Sana daha iyi bir alışveriş deneyimi sunulabilmesi için sitemizde çerez konumlandırmaktayız, kullanmaya devam ettiğinde çerezler ile toplanan kişisel verilerin Veri Politikamız - Bilgilendirmelerimizde belirtilen amaçlar ve yöntemler ile mevzuatına uygun olarak kullanılacaktır.

Devlet Opera ve Bale
Patara
ÇİĞDEM TEZİŞÇİ

1986- 1992 döneminde İzmir Devlet Konservatuvarı Şan-Opera yüksek bölümünden mezun oldu. Aynı yıl Mersin Devlet Opera ve Balesi’nde solist sanatçı olarak göreve başladı. 1994 yılında, İstanbul Güzin Gürel Sanat Vakfı’nın açmış olduğu Şan Yarışması’nda birincilik ödülüne layık görüldü. Aspendos Uluslararası Opera ve Bale Festivali’nde; La Traviata (Violetta) ve Carmen (Micaela) eserlerinde rol aldı. 1996 yılında İtalya’nın Lecce kentinde her yıl düzenlenmekte olan Uluslararası Tito Schippa Şan Yarışması’nda beşincilik ödülü kazandı. Mersin Filarmoni Orkestrası ile Yunus Emre Oratoryosu, Atatürk Oratoryosu, Beethoven 9. Senfoni, Mahler Senfoni solo soprano partilerini söyledi ve Adana Devlet Senfoni Orkestrası ile birçok konserde İtalyan opera repertuvarından aryalar seslendirdi.


Mersin Devlet Opera ve Balesi Müdürlüğü'nde;

La Serva Padrona (Serpina), Carmen (Micaela), Yarasa (Rosalinda), La Traviata (Violetta), Don Giovanni (Donna Anna), Aşk İksiri (Adina), La Boheme (Mimi), Hoffmann’ın Masalları (Antonia), Don Pasquale (Norina), Midas’ın Kulakları (Ay Tanrıçası), Arşın Mal Alan (Gülçehre) eserlerinde başrol oynadı. İzmir Devlet Opera ve Balesi’ndeki görevine 2003 yılında başlayan sanatçı, Figaro’nun Düğünü (Marcellina), Bir Tenor Aranıyor (Julia), Kontes Mariza (Bojena), Dudaktan Kalbe (Meryem), Adriana Lecouvreur (Madame Jouvenot), Heidi (Rottenmeier), Külkedisi (Javotte), Çingene Baron (Mirabella), Carmen Carmendir (Akıllı Soprano), Sevil Berberi (Berta), Kanlı Nigar (Şetaret), Lüküs Hayat (Belkıs) adlı opera ve operetlerde oynadı. Sanatçı İzmir Devlet Opera ve Balesi’nde görevine devam etmektedir.