Sana daha iyi bir alışveriş deneyimi sunulabilmesi için sitemizde çerez konumlandırmaktayız, kullanmaya devam ettiğinde çerezler ile toplanan kişisel verilerin Veri Politikamız - Bilgilendirmelerimizde belirtilen amaçlar ve yöntemler ile mevzuatına uygun olarak kullanılacaktır.

Devlet Opera ve Bale
Patara

KONU

Olay 17. yüzyılın ortalarında, İspanya'da, Sevilla kentinde geçer.

Birinci Perde
Sevilla kentinin bir sokağında, sabaha karşı bir grup müzisyen Bartolo'nun evinin önüne sessizce yaklaşırlar; başlarında Kont Almaviva'nın uşağı Fiorello vardır. Hemen ardından Kont da gelir ve müzisyenler eşliğinde serenat söyler. Bu serenat, Kont'un âşık olduğu Rosina (Bartolo'nun koruması altında güzel bir genç kız) içindir. Şarkı biter bitmez konağın balkonunda bir kadın gölgesi görülür; bu Rosina'dır; Kont mutluluktan havaya uçmaktadır. Fiorello ve diğer müzisyenlere bol bahşiş vererek oradan uzaklaşmalarını ister... Kont bu davranışını her sabah sürdürmektedir. Amacı bu güzel kızla evlenmektir. Amacına ulaşmak adına sokakta rastladığı Sevilla'nın ünlü berberi Figaro'dan yardım alacağı düşüncesindedir. Figaro, her sabah işine giderken kıvançla şarkı söylemekte, mesleğinin her sınıftan insan için sırdaş olma ayrıcalığı sağladığına inanmaktadır. Ona göre dünyada hiçbir meslek berberlik kadar halkın tüm katmanlarının, soyluların, kadınların, şövalyelerin tüm sırlarını paylaşma olanağı sağlayamazdı. Bu ayrıcalık sayesinde Figaro her yere çağrılır, her şeye koşardı... Kont, Figaro'ya kendisini tanıtarak; güzel bir kıza âşık olduğunu, bu güzelin doktorun kızı olduğunu zannettiğini, evlerinin de karşıda olduğunu söyler. Figaro, Kont'un gösterdiği evi görünce eğlenceli bir şeyle karşılaştığını anlar ve anlatmaya başlar; Doktorun Rosina'nın babası değil hamisi olduğunu söyler. Rosina içeri girer. Bartolo'nun evinin kapısı açılır; dışarıya çıkan Bartolo hizmetçisine Don Basilio'yu çağırmaya gideceğini söyler, kapıyı dışarıdan kilitleyerek uzaklaşır. Olanları takip etmekte olan Kont, Don Basilio'nun kim olduğunu merak eder. Bu bilgi de elbette Figaro'dadır ve bu bilgiler karşılığında Kont ona yeteri kadar ödeme yapacaktır. Don Basilio yaşlı, entrikacı, şarlatan biridir; Rosina'ya müzik dersi vermektedir. Figaro ayrıca Kont'a Rosina'ya yaklaşmasının da bir yolu olduğunu; bunun için bugünün bir fırsat doğurduğunu söyler. Şöyle ki; şehre yeni gelecek olan kıtanın komutanı kılığına girip sarhoşmuş gibi yaparak Rosina'nın odasına girebilecektir... Kont ve Figaro bu işbirliğinden son derece mutludur. Kont sevdiği kadına ulaşacak, Figaro ise çil çil altınlar kazanacaktır.

Bartolo'nun evinde güzel Rosina yalnızdır. Lindoro olarak tanıdığı Kont Almaviva'ya olan aşkını bir şarkı ile anlatmakta; Kont'un kendisine yardım edeceğini ve zalim koruyucusunun elinden kurtaracağına inanmaktadır... Figaro, gizlice Bartolo'nun evine gelerek Rosina ile görüşür; kıza sevdiği genç ile buluşmaları için birtakım planları olduğunu söyler. Görüşme sürerken Bartolo hışımla eve gelir; Figaro zaman kaybetmeden perdenin arkasına saklanır.

