Sana daha iyi bir alışveriş deneyimi sunulabilmesi için sitemizde çerez konumlandırmaktayız, kullanmaya devam ettiğinde çerezler ile toplanan kişisel verilerin Veri Politikamız - Bilgilendirmelerimizde belirtilen amaçlar ve yöntemler ile mevzuatına uygun olarak kullanılacaktır.

Devlet Opera ve Bale
Patara

KONU

Requiem - Gizem dolu bir başyapıt

İstanbul Devlet Opera ve Balesi Solistleri, Korosu, Orkestrası; Wolfgang Amadeus Mozart'ın 'Requiem'ini seslendiriyor.
Mozart, 1791'de gizemli, imzasız bir mektup alır. Mektupta Mozart'tan Requiem (ağıt) eserini bestelemesi istenmektedir, lakin gizli tutulması şartıyla… Mozart bu eser üzerinde çalışırken pek iyi bir ruh halinde değildi çünkü sağlığı kötüleşiyordu ve ölümünün yaklaştığını hissediyordu.
Mozart; Orkestra, koro ve dört solist (soprano, alto, tenor, bas) için yazılan 'Requiem'in bir kısmını 1791 yılının sonlarında Viyana'da besteledi, ancak aynı yılın 5 Aralık günü hayatını kaybetmesi üzerine eser yarım kaldı. 1792 yılında Avusturyalı besteci Franz Xaver Süssmayr tarafından tamamlandı. Tamamlayamamasına rağmen Mozart'ın en önemli yapıtlarından bir kabul edilen ve en çarpıcı koral eserler arasında sayılan Requiem'in, Süssmayr'ın versiyonuna ek olarak, 20. ve 21. yüzyıllarda, özellikle de 1970'li yıllardan bu yana, Süssmayr'ın versiyonundan hoşnut olmayan birçok besteci ve müzikolog tarafından farklı şekillerde tamamlanmaya çalışılmış alternatif versiyonları bulunmaktadır.
Requiem'in ortaya çıkış süreci eseri, daha da büyüleyici ve duygusal açıdan heyecan verici kılmaktadır.


REQIUEM-W.A.MOZART

TEMSİL TARİHİ

GALERİ