Sana daha iyi bir alışveriş deneyimi sunulabilmesi için sitemizde çerez konumlandırmaktayız, kullanmaya devam ettiğinde çerezler ile toplanan kişisel verilerin Veri Politikamız - Bilgilendirmelerimizde belirtilen amaçlar ve yöntemler ile mevzuatına uygun olarak kullanılacaktır.

Devlet Opera ve Bale
Patara

KONU

BİRİNCİ PERDE

Japonya, 20. yüzyıl başları. Nagasaki Körfezi'nin tepelerinde çiçekli bir terasta, Amerikan Deniz Kuvvetleri Teğmeni Pinkerton, ona üç hizmetçi Cio-Cio-San olarak bilinen bir Geisha, eş sağlayan Goro'dan kiraladığı evi incelemektedir. Tepeyi tırmanırken nefessiz kalmış Amerikan Konsolosu Sharpless gelir. Pinkerton, zevk aramak için dünyayı dolaşan maceracı bir denizcinin felsefesini tanımlamaktadır. Bu anda Cio-Cio-San'dan memnundur. Ancak 999 yıllık evlilik kontratında aylık yenileme opsiyonu bulunmaktadır. Sharpless, kızın evliliğini pek o kadar basite almayabileceği konusunda uyarıda bulunduğunda, Pinkerton bir gün 'Gerçek bir Amerikan eş' alacağını söyleyerek bunları kenara iter. Cio-Cio-San uzakta mutlulukla evlilik şarkıları söylerken işitilir. Arkadaşlarıyla çevrelenmiş olarak girerken Pinkerton'a ailesinin kötü duruma düştüğünde nasıl bir Geisha olarak yaşamını kazanmak zorunda kaldığını söyler. Akrabaları evlilik konusunda düşüncelerini ifade ederek gürültü ile konuşmaya katılırlar. Sessiz bir anda, Cio-Cio-San ona gelinliğini ve birkaç dünyevi eşyasını gösterir, ona Hristiyanlığa geçeceğine ait niyetini söyler. İmparatorluk komisyoneri evlilik remonisini gerçekleştirir ve konuklar çifti kutlarlar. Kutlama, Cio-Cio-San'ın Budist bir rahip olan amcası tarafından kesintiye uğratılır ve atalarının dinini reddettiği için kıza beddualar eder. Pinkerton kızarak konukları gönderir. Cio-Cio-San ile ay ışığının aydınlattığı bahçede yalnız kalırlar. Onun gözyaşlarını kurular ve kız aşkları için şarkı söylerken ona katılır.

İKİNCİ PERDE

I. Tablo
Üç yıl sonra. Cio-Cio-San kocasının dönüşünü beklemektedir. Suzuki yol göstermesi için tanrılara dua ederken hanımefendisi gözlerini limana dikmiş olarak kapıda durmaktadır. Hizmetçi ne kadar az para kaldığını ona gösterdiğinde Cio-Cio-San, inanç göstermesini söyler, Bir gün Pinkerton'un gemisi ufukta belirecektir. Sharpless, Teğmen'den bir mektup getirir. Ancak onu Cio-Cio-San'a okumadan önce Goro, yanında zengin bir adam olan Yamadori ile birlikte gelir. Cio-Cio-San, Amerikalı kocasının onu terketmediği konusunda ısrar ederek hem Goro'yu hem de prensi gönderir. Yalnız kaldıklarında, Sharpless mektubu tekrar okumaya başlar ve Pinkerton'un dönmeyebileceğini söyler. Cio-Cio-San gururla oğlu Dolore'yi getirir. Pinkerton'un bir oğlu olduğunu duyar duymaz kesin geri geleceğini; eğer gelmezse eski yaşamına dönmektense ölmeyi tercih edeceğini söyler. Onun bağlılığından etkilenen Sharpless, mektubun tüm içeriğini söylemeden ayrılır. Cio-Cio-San, ümitsizlik noktasında bir top sesi işitir. Bir dürbün alarak baktığında Pinkerton'un gemisinin limana girmekte olduğunu görür. Sevinçten çılgın bir halde Suzuki'yi evi çiçeklerle donatmasında kendisine yardım etmesini emreder. Gece olurken Cio-Cio-San, Suzuki ve çocuk beklemeye başlarlar.

II. Tablo
Sabah olmuştur. Suzuki, Cio-Cio-San'a dinlenmesi için ısrar eder. Oğluna bir ninni mırıldanırken onu başka bir odaya taşır. Çok geçmeden Sharpless, Pinkerton ile birlikte girer; onları Pinkerton'un yeni karısı Kate izler. Suzuki, Amerikalı kadının kim olduğunu anladığında, ümitsizlikten yığılır. Ancak hanımına haberi yine o verecektir. Pinkerton, pişmanlık içinde, eskiden mutlu olduğu yere 'Hoşça kal' der ve uzaklaşır... Cio-Cio-San, onu odada görmek için geri döndüğünde, Kate'i karşısında bulur. Gerçeği hemen tahmin eder. Zor durumdadır. Cio-Cio-San, eğer babası onun için geri gelirse çocuğu vermeye razı olur. Sonra, Suzuki'yi de uzağa göndererek, babasının intihar ettiği bıçağı çıkarır; onursuzca yaşamaktansa, onurlu bir şekilde ölmeyi seçerek bir Buda heykelinin önünde eğilir. Bıçağı kaldırırken Suzuki çocuğu odaya doğru ittirir. Cio-Cio-San, veda hıçkırıklarıyla çocuğu bahçeye oynamaya gönderir ve harakiri yapar. Cio-Cio-San ölürken, Pinkerton'un onun ismini seslendiği duyulur...


MADAMA BUTTERFLY

VİDEOTEMSİL TARİHİ

GALERİ


MEDYA YANSIMALARI