Don Basilio gelir. Bartolo, Basilio'ya Kont Almaviva'nın evinin çevresinde dolaştığını, zaman kaybetmeden Rosina ile evlenebilmesi için yardımına ihtiyaç duyduğunu söyler. Şarlatan Basilio, iftira, fitne fücur sayesinde dostuna yardım edeceğini ve evlenmelerini sağlayacağını söyler; iki ihtiyar dışarı çıkarlar. Figaro, her şeyi gizlice duymuştur. Hemen Rosina'ya yaklaşarak olanları anlatır. Figaro ayrıca, Lindoro adlı genç ve yakışıklı delikanlının akrabası olduğunu ve onu delice sevdiğini söyler. Figaro'ya inanan Rosina ona sevdiği adam için yazdığı mektubu verir. Bu sırada yeniden eve dönen Bartolo, masanın üzerindeki kağıtlardan birinin eksildiğini fark eder, üstelik kalem de kullanılmıştır. Rosina, kağıt kalemle im yaptığını söylese de ihtiyar kuşkulanmaya devam eder. Bir süre sonra, sarhoş bir asker kılığında Kont gelir; bu durum Bartolo'yu iyiden iyiye rahatsız etmektedir. Kont bir fırsat bularak Rosina'ya yaklaşır ve ona Lindoro olduğunu söyleyerek bir mektup verirken zarf elinden düşer; kız hızlıca mendili mektubun üzerine atarak yerden alır. Bartolo olanları görmüştür; mektubu derhal kendisine vermesini ister; Kont, olanları gizlemek adına Bartolo'yu düelloya davet ederken, Rosina mektubu çamaşır listesiyle değiştirerek ihtiyara verir. Doktor Bartolo olanlardan büyük rahatsızlık duymaya devam eder; sarhoş askerin evinde ne işi vardır? Bu sarhoşu derhal kovacaktır. Birilerinden yardım ister. Figaro ortaya çıkarak, dışarıda askerlerin beklemekte olduğunu söyler. Hemen ardından da başlarında bir komutan olmak üzere bir grup asker Bartolo'nun evine girerler; içeriden gelen gürültü onları rahatsız etmiştir. Kargaşadan yararlanan Kont Almaviva, gizlice kimliğini komutana gösterince tüm askerler esas duruşa geçerler.


