Sana daha iyi bir alışveriş deneyimi sunulabilmesi için sitemizde çerez konumlandırmaktayız, kullanmaya devam ettiğinde çerezler ile toplanan kişisel verilerin Veri Politikamız - Bilgilendirmelerimizde belirtilen amaçlar ve yöntemler ile mevzuatına uygun olarak kullanılacaktır.

Devlet Opera ve Bale
Göbekli Tepe

KONU

1 PERDE

Sevil'de Bir alan. Kışlanın önünde askerler kalabalığı izleyerek eğlenmektedir. Genç kız, subaylardan Morales'e yaklaşarak onbaşı Don Jose'yi aradığını söyler. Onun nöbetçi birlikle görevde olduğunu öğrenen genç kız, y,ne geleceğini belirterek uzaklaşır. Bu arada bando müziği eşliğinde yüzbaşı Zuniga ve onbaşı Don Jose komutasındaki nöbetçi birlik görevden döner. Morales, onbaşıya, güzel bir kızın onu aradığını bildirir. Don Jose, bunun köydeki güzel sevgilisi Micaela olduğunu hemen anlar. Zuniga, sigara fabrikasında çalışan bunca güzel kız varken Jose'nin sevgilisine olan sadakatine şaşmaktadır.


Fabrikada çalışan kızlar öğle tatiline çıkarlar. Bunların arasında güzelliği ve çekiciliği ile tüm erkeklerin ilgisini çeken Carmen de vardır. Carmen, aşktan söz eden şarkısı ile dans etmeye başlar. Uyandırdığı ilginin farkında, inatçı hayranlarını küçümseyerek reddetmekte, yalnız Don Jose ile ilgilenmektedir. Şarkısı bitince göğsünden çiçek koparıp onbaşıya atar ve işbaşı yapan arkadaşlarına katılarak fabrikaya döner. Don Jose şaşkın dururken, ona yaşlı annesinden haberler getiren Micaela gelir. Kızı sevinçle karşılayan Don Jose, görevi bitince hemen dönüp, uzun süredir arayamadığı annesine kendisini bağışlatacağını söyler. Micaela köye dönmek üzere uzaklaşır.


Sigara fabrikasından çığlıklar yükselir. Carmen bir kızla kavga etmiş ve onu bıçaklamıştır. Yüzbaşı Zuniga, Carmen'i sorguya çeker, olayın nedenini anlatmasını ister. Ama Carmen konuşmamakta kararlıdır. Zuniga, kızı tutuklamaya karar verir ve Don Jose'ye Carmen'i hapse götürmesini emreder. Özgürlüğüne kavuşabilmek içi tüm çekiciliğini kullanan Carmen, Don Jose'yi kandırmaya çalışır ve eğer kaçmasını sağlarsa onu Lillas Partia meyhanesinde bekleyeceğini döyler. Sonunda Don Jose, Carmen´in cazibesine dayanamayıp, kaçmasına göz yumar. Bunun üzerine Zuniga, onbaşıyı tutuklar.


2 PERDE

Lillas Partia'nın meyhanesinde Çingeneler ve askerler eğlenmektedirler. Carmen, Don Jose'nin hapse atıldığını öğrenir. Bu sırada içereri giren ünlü boğa güreşçisi Escamillo, hayranları tarafından coşkuyla karşılanır. Boğa güreşlerinin sağladığı ödülden, kucak dolusu kadın aşkından söz eden aryasını söylerken, tüm ilgisini Carmen´e yöneltir. Ona adını sorar ve uzaklaşır.


Meyhaneye gelen Remendado ve Dancario, yeni kaçakçılık planı yapıp, sınırdaki gümrükçüleri oyalamaları için Frasquita, Mercedes ve Carmen'i aralarına almaya çalışmaktadırlar. Ancak Carmen, Sevgilisinin hemen dönebileceğini düşünerek onlara katılmayı reddeder. Uzaktan Don Jose'nin sesi duyulur. Carmen hemen onu karşılar, sevgilisi için dans eder, şarkı söyler. Kıza büsbütün bağlanan Don Jose, Carmen'e duyduğu büyük aşkı dile getirir. Carmen'e duyduğu büyük aşkı dile getirir. Carmen ona birlikte dağlara kaçmayı önerir. Bu sırada içeri giren Zuniga, Don Jose ile alay ederek çıkmasını emreder. Hakarete uğrayan Don Jose, Zuniga'ya saldırır. Remendado ve Dancario, araya girerek olayın büyümesini önler. Zuniga olanları ciddiye almaz ve Don Jose ile alay etmeyi sürdürür. Bunun üzerine Don Jose, Zuniga'yı tutklar; kaçakçılara katılmaktan başka şansı kalmamıştır artık.


