Sana daha iyi bir alışveriş deneyimi sunulabilmesi için sitemizde çerez konumlandırmaktayız, kullanmaya devam ettiğinde çerezler ile toplanan kişisel verilerin Veri Politikamız - Bilgilendirmelerimizde belirtilen amaçlar ve yöntemler ile mevzuatına uygun olarak kullanılacaktır.

Devlet Opera ve Bale
Patara
ORHAN ÖNER ÖZCAN

Müzikle 7 yaşında İmdat HALVAŞI ile gerçekleştirdiği piyano çalışmalarıyla tanışan Orhan Öner ÖZCAN, lise yıllarında İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı bünyesinde Haldun DORMEN ile çalışarak yarı-zamanlı müzikal bölümünü bitirmiş, daha sonra yine İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı bünyesinde Filiz Ergün, Prof. Şebnem Ünal ve Devlet Opera ve Balesi solist sanatçısı Lynn Trepell Çağlar ile şan çalışmış ve lisansını burada tamamlamıştır.

2008 yılında Devlet Opera ve Balesi’ni kadrolu sanatçı olarak kazanan Özcan, Samsun Devlet Opera ve Balesi’nin kurucu sanatçılarındandır. Burada solist, korist ve yard. Koro/orkestra şefi olarak sayısız konser ve temsilde görev almıştır. Samsun Devlet Opera ve Balesi’nin Çocuk ve Gençlik korolarının kurucularındandır.

Kariyerini ve eğitimini bestecilik ve şeflik yönünde devam ettiren Özcan, Prof. Emel ÇELEBİOĞLU ile müzikal form, Adnan SAYGUN öğrencilerinden Duygu ÜNAL ve Semih KORUCU ile armoni ve kontrpuan çalışmıştır. Aktif olarak katılımcı hakkı kazanarak Prof. Volker HEMPFLING ve Sabine HORSTMANN ile masterclass bünyesinde koro şefliği, ve yine aktif katılımcı olarak Prof. Rengim GÖKMEN ile masterclass bünyesinde orkestra sefligi, Şef İbrahim YAZICI ile orkestra şefliği, Markus BAISCH ile koro şefliği üzerinde çalışmıştır. Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuvarı bünyesinde Prof. Burak TÜZÜN ile enstrümantasyon, Prof. Marek DREWMOWSKI ile piyano ve korepetisyon, Prof. Rengim GÖKMEN ile de orkestra şefliği çalışarak yüksek lisansını tamamlamaktadır.

Ünlü besteci Selman ADA ile bestecilik üzerine de çalışan Özcan, Atatürk’ün ölümü ve devrimlerinin önemi temalı, librettosu Devlet Opera ve Balesi Rejisörü Murat GÖKSU tarafından kaleme alınan, 'Her 10 Kasım' Oratoryosu başta olmak üzere, bir çok eserin beste ve düzenlemesini yapmaktadır. Fazıl SAY’ın ünlü eseri 'Nazım Oratoryosu'nun yard. koro şefliğini ve Devlet Opera ve Balesi kapsamında birçok opera, müzikal ve oratoryonun koro ve orkestra şefliğini üstlenen sanatçı, müzik kariyerini Koro Şefi ve Yard. Orkestra Şefi olarak halen Mersin Devlet Opera ve Balesi’nde sürdürmektedir.