Sana daha iyi bir alışveriş deneyimi sunulabilmesi için sitemizde çerez konumlandırmaktayız, kullanmaya devam ettiğinde çerezler ile toplanan kişisel verilerin Veri Politikamız - Bilgilendirmelerimizde belirtilen amaçlar ve yöntemler ile mevzuatına uygun olarak kullanılacaktır.

Devlet Opera ve Bale
Patara
AHMET VOLKAN ERSOY

1975 yılında Bursa'da doğdu. 1982 yılında Devlet Opera ve Balesi Çocuk Balesi Bölümüne girdi. 1984 yılında Hacettepe Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Bale Anasanat Dalını kazandı.


1993 sezonunda daha üniversite öğrencisiyken Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğüne ait 1309 sayılı kanun uyarınca açılan sınavda başarılı olarak kadrolu bale sanatçı olarak çalışmaya başladı.


1992 yılında Bulgaristan'ın Varna Şehrindeki Varna Summer Academy'e katıldı. Aynı yıl Fransa'nın Paris şehrindeki 5. Uluslararası Paris Bale Yarışmasında finale kalarak diploma kazandı.


1994 yılında Varna Bale Yarışmasına katılarak finale kaldı ve diploma kazandı. Yine aynı yıl H.Ü. Devlet Konservatuarı Lisans Bölümünden mezun oldu.


1995 yılında Japonya'nın Osaka şehrinde yapılan Masako OHYA Bale Yarışmasına davet edildi ve finallere kaldı.


1998-1999 yılları arasında TOBAV tarafından verilen 'Yılın Başarılı Erkek Sanatçısı' ödülüne layık görüldü.


1999-2002 yılları arasında Devlet Konservatuarları Mezunları Derneği Genel Sekreterliği görevini yürüttü.


2000-2004 yılları arasında Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü Bale Başkoreograflığında Bale Başöğretmen yardımcılığı yaptı.


2000-2002 yılları arasında Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü Bale Disiplin Kurulu Temsilcisi görevini yürüttü.


2007 yılında Mimar Sinan Üniversitesi Devlet Konservatuarı Yüksek Lisans (master) programını bitirdi.


2008-2010 yılları arasında A.Ü. Devlet Konservatuarı Modern Dans Anasanat Dalı Öğretim Görevlisi görevini yürüttü.


2008 yılında gerçekleştirilen Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü 1. Uluslararası İstanbul Bale Yarışmasında İdari Koordinatör olarak görev aldı.


2009-2012 yıllarında Ankara Devlet Opera ve Balesi Müdürlüğünde Bale Başöğretmenliği görevini yürüttü.


2010 yılında 'Üç Silahşörler', 2011 yılında 'Notre Dame'ın Kamburu', 'Uyuyan Güzel', 2012 yılında 'V.Murad', 2014 yılında 'Piri Reis', 2015 yılında 'Ateşkuşu' ve 'Danzon' adlı bale eserlerinin libretto, koreografi ve düzenlemelerini Armağan Davran ile birlikte gerçekleştirdi. Bu eserler halen Ankara, Antalya, Samsun, Mersin, İzmir Devlet Opera ve Balesi Müdürlüklerinin repertuarında sahnelenmeye devam etmektedir.


2013 yılında Andante Dergisi ve Beyoğlu Belediyesinin ortaklaşa organize ettikleri 'Donizetti Klasik Müzik Ödülleri' gecesinde 'V.Murad' Balesi ile 'Yılın En İyi Bale Yapımı' ve 'Yılın En İyi Koreografı' ödülünü Armağan Davran ile birlikte kazandı.


2014 yılında Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü Festivaller, Yarışmalar ve Turne Organizasyon Koordinatörlüğüne sonra da aynı yıl Samsun Devlet Opera ve Balesi Müdürlüğüne Müdür ve Sanat Yönetmeni olarak atandı.


Sanatçı halen Ankara Devlet Opera ve Balesi Müdürlüğünde Bale Öğretmeni kadrosunda çalışmalarına devam etmekte olup koreograf olarak Müdürlüklerimizde eserler sahnelemeye devam etmektedir.