Sana daha iyi bir alışveriş deneyimi sunulabilmesi için sitemizde çerez konumlandırmaktayız, kullanmaya devam ettiğinde çerezler ile toplanan kişisel verilerin Veri Politikamız - Bilgilendirmelerimizde belirtilen amaçlar ve yöntemler ile mevzuatına uygun olarak kullanılacaktır.

Devlet Opera ve Bale
Patara

KONU

PROLOG

17.Yüzyıl, Kral XXIV. Florestan’ın sarayındaki Büyük Salon: Kötü kalpli Carabosse ve iyi kalpli Leylak Perisi’nin temalarını yansıtan kısa uvertürün ardından, sarayda Kral ve Kraliçe’nin ilk çocuğu Prenses Aurora’nın vaftiz töreni için hazırlıklar başlar. Beş peri vaftiz danslarını yapar. Perilerin altıncısı ve en güçlüsü olan, krallığın koruyucusu Leylak Perisi, tam vaftiz dansını bitirdiğinde, Törenlerin Efendisi Catalabutte tarafından göz ardı edilen Carabosse ortaya çıkar; törene davet edilmediği için son derece hiddetlidir. Bunun intikamını almak için Aurora’yı lanetler: Aurora, sağlıklı, neşeli ve güzel bir genç kız olarak yetişecektir, ancak on altıncı yaş gününde parmağına bir iğne batacak ve ölecektir. Leylak Perisi’nin laneti tamamen ortadan kaldıracak gücü yoktur, ama lanetin içeriğini değiştirmeyi başarır. Buna göre Aurora, parmağına iğne battıktan sonra huzur içinde 100 yıl boyunca uyuyacak ve 100 yılın sonunda yakışıklı bir prensin öpücüğü ile uyanacaktır.


BİRİNCİ PERDE

Kraliyet Sarayı’nın Bahçesi: Prenses Aurora’nın on altıncı yaş günüdür. Kasaba halkının yaptığı Garland Valsi’nin ardından, Prenses Aurora gelir ve kendisiyle evlenmek isteyen dört prensle (İngiliz, Hint, İtalyan, İspanyol) tanışır. Aurora ve ona talip olan dört prensin dans ettiği “Rose Adagio”da, prenslerin her biri genç kıza bir gül verir. Bu sırada, yüzünü gizleyen esrarengiz bir yabancı ortaya çıkar ve Aurora’ya hediye olarak bir çiçek demeti sunar; bu yabancı Carabosse’dur. Çiçek demetinin içine gizlenmiş olan iğne Prenses’in parmağına batar ve genç kız yere yığılır. Carabosse kimliğini açıklar ve ettiği lanetin geçerliliğine güvenerek Prenses’in öldüğünü düşünür. Prensler ona gözdağı verince, Carabosse bir anda ortadan kaybolur. Leylak Perisi bir kez daha herkesi yatıştırır, Kral ve Kraliçe’ye kızlarının uykuya daldığını hatırlatır. Prenses sarayda bir yatağa yatırılır ve ardından Leylak Perisi tüm krallığa büyü yapar. Buna göre Aurora ve etrafındaki herkes 100 yıl sürecek bir uykuya dalar. Leylak Perisi aynı zamanda sarayı ve içindekileri korumak için sarayın bahçesini ormana dönüştürür.


İKİNCİ PERDE

100 Yıl Sonra, Birinci Tablo (Orman / Soyluların Av Sahnesi): Prens Florimund karamsar bir ruh hali içerisinde arkadaşlarıyla birlikte avlanmaktadır; Kontes sevgilisinin otoriter yapısından dolayı mutsuzdur. Kontes ve Düşesler onu neşelendirmek için Prens’in dans etmesini isterler. Prens dans eder; Kontes, Düşesler ve Dükler ona katılırlar. Ancak Prens bir türlü mutlu olmaz ve yalnız kalmak istediğini söyleyerek herkesi gönderir. Daha sonra ormanda Leylak Perisi ile karşılaşır. Leylak Perisi, Aurora’yı uyandırması için Prens Florimund’u seçmiştir. Prens, güzeller güzeli Prenses’in hayalini görür ve genç kıza aşık olur. Leylak Perisi, Prens’e durumu anlatır ve Prens hemen Prenses’in bulunduğu yere gitmek ister. Bunun üzerine Leylak Perisi, Prens’i saraya götürür. Carabosse bir kez daha intikam dolu lanetini tekrarlamak ister, ancak Leylak Perisi ile Prens onu yenilgiye uğratır. Ardından Prens, sarayın içine girerek Aurora’yı huzur içinde uyurken bulur ve onu öperek uyandırır. Büyü bozulur ve sarayın içinde bulunan herkes uyanır. Prens, Aurora’ya evlenme teklif eder. Prenses teklifi kabul eder, Kral ve Kraliçe de büyük bir mutlulukla bu evliliği onaylar.


İkinci Tablo (Kraliyet Düğünü): Düğün için hazırlıklara başlanır. Soylular ve konuklar Catalabutte’ün himayesi altında bir araya gelirler. Kral ve Kraliçe tahtlarına otururlar. Davetliler arasında mücevher perileri Elmas, Gümüş, Safir ve Altın da vardır. Ayrıca Prenses Florine ve Mavi Kuş, Çizmeli Kedi ve Beyaz Kedi gibi masal kahramanları da bu kraliyet düğününe katılırlar. Prens Florimund ve Prenses Aurora evlenir; Leylak Perisi de onları kutsar.


UYUYAN GÜZEL

VİDEOTEMSİL TARİHİ

DİSTRİBÜSYON

GALERİ