Sana daha iyi bir alışveriş deneyimi sunulabilmesi için sitemizde çerez konumlandırmaktayız, kullanmaya devam ettiğinde çerezler ile toplanan kişisel verilerin Veri Politikamız - Bilgilendirmelerimizde belirtilen amaçlar ve yöntemler ile mevzuatına uygun olarak kullanılacaktır.

Devlet Opera ve Bale
Troy Çanakkale

KONU

Şekeronya'nın haylaz çocuğu Fırıldak evinden kaçar ve eski bir evin bahçesindeki sarmaşıklara dolanır. Bahçeye gelen Zeytin ve Tombiş'ten yardım isteyen Fırıldak, sarmaşıklardan onların yardımıyla kurtulunca önce onlarla dalga geçer fakat hemen ardından aklın bir fikir gelir: Şekeronya'ya bir diğer adı Masal Ülkesi'ne dönmesi bu çocuklar sayesinde olacaktır. Çünkü Şekeronya'ya giriş ancak kitaplar ile mümkündür. Tüm masal kahramanlarının yaşadığı bu yer çocuklar masal okuduğu sürece yaşamaktadır.
Fırıldak Zeytin ve Tombiş'den kitaplarını ister ancak kitaplarını vermek istemeyen Zeytin ve Tombiş'e çok kızar ve başının çaresine bakmak için onların yanından ayrılır. Şekeronya'nın kapısında bekleyen bekçi Karabaş'a kitaplarını gösterip içeri giren Zeytin ve Tombiş ise büyülü bir dünya ile karşılaşırlar. Pastadan evler, çikolatadan nehirler, konuşan hayvanlar ve daha neler neler.
Bir yolunu bulup Şekeronya'ya girmeyi başaran Fırıldak'ı ise bir sürpriz beklemektedir. Tüm Şekeronya halkının heyecanla kutladığı Şenlik günü için hazırlıklar başlamıştır. Şenlik şarkısını öğrenmek isteyen Fırıldak Zeytin ve Tombiş'ten bir kez daha yardım ister. Okuluna gitmediği için okuma yazma da öğrenemeyen Fırıldak şarkı sözlerini okuyamaz. Şenlik şarkısına katılamamak onu çok üzer. Büyücü başta olmak üzere diğer Şekeronya'da yaşayanlar Fırıldak'a okuma yazma öğretmeye karar verirler. Büyük bir mutluluk içinde Fırıldak harfleri öğrenmeye başlar. Bu arada çanlar şenlik için çalmaya başlamıştır. Herkes bu kutlamaya katılırken Fırıldak da hem yeniden Şekeronya'da olmanın hem de sonunda okuma yazma öğrenecek olmanın sevinicini yaşar.


TEMSİL TARİHİ