Sana daha iyi bir alışveriş deneyimi sunulabilmesi için sitemizde çerez konumlandırmaktayız, kullanmaya devam ettiğinde çerezler ile toplanan kişisel verilerin Veri Politikamız - Bilgilendirmelerimizde belirtilen amaçlar ve yöntemler ile mevzuatına uygun olarak kullanılacaktır.

Devlet Opera ve Bale
Patara
GÖKSEL ARMAĞAN DAVRAN

1988 yılında Hacettepe Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Bale Yüksek Bölümü'nden mezun olduktan sonra, Avrupa'nın birçok kentinde ve Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğünde bir çok eserde baş dansçı olarak dans etti. Yurtdışındaki yarışmalarda ülkemizi temsil eden Davran, 1999-2001 yıllarında H.Ü. Devlet Konservatuvarı'nda Yüksek Lisans (master) eğitimini tamamladı.

Oynadığı eserler arasında; Kuğu Gölü, Paquita, Uyuyan Güzel, Fındıkkıran, Anna Karenina, Carmina Burana, La Bayadere, Giselle, İki Yürek Destanı, Budala, Mavi Gözlü Dev, Senfonilerle Dans, Cinderella, Çeşmebaşı, La Corsaire, Üç Silahşörler, Kamelyalı Kadın, Yedi Güzeller yer almaktadır.

2007 yılında Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğünde bale Başöğretmeni olarak görev yapan sanatçı 2009-2012 yılları arasında Ankara Devlet Opera ve Balesi'nde Bale Başkoreograflığı görevinde bulundu. 2014 yılı Ağustos ayında Samsun Devlet Opera ve Balesi Müdürlüğü'ne Bale Başkoreografı olarak atandıktan sonra 2015 yılında bu görevinden ayrıldı.

2010 yılında 'Üç Silahşörler', 2011 yılında 'Notre Dame'ın Kamburu' ile 'Uyuyan Güzel', 2012 yılında 'V. Murad', 2014 yılında 'Piri Reis', 2015 yılında 'Ateşkuşu' ile 'Danzon' ve 2016 yılında 'Romeo & Juliet' adlı bale eserlerinin libretto, koreografi ve düzenlemelerini Volkan ERSOY ile birlikte gerçekleştirdi. Bu eserler halen Ankara, Antalya, Samsun, Mersin, İzmir Devlet Opera ve Balesi Müdürlüklerinin repertuarında sahnelenmeye devam etmektedir.

2013 yılında Andante dergisinin düzenlediği Donizetti Klasik Müzik Ödülleri gecesinde 'Yılın En İyi Bale Yapımı' ve 'Yılın En İyi Koreografı' ödüllerine Volkan Ersoy ile birlikte layık görüldü.

Devlet Opera ve Balesindeki kariyerinin başladığı 1989-1990 sanat sezonundan itibaren tüm eserlerde başdansçı olarak görev alan sanatçı halen koreograf ve bale öğretmeni olarak sanat hayatına devam etmektedir.