İkinci Perde
Bartolo evinin kütüphanesinde oturmuş olup bitenleri anlamaya çalışmaktadır. Müzik öğretmeni kılığındaki Kont içeri girer; adının Don Alonso olduğunu, Don Basilio'nun öğrencisi olduğunu ve Basilio hasta olduğu için ders yapmak üzere geldiğini söyler. Kont, -Bartolo'nun güvenini kazanmak adına- Rosina'nın kendisine yazmış olduğu mektubu, 'Almaviva'nın odasında buldum, belki işinize yarar' diyerek Bartolo'ya verir. Mektubu memnuniyetle alarak cebine atan Bartolo, (sözde) Alonso'ya güven duyduğunu ilan ederek müzik dersi vermesine razı olur. Oyun tutmuştur. Kont ve Rosina müzik dersi yaparken, Bartolo onları şüpheyle izlemektedir. Rosina'nın söylediği opera aryalarını çok zevksiz bulduğunu ilan ederek gençliğinde moda olan şarkıları anlatmaya koyulur. Hiç beklenmediği halde Figaro içeri girer; Bartolo'yu tıraş etmek üzere gelmiştir; aslında randevusu bir sonraki gündür; ancak yoğun işleri nedeniyle bugün gelmiştir tıraşa. Figaro'nun asıl amacı Rosina'yı kaçırmak için balkon kapısının anahtarlarını çalmaktır. Berber, Bartolo'dan takımlarını alabilmesi için anahtarları ister ve alır almaz dışarı çıkar; o sırada genç sevgililer birbirlerine olan aşklarını itiraf ederler. Bir süre sonra, Bartolo ve Figaro içeri girerler; Bartolo, Figaro'nun sakarlıkları nedeniyle onu azarlamaktadır. Her şey yolundayken, asıl müzik öğretmeni Don Basilio çıkagelir. Her şeyin bir anda karışacağını gören Kont, O'nun eline bolca para sıkıştırarak oradan uzaklaşmasını sağlar. Bu arada Figaro da anahtarı Kont'a verir ve Bartolo'yu tıraş etmeye devam eder. Bunu yaparken klavsen başındaki Rosina ve Kont'un Bartolo tarafından görünmelerine de engel olmaktadır. Bartolo olanları anlamaya başlar ve hemen ardından Figaro ve -sözde müzik öğretmeni- Don Alonso'yu evden kovar; Rosina'yı bir odaya kapatır. İşler daha fazla içinden çıkılmaz hale gelmeden Rosina ile evlenmelidir. Bunun için güvenebileceği tek kişi Don Basilio'dur. Hizmetçisi Bertha'yı Basilio'ya haber vermek üzere görevlendirecekken vazgeçer ve bizzat gitmek üzere evden çıkar. Hizmetçi Bertha, yaşlı efendisinin genç bir kızla evlenmesini alaya almaktadır. Bir süre sonra yanında Basilio olduğu halde eve dönen Bartolo, zaman kaybetmeden noter çağırarak evlenmeyi planlamaktadır. Bu arada Rosina'yı çağırarak Kont'a yazdığı mektubu gösterir. Bu mektubun Bartolo'nun eline nasıl geçtiğinden habersiz Rosina, Kont'un kendisine ihanet ettiğine inanır ve intikam almaya karar verir; yaşlı Bartolo ile evlenecek, kendince Kont'un canını yakacaktır.

Kont Almaviva ve Figaro, daha önce türlü oyunlarla elde etmeyi başardıkları anahtarla Bartolo'nun evine girerler. Her ikisi de pelerinlidir. Rosina, Lindoro diye tanıdığı Kont'a lanetler yağdırmaktadır. Kont, zaman kaybetmeden pelerinini çıkararak gerçek adını açıklar. Her şeyi Rosina'ya olan aşkı için yaptığı anlaşılır ve sevgililer birbirlerine sarılırlar. Figaro, bu sırada evin penceresinden iki kişinin geldiğini görür; gençleri uyararak acele etmelerini ister. Figaro, Kont Almaviva ve Rosina balkon merdiveninden kaçmayı planlarken, merdivenin yerinde olmadığını görürler; hemen ardından kapı açılır; Basilio ve noter içeri girerler. Figaro, kıvrak zekasını kullanarak ortaya atılır, notere emir verir; 'Yeğenim Rosina ile Kont Almaviva'nın nikahını kıyacaksın.' Don Basilio'yu susturmak ve ikna etmek Kont'a düşer... Hiç zaman kaybetmeden Rosina ile Kont Almaviva, Basilio'nun da tanıklığında ve noter huzurunda evlenirler. Bartolo, yanında askerler olduğu halde eve gelir; ancak geç kalmıştır. Askerlerden Kont'u tutuklamalarını istese de Almaviva gerçek kimliğini göstererek Bartolo'yu susturur. Bu durumda doktor dışında herkes mutludur. Onu mutlu etmek de Kont'a düşer; Rosina'nın tüm servetini ve çeyizini Bartolo'ya bırakacak; böylece öykümüz, tüm kahramanlar için mutlu sonlanacaktır.


SEVİL BERBERİ

VİDEOTEMSİL TARİHİ

GALERİ


MEDYA YANSIMALARI