Sana daha iyi bir alışveriş deneyimi sunulabilmesi için sitemizde çerez konumlandırmaktayız, kullanmaya devam ettiğinde çerezler ile toplanan kişisel verilerin Veri Politikamız - Bilgilendirmelerimizde belirtilen amaçlar ve yöntemler ile mevzuatına uygun olarak kullanılacaktır.

Devlet Opera ve Bale
Patara

KONU

1. Perde

Paris'te Pontevedrinian Elçiliği salonunda verilen bir balo. Davetliler neşe içindedir. Herkes eğlenmektedir. Baron Zeta, ev sahibi ve sefir olarak temsil ettikleri Pontevedrinian prensinin doğum gününü Paris'te kutlamanın mutluluğunu yaşamaktadır. Cascade ve St. Brioche gibi Parisli bekar erkeklerin elçiliğin memurlarının eşleriyle flörtleri gözden kaçmaz. Müsteşar Kromov, karısı Olga'yı her an uyarırken, namusluluk sözünü dilinden düşürmeyen Zeta'nın karısı Valencienne, Parisli bekar Camille de Rosillon ile çok samimidir. Rosillon, Valencienne'nın yelpazesine 'Seni seviyorum' yazar. Bu, tüm oyun boyunca sihirli bir kilit gibi birçok olaya yol açacaktır.

Davetliler geç kalan Madam Hanna Glawari'yi beklemektedirler. Gelecek olan güzel kadın, para babası bankerin dul karısıdır ve yirmi milyonluk servetin varisidir. Bu yüzden genç dul, eğer bir Parisli ile evlenirse, ulusal gelir Fransa'ya geçecektir. Onun için kendisine Pontevedrinianlı bir bekar bulunmalıdır.

Baron Zeta, elçiliğin sekreteri olan Kont Danilo'ya çok güvenmektedir. Aday olarak onu gösterir. Gerçi, Danilo eğlenceye çok düşkündür ama Zeta'nın da en güvendiği adamıdır. Bu arada, Valencienne, Camille de Rosillon ile başbaşadır.

Hanna Glawari, peşinde birçok erkek ile salona girer. İltifatlara pek kulak asmayan şen dul Glawari için, tüm erkekler aynıdır ve ona değil, paralarına aşıktır. Yandaki salona Zeta'nın koluna girerek geçer. Bu sırada Maksim'den sarhoş dönen Kont Danilo, uşaklar ile şakalaşır ve bir köşeye çekilerek uykuya dalar. Ancak, Glawari'nin dönüşü onu rahatsız etmiştir.

Madam Glawari, Danilo'yu görünce şaşırır. Danilo, Glawari'ye sinirlenir. Çünkü, bankerle evlenmeden önce Glawari'yi o istemiştir. Ne var ki, bu evlenmeye amcası karşı çıkmıştır. Bu yüzden şen dulu reddeden Danilo, Madam Glawari'ye meydan okur. Araya giren Baron Zeta, Danilo'ya ana vatan görevini verir. Yirmi milyon ana vatanda kalacaktır. Bunun için de bu evlenme olmalıdır. Danilo'nun itirazı boşunadır.

Balo, neşeyle sürmektedir. Glawari, dans tekliflerine karşı kararsızdır. O, Kont'u tercih eder, ama Danilo reddeder ve kurnazca bir yola başvurur. Glawari'nin dansını açık arttırmaya koyar. On bin frangı hayır cemiyetine kim bağışlarsa, şen dul onunla dans edecektir. Bu söz üzerine, davetliler arasında bulunan bütün erkekler salondan uzaklaşır. Akıllı Danilo, kaçan erkekleri göstererek Glawari'den güzel bir intikam almıştır.


2. Perde

Madam Glawari, Paris'teki evinin bahçesinde verdiği baloda gerçek anlamda bir Pontevedrinian gecesi yaşanmaktadır. Madam, ormanda yaşayan bir perinin öyküsünün anlatıldığı 'Vilia' şarkısını söyler. Davetlilerden hemen sonra Danilo gelir. Gecikmesine öfkelenen Zeta, bulduğu yelpazeyi Danilo'ya verip, sahibini bulmasını isteyerek ayrılır. Madam Glawari ve Kont yalnız kalırlar. Söyledikleri düet, iki eski sevgiliye çocukluk günlerini anımsatır. Glawari gider. Bu kez onu paylaşamayan Cascada ve St. Brioche girerler. Daha sonra Baron Zeta gelir. Postadan gelen şifreli mektup ve yirmi milyon konusu Danilo ile Zeta'yı telaşlandırır. Mektubu incelemek üzere yana geçerler. Valencienne ve Camille girerler. Valencienne, çok 'namuslu' bir kadın olduğunu söyleyerek yandaki pavyona sevgilisiyle birlikte girer.

Uşak Niegus, pavyonun önünde telaş içindedir. Zeta, Danilo ile gelir. Uşak, pavyonu açamaz ama, içerdekilerden birinin Rosillon olduğunu söyler. Bunun üzerine Baron, anahtar deliğinden içeriyi gözetler. Ancak karısını farkedince fenalık geçirir. Kendine gelir gelmez kapıyı açmaları için bağırır. İçeriden Camille de Rosillon ile Glawari çıkınca Danilo ve Zeta şaşkına dönerler. Öte yandan, bir şeyden haberi yokmuş gibi Valencienne gelir. Canlı melodilerle örülü kentet başlamıştır. Madam Glawari, içeriye dolan davetlilere Rosillon ile evleneceğini söyler. Herkes şaşkınlık içindedir. Danilo işe karışır; şen dulun iyi yapmadığını içeren bir masal anlatır. Kırılmış ve hiddetli bir biçimde 'Giderim Maksim'e' şarkısını söyleyerek uzaklaşır. Glawari, sevinçle davetlilere dönerek, Danilo'nun artık onu sevdiğini haykırır. Herkes mutluluk içindedir.


3. Perde

Madam Glawari'nin evinin bahçesinde, ayrı bir köşede Paris'in meşhur Maksim'ine benzetilen bir hava yaratılmıştır. Şen dul, Danilo'ya sürpriz olarak 'Maksim piliçleri' (Grizetler) denilen sokak kadınlarını da çağırmıştır. Davetliler eğlenmektedirler.

Uşağın getirdiği telgraf Zeta'yı telaşlandırır. Ulusal banka iflasın eşiğindedir. Danilo, Glawari'ye Rosillon ile evlenmesini yasak ettiğini söyler. Madam Glawari, pavyondaki kadının kendisi olmadığını, bir başka evli kadını kurtarmak için bu oyunu hazırladıklarını söyler. Bu sırada uşak, pavyonda bulduğu yelpazeyi getirir. Bunun üzerine Zeta, o kadının kendi karısı olduğunu anlar ve onu boşadığını söyler. Davetlilerin şaşkın bakışları içinde Glawari'ye artık bekar olduğunu, vatanı için elini uzattığını belirtir. Ancak o sırada Danilo, Glawari'yi sevdiğini söyler. Şen dul çok sevinir.

Baron ve Barones, dikkatlerini yelpaze üzerinde toplarlar. Valencienne, yelpazedeki yazıyı kocasından okumasını rica eder. Yelpazede, 'Ben çok namuslu bir kadınım' sözleri bulunmaktadır. Bunun üzerine Zeta şaşırır, karısına dönerek bunu bilmediğini söyler.

Perde, davetlilerin neşe ve coşkusuyla kapanır.


ŞEN DUL

TEMSİL TARİHİ

GALERİ