3 PERDE

Dağda, kaçakçılar şarkı söyleyerek ilerlemektedirler. Carmen, Don Jose'nin aşkından sıkılmaya başlamıştır. Fal bakarak vakit geçiren Frasquita ve Mercedes'e katılır. Onlara falda genç bir adam ve yaşlı bir zengin çıkmıştır. Carmen de fal bakmaya başlar. Ancak tüm kâğıtlarda ölüm görmektedir. Dancario gelerek boğazı nasıl geçecekleri konusunda bilgi verir. Hepsi uzaklaşırken Miceale belirir; olanlardan duyduğu üzüntüyü dile getirir, Tanrı'dan yardım diler. Bu sırada bir tüfek sesi duyulur. Aşağı vadide tırmanan adama ateş edilmiştir. Escamillo görünür, mermi şapkasını delip geçmiştir. Don Jose, Escamillo'nun sevgilisi Carmen'i aradığını öğrenince bıçağı çeker, ancak Carmen ve diğerleri araya girerek kavgaya engel olurlar. Escamillo herkesi Sevilla'daki boğa güreşine çağırarak gider, 'beni seven oraya gelir' diye de bağırır. Saklandığı yerde kaçakçılar tarafından bulunan Miceala, ölmek üzere olan annesine gitmesi için Don Jose'ye yalvarır. Bunun üzerine Don Jose, Carmen'e geri döneceğini aralarındaki zinciri ancak ölümün ayırabileceğini belirtir ve gider. Oysa Carmen yeni sevgilisin düşünmektedir.


4 PERDE

Arenayı dolduran kalabalık, yeni sevgilisi Carmen ile Escamillo'yu alkışlamaktadır. Don Jose de kalabalığın arasındadır. Onu gören Frasquita ve Mercedes, Carmen'i uyarırlar. Ama Carmen ondan korkmadığını belirtir. Herkes arenaya girer. Yalnız kaldıklarında Carmen, Don Jose'nin tüm yalvarışlarını reddeder, parmağındaki onun hediyesi olan yüzüğü çıkarır, atar. Arenaya yönelen Carmen, kendisini öldürmesini ya da bırakmasını söyler. Bunun üzerine çılgına dönen Don Jose, bıçağını çeker ve Carmen'i öldürür.


ACT 1

Corporal Morales and the soldiers while away the time watching the passers-by, among shom is Micaela, a peasant girl from. Navarre. She asks Morale sif he knows Don Jose. Avoiding their invitation to step inside the guardroom, Micaela escapes. A trumpet call heralds the approach not only of the relief guard but also of a gang of street urchins imitating their drill. As the guards are changed, Morales tells Jose that a girl is looking for him. Zuniga, the lietenant in command of the new puard, question Carporal Jose about the tobacco factory. A stranger in Seville, Zuniga is apprehensive of the dangerous atmosphere of the locale


The factory bell rings and the men of Seville gather round the female workers as they return after their lunch break. The gypsy Carmen is awaited with anticipation. When the men gather raund her, she tells them love obeys no konwn laws. Only one man pays no attention to her Don Jose. Carmen throws a floer at him the women go back into the factory and the crowd disperses.


Micaela returns, bringing news of Jose's mother. She has sent Micaela, who lives with her, to give h,m a letter. Jose feels that his mother is protecting him from afar. When he starts to read her letter, Micaela runs off in embarrassmnet since it suggests that he marry her. At the moment that he decides to obey, a fight is heard from within the factory. The girls stream out with sharply conflicting accouns of what has occurred, but it is cerain that Carmen and of her fellow workers quarreled and that the other girls was wounded. Carmen, led out by Jose, refuses to answer any of Zuniga's puestions. Jose is ordered to tie her and take her to prison. Carmen entices him to go dancing at Lillas Pastia´s tavern outside the wals of Seville. Mesmerized, Jose agrees to help her escape. He unties the rope and, as they leave for prison, Carmen slips away. Don Jose is arrested.


ACT II

Carmen andher friends Frasquita and Mercedes entertain Zuniga and other officers. Zuniga tells Carmen that Jose has been released this very day. A torchlight procession in honer of the bullfigter Escamillo is heard, and the officers invite him in. He describes the excitements of his profession, in particular the amorous rewards that follow a successful bullfight. Escamillo then propositions Carmen, but she replies that she is engaged fort he moment. He says he will wait. Carmen refuses to leave with, Zuniga, who threatens to return later.


When the company has departed, the smugglers Dancaire and Remendado enter. They have business in hand for which their regular female accomplices are essential. Frasquita and Mercedes are game, but Carmen refuses to leave Seville : She is in love. Her Friends are incredulous. Jose´s song is heard in the distance. The smugglers withdraw. Carmen tells Jose that she has been dancing for his officers. When he reacts jealously, she agrees to entertain him alone.TEMSİL TARİHİ