gerçekleştirmiştir. Önemli müzik yarışmalarınada jüri üyesi olarak davet edilen Hoinic, orkestra şefi olarak preklasik dönemden modern müziğe uzanan geniş bir repetuvara sahiptir. Çeşitli orkestralar ile turneler, ulusal ve uluslararası festivallerde konserler, operalar ve baleler yönetmiştir. Bu orkestralardan birkaçı: Bükreş 'George Enescu', Yaş, Timişoara, Arad, Sibiu filarmoni orkestraları (Romanya), Cheboksari (Rusya), Bonn (Almanya),Mersin, Antalya, İstanbul, Bükreş operaları ve Ulusal Portekiz senfoni orkestrasıdır.


1984´ ten beri Ankara Devlet Opera ve Balesinin daimi şefiliğini yapmakta ve ayrıca Antalya, Smsun ve Mersin operaları, Bursa ve Bilkent senfoni orkestralarının devamlı konuk orkestra şefi olarak yer almaktadır.


GALERİ